Wydobycie naturalnego skrętu włosów – zadbaj z nami o swoje loki

Włosy typowo kręcone i te posiadające ukryty potencjał skrętu spotykamy naprawdę często. Odpowiednio zadbane, wypielęgnowane i wystylizowane odwdzięczą się pięknym kształtem elastycznych loków i ukażą całą swoją urodę.
Loczek podpowiada, jak się nimi zaopiekować.

Akademia Świadomej Pielęgnacji Sklepu Loczek

 

Odkryj piękne metamorfozy włosów kręconych w Akademii Loczka. DOŁĄCZ DO NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

 

Kiedy warto podjąć próbę wydobycia skrętu?

 • Twoje włosy nie są całkiem proste, a końcówki niesforne i ciągle się wywijają?
 • Po rozczesaniu ich na sucho powstaje znaczny puch, a włosy są szorstkie i wyglądają na zniszczone?
 • A może po prostu nie masz pomysłu, jak okiełznać burzę swoich loków, by były gładkie, równomierne i sprężyste?

Jeśli na chociaż jedno pytanie odpowiedź brzmiała twierdząco, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Odkryj z Loczkiem sprawdzone sposoby na wydobycie i podkreślenie naturalnego piękna fal i loków.

Typy skrętu wśród włosów kręconych

Włosy kręcone mogą mieć różne typy skrętu, które różnią się zagęszczeniem i zacieśnieniem. Każdy z nich jest tak samo piękny, lecz nieco inny i wymaga troszkę odmiennej pielęgnacji oraz stylizacji. 

WŁOSY FALOWANE cechują się delikatnym i zazwyczaj nietrwałym skrętem. Polecane kosmetyki, metody oraz triki pielęgnacyjne dla fal znajdziesz w naszym artykule TUTAJ.

WŁOSY KRĘCONE posiadają już zdecydowanie bardziej zacieśniony skręt. Potrzebują odpowiednio dobranych stylizatorów i zrównoważonej pielęgnacji.

WŁOSY SUPEŁKOWE to zdecydowanie najgęstszy typ skrętu, tworzący tzw. afro. Są to zazwyczaj włosy, które wymagają zdecydowanego dociążenia.

Co zyskasz, gdy wydobędziesz skręt swoich włosów?

 • Pożegnasz nieestetyczny i uciążliwy puch,
 • podkreślisz i uwydatnisz kształt loków i fal
 • skuteczne je utrwalisz,
 • nadasz fryzurze atrakcyjny kształt i zachowasz zdrową objętość,
 • w łatwy sposób odświeżysz skręt także w dzień bez mycia.

Jakie kosmetyki dla kręconowłosych?

Odżywka bez spłukiwania i stylizator

Sposób na odpowiednio utrwalone i miękkie loki tkwi w umiejętnym zastosowaniu dwóch rodzajów produktów dedykowanych loczkom – odżywki bez spłukiwania i stylizatora. Czym są te kosmetyki, jak się je stosuje, w jakiej kolejności i w jaki sposób?

Infografika Sklep Loczek wydobycie skrętu

Odżywka bez spłukiwania

“Baza” dla żelu

W skrócie “b/s” lub tzw. leave-in – jest to produkt, który wgniatamy we włosy przed nałożeniem stylizatora – np. żel. Jest to baza dla utrwalenia żelem, aby nadać lokom miękkość, definicję i zapobiec ewentualnemu przesuszeniu. B/S może być w postaci odżywki lub mgiełki. Dla lepszego utrwalenia, w tej roli można zastosować także krem lub piankę.

Aktywator Cantu

Kosmetyk wszechczasów i niezbędnik posiadaczki/a loków lub fal. Jak sugeruje nazwa, dzięki unikalnej recepturze, aktywuje skręt, czyli pomaga go wydobyć, uwydatnić i podkreślić. Ułatwia formowanie się kształtnych i miękkich loków, odpowiednio dociąża oraz zapobiega ich puszeniu.

Falom i włosom delikatnym, niskoporowatym i skłonnym do przeciążenia oraz tym o średniej porowatości polecamy AVOCADO.

KLASYCZNA, pierwsza, kultowa wersja Aktywatora posiada dociążającą formułę, stąd dedykowana jest gęstym i grubym lokom o silnym typie skrętu, które potrzebują znacznego wygładzenia i okiełznania. Ponadto, zawiera duże ilości uniwersalnego masła shea, które sprawdza się w pielęgnacji włosów każdej porowatości

GRAPESEED zawiera olej winogronowy dedykowany włosom wysokoporowatym. W mniejszej ilości idealnie nadaje się także do włosów o porowatości średniej.

Propozycje innych odżywek bez spłukiwania:

STYLIZATOR – utrwal swoją wystylizowaną fryzurę

Jest to kosmetyk utrwalający i utrzymujący skręt, który zawiera specjalne składniki, tzw. holdery (utrwalacze) o takiej właśnie funkcji.

Zazwyczaj występuje w postaci żelu, ale mamy też lekko utrwalające kremy oraz pianki.

Zatem co wybrać na dobry i łatwy start?

Polecamy duet kultowego Aktywatora i żelu – oto najchętniej wybierane, bestsellerowe stylizatory Sklepu Loczek.

Mocne żele o silnej zdolności utrwalającej

 

Osobom początkującym na dobry start proponujemy także żele o średniej mocy utrwalenia, którego aplikacja jest łatwiejsza:

 

Wydobycie skrętu krok po kroku

Wiesz już, że wydobycie skrętu pomoże Ci w osiągnięciu estetycznego wyglądu włosów. Co dalej? Jakie czynności wykonać, by cieszyć się estetyczną fryzurą bujnych i trwałych loków, pełnych zdrowej objętości?

Oto instrukcja krok po kroku oraz kilka praktycznych rad

ROZCZESYWANIE 

 • ODPOWIEDNIE AKCESORIUM

Postaw na grzebień z szeroko rozstawionymi zębami – z acetatu, bądź drewniany

 • NIE ROZCZESUJ WŁOSÓW NA SUCHO

Powoduje to puszczenie i utratę definicji skrętu. Zmień ten nawyk zatem i…

 • ROZCZESUJ WŁOSY NA MOKRO Z ODŻYWKĄ i to w dużej ilości.
 • zmocz włosy obficie ciepłą wodą
 • nakładaj odżywkę – najwygodniej jest w pozycji głową w dół, sekcja po sekcji rozprowadzaj produkt równomiernie
 • przeczesz palcami, ale bardzo delikatnie, wplatając je między pasma i następnie ostrożnie separuj i rozplątuj
 • zadbaj o to, by odżywka dotarła wszędzie równomiernie – wtedy zapewnisz odpowiedni poślizg i amortyzację, a mokre włosy nie będą narażone na zniszczenia podczas czesania
 • przystąp do właściwego czesania, zaczynając od końcówek i stopniowo kieruj się ku górze, dla ułatwienia czesz sekcja po sekcji.

MYCIE włosów kręconych – metoda OMO

Zacznij stosować popularną metodę OMO, dzięki której jeszcze bardziej uwydatnisz swój skręt. Włosy będą zdrowe, odpowiednio odżywione i dociążone. Technika ta świetnie sprawdza się dla początkujących.

O odżywianie → M mycie → 2. O odżywianie

Polega na tym, że przed zastosowaniem szamponu, na długość włosów nakłada się odżywkę, której się nie spłukuje.

Główną zaletą metody jest to, że owa pierwsza warstwa odżywki chroni długość włosów przed bądź, co bądź, nadal dość intensywnym działaniem nawet łagodnego szamponu. Ma to kluczową rolę w przypadku włosów kręconych, gdyż chroni skręt przed rozluźnieniem, a także pozwala na bezpieczne rozczesanie włosów i dostarcza dawkę odżywienia także przed myciem.

Pamiętajmy, że wielu kręconowłosym sprawdzają się także inne metody mycia, jak MO czyli po prostu mycie → odżywka lub MOO: mycie → odżywka → odżywka. Warto dostosować ten element według naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.

STYLIZACJA – zachowaj skręt swoich loków na dłużej

Sklep Loczek wydobycie skrętu infografika stylizacja

 • Na ociekające wodą włosy po umyciu nałóż niewielką ilość odżywki bez spłukiwania lub profesjonalnego Aktywatora skrętu od Cantu – ilość użytego produktu zależy od długości i gęstości Twoich włosów (podpowiedź na infografice).
Cantu Aktywator Ilustracja Ile aktywatora potrzebujesz?

Instrukcja Ile Aktywatora potrzebujesz? Polecane ilości według długości i gęstości Twoich włosów

 • Możesz delikatnie wczesać produkt we włosy szczotką Denman D3 lub D4Do wczesywania odżywek i aktywatorów idealnie spisują się także szczotki Head Jog.
 • Następnie rozprowadź w dłoniach porcję żelu stylizującego i nałóż na włosy partiami, sekcja po sekcji.
 • Wczesz delikatnie we włosy szczotką, którą wybrałaś/łeś, stylizując poszczególne pasma.
 • Ugniataj włosy dłońmi w kierunku od dołu do góry, chwytając je w garście i kierując ruch ku skórze głowy, odciskając i pozbywając się nadmiaru wody, jednocześnie formując skręt.
 • Czynność powtórz z wykorzystaniem bawełnianej koszulki lub turbanu – tym sposobem dodatkowo osuszysz włosy, co potem usprawni suszenie, a materiał przyjazny włosom zapobiegnie spuszeniu.
 • Wysusz włosy chłodnym nawiewem suszarki, wykorzystując dyfuzor lub pozostaw do samoistnego wyschnięcia.
 • Gdy włosy będą już całkiem suche, odgnieć ewentualnie powstałe sucharki, czyli loczki lekko sklejone żelem. Kroplę lekkiego oleju lub serum silikonowego rozetrzyj w dłoniach i delikatnie ugniataj włosy do momentu, aż poszczególne loki staną się całkiem miękkie.

Stylizacja za pomocą szczotki Denman D3

 

Margherita @margholistic

PLOPPING – sposób na osuszanie włosów i dodatkowe podbicie skrętu

Jest to praktyczna metoda, zarówno na dodatkowe wzmocnienie skrętu, jak i na odsączenie wody z loków po stylizacji i osuszenie włosów. Ma to szczególne znaczenie dla usprawnienia samoistnego schnięcia włosów oraz suszenia zwłaszcza, że dla włosów kręconych zalecane jest wykorzystanie dyfuzora i chłodnego nawiewu. Potrzebujesz tylko bawełnianą koszulkę lub turban.

Jak to zrobić? – instrukcja krok po kroku

SPOSÓB – z koszulką bawełnianą

 • Ułóż koszulkę na płaskiej powierzchni tak, aby rękawy były na górze.
 • Połóż czubek głowy na środku koszulki,
 • Chwyć rękawy koszulki i przełóż je w stronę czoła tak, aby góra koszulki zasłoniła tył głowy.
 • Zwiąż rękawy na czole.
 • Dół koszulki zwiąż na czubku głowy.

SPOSÓB – z turbanem

 • Stojąc w pozycji głową w dół, umieść włosy w turbanie tak, by stopniowo układać je pionowo do wnętrza turbanu, zgodnie z kierunkiem skrętu
 • Węższą część złóż na głowę tak, by zapiąć pętelkę na guzik, znajdujący się po przeciwnej stronie.

TRIK na dodanie włosom objętości u nasady

Użyj afro pick. Wsuń grzebień delikatnie we włosy blisko skóry głowy i podnoś kilkukrotnie nadając fryzurze odpowiedni kształt.

 

REANIMACJA – odświeżenie skrętu w dzień bez mycia

Sposób na piękne loki każdego dnia

Jest to sprawne odświeżenie skrętu w dzień bez mycia. Pozwala przywrócić Twój Good Hair Day, wypracowany podczas wieloetapowej pielęgnacji i stylizacji bez konieczności przeprowadzania tych wszystkich czynności jeszcze raz.

Kilka prostych kroków wystarczy, by móc cieszyć się piękną fryzurą pełną objętości i kształtnych, miękkich loków np. rano, przed wyjściem do szkoły lub pracy. Sprawdza się także, gdy coś nam nie wyjdzie podczas stylizacji. Wtedy możemy awaryjnie naprawić to reanimacją.

Odświeżenie skrętu krok po kroku

Mgiełka Loczka to niezwykle praktyczny atomizer, który ułatwia reanimację loków i fal. Jego niewątpliwą zaletą jest sposób uwalniania wyjątkowo delikatnej mgiełki. W kilka sekund włosy stają się dokładnie i równomierne zwilżone, bez zbytniego moczenia i przygotowane do szybkiej stylizacji. Taki sposób usprawnia reanimację.

Podsumowanie i kilka dodatkowych rad

Co zrobić by loki nie były sklejone?

Nie przesadź ze stylizatorem

Ilość użytego stylizatora dostosuj do gęstości i długości Twoich włosów. Zacznij od objętości mniej więcej ziarna fasoli lub orzecha laskowego.

Pamiętaj, aby kosmetyki nakładać równomiernie i na ociekające wodą włosy

Pomaga także wczesanie szczotką Denman, co pozwala na równomierne rozprowadzenie produktu. Powstałe ewentualnie sucharki, łatwo odgnieciesz dłońmi z kroplą oleju lub serum silikonowego.

Margholistic Loczek Odgniatanie sucharków włosy kręcone

Co zrobić, by nie być tzw. “mokrą Włoszką”?

Podobnie jak w poradzie wyżej, kluczowa będzie odpowiednia ilość żelu oraz nakładanie kosmetyków na ociekające wodą włosy. Zwłaszcza zastosowanie odżywki bez spłukiwania lub aktywatora przed żelem, wtedy poszczególne loki zbiją w kształtne pukle, a nie będą smutnymi, cienkimi “piórkami”.

Stylizacja szczotką Denman również przynosi świetne rezultaty, gdyż pomaga stworzyć piękne rulony loków.


Jakie są Twoje ulubione metody stylizacji włosów kręconych? Życzymy wspaniałych efektów.

Podziel się z nami swoim doświadczeniem i odwiedź Społeczności Loczka, by wspólnie czerpać radość ze świadomej pielęgnacji włosów.

Akademia Świadomej Pielęgnacji Sklepu Loczek

Przeczytaj więcej