Jakie działanie mają zioła na włosy?
Zioła oraz ich doskonałe naturalne działanie na dobre zagościły w trychologii, czyli dziedzinie zajmującej się problemami i chorobami skóry głowy. Stosowanie preparatów ziołowych pomaga w uporaniu się z wieloma problemami z kondycją włosów. Zioła działają przeciwzapalnie, oczyszczająco i odżywczo. Wpływają na krążenie krwi w naczyniach znajdujących się w skórze głowy, wpływając na wchłanianie się składników aktywnych i dobrą kondycję skóry. Pomagają zwalczać łupież, łuszczenie się skóry, ograniczają łamanie się i wypadanie włosów oraz wzmacniają ich porost. Sprawiają, że włosy stają się znacznie mocniejsze i gęstsze.
Zioła na porost włosów – jakie powinny mieć składniki?
Skuteczne preparaty ziołowe są szczególnie poszukiwane przez osoby zmagające się z przerzedzeniem włosów oraz łysieniem. Jednym z najskuteczniejszych ziół na tego rodzaju problemy jest rozmaryn, który pobudza wzrost cebulek oraz przyczynia się do wydłużenia fazy aktywnego wzrostu włosa. Wielofunkcyjna mieszanka z rozmarynem i innymi cennymi ziołami doskonale wpłynie na aktywny porost włosów.
Kolejnym bezcennym składnikiem doskonale stymulującym wzrost włosów jest pokrzywa. Tonizując skór]ę głowy reguluje poziom wydzielania sebum oraz dostarcza wielu minerałów, co sprzyja zdrowemu wzrostowi włosów. Liście pokrzywy można stosować na włosy np. w postaci płukanki, wcierki czy naparu.
Pożądanymi ziołami wykorzystywanymi w stymulacji porostu włosów są bogaty w krzemionkę skrzyp polny oraz mięta pieprzowa, która ma działanie chłodzące, a przez pobudzanie krążenia, wspomaga dotlenienie cebulek włosowych. Doskonale sprawdzą się również szałwia (może powodować przyciemnienie włosów, dlatego jest rekomendowana osobom z ciemniejszymi włosami) oraz tymianek działające antybakteryjnie i oczyszczająco. Preparaty na porost włosów najlepiej stosować jako element codziennej rutyny pielęgnacyjnej lub sezonowo wiosną i jesienią, kiedy włosy mogą intensywnie wypadać. Dobrym sposobem na uzyskanie pożądanych efektów jest regularne stosowanie preparatów na skórę głowy z masażem skóry głowy wspomagającym ich działanie.
Zioła na wypadające włosy – na jakie zwrócić szczególną uwagę?
Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów. Od zaburzeń hormonalnych, złej diety, stresu, osłabienia organizmu, zmian pór roku po niewłaściwą pielęgnację. Zioła wykorzystywane w walce z wypadaniem włosów to preparaty wielofunkcyjne. Regenerują mieszki włosowe, znacząco wzmacniając strukturę włosa oraz poprawiając ukrwienie skóry, co pozytywnie wpływa na zakotwiczenie włosów i dobre odżywienie cebulek. Doskonale działają na zmniejszanie stanów zapalnych i zwiększony łojotok. Jakie zioła na wypadanie włosów są najskuteczniejsze? Przede wszystkim łopian – przeciwzapalny, wzmacniający i zmniejszający wydzielanie sebum. Dobrze sprawdzą się też preparaty i mieszanki z pokrzywą, takie jak np. płukanka wzmacniająca. Preparaty z pokrzywą poprawiają mikrokrążenie oraz dostarczają minerałów, takich jak żelazo, cynk i wapń. Skrzyp polny i często niedoceniany tymianek, który idealnie sprawdzi się przy problemach skórnych, często towarzyszących wypadaniu włosów (łupież i stan zapalny mieszków włosowych), doskonale uzupełnią składniki mieszanek ziołowych.
Przy problemach z wypadaniem włosów oraz stymulowaniem ich wzrostu sprawdzą się zioła o działaniu łączonym, czyli np. pokrzywa, skrzyp polny, rozmaryn, kozieradka, tymianek czy łopian.
Zioła stosowane na różnego rodzaju problemy z kondycją włosów najczęściej są dostępne w postaci naturalnych płukanek, odżywek czy prostych szamponów składających się głównie z wyciągów ziołowych lub naturalnych masek.
Zapraszamy do lektury naszego artykułu
Jak stosować WCIERKI? wszystko, co musisz wiedzieć o WCIERANIU
W tej kategorii znajdziemy propozycje gatunków z
Zielarni Loczka, z których przygotujesz
domowe płukanki - wcierki.