Jak poprawić skręt włosów?

Loczek Jak poprawić skręt włosów

Borykasz się z ciągłym rozprostowywaniem włosów? Po kilku godzinach skręt przestaje się trzymać? A może widzisz, że możesz wykrzesać z nich więcej, jednak nie wiesz w czym tkwi błąd? Poznaj proste sposoby na podbicie skrętu!

Akademia Świadomej Pielęgnacji Sklepu Loczek

 

Sprawdź ulubione kosmetyki do równowagi PEH grupowiczów i poznaj ich historie z wejściem w świadomą pielęgnację.
DOŁĄCZ DO NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

 

Jak poprawić skręt włosów?

Wiesz już, że na pewno Twoje włosy chcą się kręcić lub falować. Od kilku dni lub tygodni starasz się pielęgnować włosy tak, jak należy to robić z włosami ze skrętem, jednak wciąż czegoś brakuje. Skręt się prostuje, nie trzyma, wygląda, jakby był połamany lub kosmyki są spuszone, a Ty nie wiesz co robisz nie tak? Postaramy się razem znaleźć problem.

Jeśli nie wiesz, czy Twoje włosy mają w sobie ukryty skręt to zachęcamy do przeczytania artykułu Wydobycie naturalnego skrętu dla fal i loków.

Na początek należy wspomnieć o kluczowej informacji: Skręt to kwestia genów!

Oznacza to, że osiągniemy tylko taki skręt jaki mamy w genach. Stąd wynika taka różnorodność skrętu na różnych włosach – jedni mają fale, inni loki. Jedni mają skręt od nasady, a jeszcze inni dopiero od pewnej długości. I to jest okej!

Każdy typ skrętu i to, w którym momencie się zaczyna jest piękne. To, że ktoś ma fale, a ktoś inny loki nie znaczy, że ta pierwsza osoba się nieodpowiednio przykłada do dbania o skręt. Taki skręt ma zapisany i większego nie osiągnie.

To oznacza, że nawet jeśli będziesz stosować dokładnie takie same kosmetyki jak curlybrownie, w dokładnie takiej samej kolejności, częstotliwości i będziesz używać identycznej metody stylizacji – nie gwarantuje, że osiągniesz jej skręt.

Typy włosów

Włosy dzielimy na 4 typy oznaczone cyframi arabskimi. Każdy typ z kolei dzielimy na 3 podgrupy, które oznaczamy trzema literami alfabetua, b, c.

Typ 1 to włosy proste. Wyjątkowo je dzielimy ze względu na grubość.

Typ 2 to włosy falowane, typ 3 to włosy kręcone, a typ 4 to włosy sprężynkowe. Tę trójkę dzielimy ze względu na moc skrętu. Najsłabszy skręt z danej grupy ma literkę “a”, najmocniejszy “c”.

Ciekawostka: Klasyfikację wymyślił Andre Walker w 1990 r., który był stylistą Oprah Winfrey. Stworzył go z myślą o linii kosmetyków do włosów, jednak szybko została przyjęta na całym świecie jako system klasyfikacji.

 

Rzadko zdarza się, aby włosy miały tylko jeden typ skrętu na włosach. Najczęściej jest to mieszanka dwóch, a nawet trzech typów skrętu, czyli możesz mieć mieszankę 2a/2b, 2c/3a, 2b/2c/3a itd.

Warto wspomnieć o pewnej właściwości włosów podczas mycia i po ich wyschnięciu:

  • włosy falowane z reguły mają mocniejszy skręt podczas mycia, który, w miarę schnięcia, delikatnie się rozluźnia,
  • włosy kręcone z kolei podczas mycia mają słabszy skręt, który, podczas schnięcia, się wzmacnia.

Jeśli zauważasz taką tendencję u swoich włosów przy każdym myciu – nie martw się, to typowe zachowanie włosów. Nie ma się czym przejmować, wszystko jest w normie!

Rozprostowanie i nietrzymanie się skrętu

Jeśli mamy włosy ze skrętem to możemy spotkać się z dwoma największymi zmorami, które są do siebie bardzo podobne, jednak różni je czas pojawienia się:

  • rozprostowanie skrętu – od razu po wyschnięciu widzimy, że coś jest nie tak jak zwykle. Skręt jest połamany, wygląda, jakby można było z niego jeszcze coś wykrzesać, normalnie jest mocniejszy, a w tym myciu wyszedł słabszy,
  • problem z utrzymaniem skrętu – dopiero po kilku godzinach od mycia zaczyna się prostować.

Jakie są przyczyny tych przypadłości i jak sobie z nimi radzić?

Brak lub zaburzenie równowagi PEH

Jeśli nie wiesz czym jest równowaga PEH – masz rozwiązanie swoich problemów z włosami.

W skrócie:

Jest to sposób dbania o włosy, który zakłada dostarczanie im wszystkich wymaganych grup składników, którymi są proteiny, emolienty i humektanty.

Proteiny podbijają skręt, usuwają strączki, uzupełniają ubytki spowodowane rozjaśnianiem, prostowaniem, farbowaniem czy nawet suszeniem gorącym nawiewem, humektanty nawilżają, a emolienty zatrzymują humektanty i proteiny we włosach, dociążają, wygładzają i chronią przed zniszczeniami.

Powiedzmy to jasno i klarownie – bez zachowanej równowagi PEH nie ma zadbanych włosów i maksymalnie wydobytego skrętu.

Jeśli chcesz, aby Twoje włosy wreszcie były zdrowe, zadbane, miękkie, błyszczące i przestały się puszyć to zdecydowanie nadszedł czas zainteresować się tym tematem. Równowaga PEH jest kluczowa, jeśli chcemy mieć piękne włosy. Nie tylko przy włosach kręconych i falowanych – proste włosy również jej potrzebują.

Wszystkie informacje na temat świadomej pielęgnacji i równowagi PEH znajdziesz w artykule Równowaga PEH – czym jest i jak ją zachować?

Rozprostowywanie skrętu najczęściej jest spowodowane niedoborem protein  lub nadmiarem humektantów/emolientów. Przy nietrzymaniu się skrętu najczęściej winą jest niedobór protein.

Problemy związane z danym myciem

Jeśli znamy i stosujemy równowagę PEH (poprzez “stosujemy” rozumiemy już ten etap, kiedy znamy wymagania swoich włosów i dostarczamy im tego, czego potrzebują), a coś nie wyszło, to należy przyjrzeć się kosmetykom wykorzystanym w danym myciu, aby sprawdzić co zawiodło:

  • nie przesadziliśmy przypadkiem z proteinami/emolientami/humektantami przez co zaburzyliśmy równowagę PEH?
  • czy w danym dniu punkt rosy nie był zbyt wysoki do takiej ilości humektantów w myciu? Przekonaj się zapoznając z naszą tabelką i nie zapominaj o porządnej dawce emolientów:

  • kiedy ostatnio wykonywany był final wash? Jeśli włosy są obciążone to mogą mieć problem z nietrzymaniem skrętu i rozprostem. Dobierz odpowiedni szampon oczyszczający do swojej skóry głowy:

 

Najczęściej wybierane mocne szampony:

  • czy Twoje kosmetyki nie stały się zbyt ciężkie? Może, dzięki pielęgnacji, obniżyła się porowatość przez co dotychczasowe kosmetyki są zbyt obciążające? Sprawdź jak radzić sobie z obciążeniem włosów:

 

Problem z elastycznością

Stosujesz olejowanie włosów? Nie? A może w ostatnim czasie, nie wiedzieć czemu,  zabieg ten wypadł z Twojej rutyny pielęgnacyjnej? Najwyższy czas to nadrobić! Włosom może brakować elastyczności, którą świetnie nadają oleje.

Jeśli nie wiesz czym jest olejowanie i dlaczego warto:

Olejowanie to zabieg pielęgnacyjny, który dostarcza włosom kwasy tłuszczowe.

Dzięki nim włosy będą mocne, sprężyste, miękkie, błyszczące, wygładzone oraz przestaną się łamać i kruszyć.

Właśnie na tym efekcie sprężystości nam zależy. Sprawia on, że włosy lepiej się układają, przestają plątać i kołtunić a skręt jest trwalszy.

Loczek.pl metody olejowania jak poprawić skręt

Polecamy rozpocząć olejowanie z najczęściej sprawdzającymi się olejami do danej porowatości:

Wysokoporowate:

Średnioporowate:

Niskoporowate:

Wyróżniamy cztery główne metody olejowania włosów:

Na początku przygody z olejowaniem sugerujemy olejować włosy raz w tygodniu metodą na sucho lub na mokro. Po miesiącu takiego regularnego olejowania będziemy mogli wprowadzić olejowanie na podkład.

Jeśli chcemy olejować włosy częściej niż raz w tygodniu to wybierzmy dodatkowo metodę z odżywką.

Więcej informacji na temat olejowania, jego metod i proponowanych produktów znajdziesz w artykule Olejowanie – wszystko co musisz wiedzieć.

Niedopasowane kosmetyki

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji może zmienić nam się porowatość włosów. Oznacza to, że kosmetyki, które wcześniej włosom pasowały mogą przestać się sprawdzać.

Jeśli mamy taką sytuację, że dotychczasowe kosmetyki nie działają tak jak wcześniej – wykonaj mycie oczyszczające i zacznij testować odżywki od nowa pojedynczo, aby sprawdzić co należy wymienić.

Jak to zrobić?

  1. Zacznij od mycia oczyszczającego (final wash) przy pomocy rypacza a następnie nałóż odżywkę emolientową na 15 minut.
  2. Następne mycie powinno być z łagodnym szamponem oraz odżywką humektantową domkniętą* odżywką emolientową z poprzedniego mycia.
  3. Kolejne mycie również łagodnym szamponem, tym razem nakładamy odżywkę proteinową i również domykamy ją odżywką emolientową z pierwszego mycia.

*domkniętą, czyli po spłukaniu odżywki humektantowej/proteinowej nałóż na kilka minut sprawdzoną już odżywkę emolientową.

Na podstawie tych myć przetestuj wszystkie odżywki, które posiadasz i sprawdź czy któraś nie psuła efektu.

Wszelkie kosmetyki dodatkowe, które nakłada się podczas mycia, czyli odżywki bez spłukiwania lub stylizatory wprowadzaj dopiero po sprawdzeniu wszystkich odżywek. Ewentualnie w roli odżywki bez spłukiwania stosuj odżywkę emolientową z pierwszego mycia.

Jeśli wszystkie odżywki zostały sprawdzone, włosy oczyszczone mocnym szamponem i nadal nic nie pomaga – warto wykonać Test na porowatość włosów i sprawdzić, czy nie nadszedł czas na zmianę pielęgnacji.

Może się okazać, że część odżywek nadal pasuje, a część nie. Warto wtedy porównać składy tych, które się nie sprawdzają i wyszukać powtarzające się oleje, masła, proteiny lub humektanty, których nie ma w odżywkach sprawdzających się. Dzięki temu ułatwisz sobie kupowanie kolejnych kosmetyków.

Zwróć również uwagę, czy kosmetyki nie zaczęły obciążać Ci włosów. To również może powodować osłabienie i nietrzymanie skrętu.

Poznaj najczęściej sprawdzające się kosmetyki do włosów o Twojej porowatości.

Brak lub nieodpowiedni stylizator

Jeśli chcemy, aby nasz skręt utrzymywał się jak najdłużej, musimy stosować stylizator. Wyróżniamy 3 kategorie stylizatorów – żel, pianka i krem.

Żel

Najmocniej utrwalający produkt stylizujący. Należy go stosować w towarzystwie odżywki bez spłukiwania, która zabezpieczy włosy przed matującym efektem stylizatora.

Najczęściej wybierane żele:

Nie musisz się bać używać żeli. Nie wysuszają włosów i nie niszczą ich, za to świetnie utrwalają skręt.

Pianka

Słabszy stylizator, jednak, ze względu na swoją formułę i łatwość aplikacji, bardzo często wybierany. Możemy stosować go solo lub połączyć z żelem dla maksymalnego utrzymania skrętu.

Najczęściej wybierane pianki:

Krem

Świetna propozycja solo dla osób, które nie lubią odgniatać sucharków tworzących się przez mocne żele i pianki. Krem posiada z reguły konsystencję odżywki więc śmiało można stosować go zamiast odżywki bez spłukiwania. Dobrym pomysłem jest zastosowanie kremu, a na to żelu dla wzmocnienia utrwalenia.

Najczęściej wybierane kremy:

Problemy podczas wybierania stylizatorów

  • Częstym problemem przy stosowaniu pianek i kremów jest brak składnika utrwalającego. Osoba, która nie zna się na składach, kupuje produkt nazwany jako “krem do stylizacji” nie zdając sobie sprawy, że ten produkt nie będzie w stanie utrzymać skrętu bo nie posiada w sobie utrwalacza i bardziej nadaje się do stosowania jako odżywka bez spłukiwania.
  • Kolejną kwestią jest stosowanie popularnych aktywatorów Cantu w roli stylizatorów, co jest błędem. Aktywatory to odżywki bez spłukiwania. Samodzielnie nie są w stanie utrzymać skrętu. Potrzebują do tego stylizatora w formie żelu, pianki lub kremu.
  • Trzecim, najczęstszym problemem, jest stosowanie zbyt słabych stylizatorów do swoich włosów.

Należy pamiętać, że fale potrzebują mocniejszych stylizatorów niż loki. Skręt typu 3 i 4 jest w stanie samodzielnie się utrzymać bez pomocy stylizatorów. Fale jednak potrzebują mocnego utrwalenia. Świetnie sprawdza się tutaj połączenie pianka+żel. Pianka nadaje objętość i lekkość, a żel utrwala i utrzymuje skręt.

Zajrzyj do artykułu Przewodnik po stylizatorach do fal i loków i poznaj propozycje stylizatorów ze względu na moc utrwalenia.

Ciekawostka – może się okazać, że Twoje włosy nie lubią stylizatorów. Czasem dzieje się to przy włosach o skręcie typu 3. Objawia się to tym, że po nocy skręt jest połamany i kompletnie rozprostowany, a bez użycia stylizatora jest dobrze zachowany. Spróbuj zakończyć stylizację na odżywce bez spłukiwania lub stosuj stylizatory w formie kremów.

Zły sposób suszenia

Włosy ze skrętem można suszyć na dwa sposoby – naturalnie bądź suszarką. Obydwa te sposoby są akceptowane. To, w jaki sposób suszymy nasze włosy zależy tylko od naszych preferencji.

Jednak należy zachować kilka zasad:

  • nie dotykaj wilgotnych włosów – wszelkie przerzucanie z boku na bok, dotykanie czy związywanie powoduje puch i prostuje skręt,
  • susz ciepłym lub chłodnym nawiewem – omijamy gorący nawiew, który powoduje przesuszenie włosów i niszczy je, przez co osłabia skręt. Najlepiej stosować chłodny nadmuch, jednak lekko ciepły stosowany na zmianę z chłodnym będzie w porządku,
  • używaj dyfuzora – suszarka bez nałożonego dyfuzora, nawet na najwolniejszych obrotach, posiada zbyt mocny nawiew dla prawidłowego zachowania skrętu. Dyfuzor nie tylko delikatnie osłabia nawiew, ale również rozprowadza go równomiernie po włosach, podbija skręt, nadaje objętość (zalecamy suszenie głową w dół dla odbicia od nasady!) oraz niweluje puch,
Dyfuzor Gama akcesorium do suszenia włosów kręconych czarny w opakowaniu

Dyfuzor Ga.Ma

 

  • stosuj ochronę termiczną – przed suszeniem włosów nie zapomnij o  zaaplikowaniu kosmetyku termoochronnego nawet jeśli suszysz chłodnym nawiewem. Możesz to zrobić jeszcze na etapie mycia, wplatając to między odżywkę bez spłukiwania a stylizator.

Nieodpowiednia gumka/spinka

Wiadomo, że są takie sytuacje w ciągu dnia, kiedy musimy związać lub spiąć na chwilę włosy (prysznic, makijaż, gotowanie), a nie chcemy niszczyć skrętu. Warto przyjrzeć się produktom, którymi związujemy/spinamy włosy i jak to robimy.

Najlepiej sprawdzają się gumki satynowe lub jedwabne, które są w pełni materiałowe. Wszelkie dodatkowe wstawki, mogą zaczepiać włosy, psując skręt i powodując zniszczenia. Należy związywać włosy w ananasa, czyli bardzo luźnego (dosłownie na nałożenie gumki, bez zaplatania, maksymalnie z jednym zapleceniem) kucyka na czubku głowy.

Jeśli wolimy spinki to niestety musimy być gotowi na odkształcenia. Spinki zbyt mocno uciskają włosy, przez co ciężko zachować ich kształt.

W formie zamiennika można stosować opaski Zazzy Bandz.

Podczas snu

Jeśli naszym problemem jest rozprostowywanie się skrętu po nocy, a poprzednie punkty nas nie dotyczą to sprawdźmy:

  • Materiał poszewki

Najczęściej spotykane są poszewki poliestrowe lub bawełniane bez satynowego splotu przez co włosy nie suną gładko, a zaczepiają się o materiał, co powoduje rozprostowywanie skrętu i nadmierne puszenie. W takim wypadku polecamy poszewki satynowe jedwabne lub bambusowe.

Poznaj jedwabną kolekcję akcesoriów Loczka, które pomogą Ci zachować kształt skrętu bez puchu.

  • Wiązanie włosów

Jeśli chcemy pomóc zachować włosom skręt bez nadmiernego puszenia ich, przyda się związywanie włosów w luźnego ananasa (czyli luźny kucyk na czubku głowy). Jeśli mamy krótsze włosy to możemy robić kilka ananasów w różnych miejscach dla zachowania skrętu. Przydatne tutaj będę satynowe gumki, które będą gładko sunąć po włosach.

Sprawdź jedwabne gumki do włosów, które zadbają o skręt podczas nocy.

  • Dodatkowe zabezpieczenie w formie akcesoriów

Przydatne mogą się okazać akcesoria takie jak jedwabny czepek/turban lub spinka Puffcuff, która została zaprojektowana w taki sposób, aby nie odgniatać skrętu podczas snu.

Brak reanimacji

Pamiętaj, że jest to w pełni normalne, że włosy następnego dnia nie są dokładnie takie jak w dzień mycia. Jednej osobie rozprostowują się bardziej, a drugiej mniej, dlatego nie porównuj swoich włosów do czyichś.

Są włosy, które będą miały idealnie zachowany skręt następnego dnia, a są i takie, które będą miały pełny rozprost pomimo stosowania wcześniejszych rad. W takim przypadku kluczem będzie reanimacja.

Jest to odświeżenie skrętu, które stosowane jest powszechnie wśród osób ze skrętem. Metod reanimacji jest wiele, dlatego należy znaleźć sposób najlepszy dla siebie.

Bazą reanimacji jest zmoczenie włosów wodą lub mgiełką do reanimacji.

  1. W przypadku zmoczenia wodą: następnie należy wgnieść we włosy ulubioną

odżywkę bez spłukiwania i, ewentualnie, stylizator, a następnie wysuszyć włosy.

  1. Jeśli stosujemy mgiełkę do reanimacji: możemy pominąć nakładanie dodatkowych produktów bądź również zastosować odżywkę bez spłukiwania lub odżywkę bez spłukiwania i stylizator.

Jak widać, nie ma sztywnych reguł co do tego jak powinna wyglądać reanimacja. Mamy pełną dowolność, która gwarantuje nam to, że dobierzemy metodę idealnie do swoich włosów.

Czy reanimacja gwarantuje nam to, że włosy będą się utrzymywać przez kolejne mycia? 

Niestety nie. Niektóre osoby będą musiały stosować reanimację codziennie i jest to całkowicie normalne.

Co może podbić skręt?

Przypominamy, że skręt jest kwestią genów, i nie da się tego oszukać. Jednak są w pielęgnacji pewne triki, które mogą pomóc mocniej podbić lub utrzymać na dłużej skręt na tyle, na ile geny nam pozwalają.

Cięcie

Jest jedną z kluczowych kwestii przy wydobywaniu skrętu. Jeśli mamy włosy ścięte na prosto to musimy liczyć się z tym, że skręt będzie się rozprostowywał w wierzchniej warstwie włosów, a kręcić się będzie jedynie dół. Jest to spowodowane obciążeniem i “brakiem miejsca” do skrętu. Szczególnie problematyczne będzie to w przypadku włosów grubych lub długich.

Najoptymalniejsze jest cieniowanie połączone ze ścięciem najdłuższej warstwy w litery U lub V.

Jeśli Twoim problemem jest brak skrętu z tyłu włosów to warto przyjrzeć się cięciu.

Plopping/plunking

Jest to jedna z najlepszych metod osuszania włosów ze skrętem, która jednocześnie aktywuje i podbija skręt.

Jak to wykonać?

Potrzebujemy jedynie koszulkę bawełnianą/turban z mikrofibry.

SPOSÓB I – z koszulką bawełnianą

  • Ułóż koszulkę na płaskiej powierzchni tak, aby rękawy były na górze.
  • Połóż czubek głowy na środku koszulki,
  • Chwyć rękawy koszulki i przełóż je w stronę czoła tak, aby góra koszulki zasłoniła tył głowy.
  • Zwiąż rękawy na czole.
  • Dół koszulki zwiąż na czubku głowy.

SPOSÓB II – z turbanem Loczka

  • Stojąc w pozycji głową w dół, umieść włosy w turbanie tak, by stopniowo układać je pionowo do wnętrza turbanu, zgodnie z kierunkiem skrętu
  • Węższą część złóż na głowę tak, by zapiąć pętelkę na guzik, znajdujący się po przeciwnej stronie.
Turban_beżowy_onlyGHD

Turban z mikrofibry, beżowy

Inna metoda stylizacji

Metod stylizacji włosów falowanych i kręconych jest naprawdę wiele, dlatego warto kilka z nich przetestować, aby odkryć sposób idealny dla siebie. Przydatnym akcesorium będzie szczotka stylizująca. Prym wiedzie tutaj szczotka Denman D3, która cudownie aktywuje i podbija skręt przy odpowiednim użytkowaniu jej. Polecamy spróbować tej metody, która wykorzystuje również rączkę.

Zioła

Amla to wspaniałe zioło, które posiada właściwości podbijające skręt. Najlepiej działa w formie proszku zmieszanego z odżywką.

HESH AMLA – naturalne wydobycie skrętu, dodatek tonujący

POLE HENNY AMLA – dla blasku włosów, wzmocnienia skrętu i ochłodzenia koloru

PHITOFILOS AMLA – ochłodzenie koloru i wzmocnienie skrętu

Uwaga: amla ma właściwości przyciemniające, dlatego odradzamy jej stosowanie przy jasnych włosach. Dodatkowo działa zakwaszająco przez co nie należy stosować jej często.

Proteiny

Ze względu na uzupełnianie ubytków we włosach, działają zacieśniająco na skręt, czym mogą ułatwić jego wydobycie i utrzymanie. Polecamy stosowanie protein co 3-4 mycia w formie odżywki oraz co 2-3 mycia odżywki bez spłukiwania z proteinami.

ANWEN PROTEINOWE LICZI – odżywka bez spłukiwania

CAFE MIMI KERATIN HAIR MASK – regeneracja i objętość

GOSH PUMP UP THE VOLUME – odżywka do włosów bez objętości

Ciekawymi produktami będą proteinowe dodatki w formie zioł:

MYVITA SPIRULINA – źródło regenerujących protein z alg

MYVITA LIŚĆ MORINGA – źródło protein roślinnych w proszku

BIOPLANET BIAŁKO KONOPNE – wegańskie proteiny w proszku

Polecamy dodawać je do emolientowych odżywek co 3-4 mycia.

Równowaga PEH i stylizator

Te dwa czynniki to absolutny wymóg, jeśli chcemy mieć maksymalnie wydobyty i utrzymany skręt dlatego warto poświęcić czas na zgłębienie tematu równowagi PEH i znalezienie idealnego dla siebie stylizatora.

Jeśli skręt dalej się nie utrzymuje…

…taka jest niestety natura Twoich włosów i należy to zaakceptować :) Nie na wszystko jesteśmy w stanie coś poradzić. Zrobiłaś wszystko co w Twojej mocy, pamiętaj!

Autorka: Karolina Kulik

Przeczytaj więcej