Dobór odpowiedniego szamponu do skóry głowy

Dobór odpowiedniego szamponu do skóry głowy

Zastanawiasz się jak spośród tak wielu propozycji wybrać najlepszy i najbardziej odpowiedni dla Ciebie szampon? Zapraszamy do lektury naszego najnowszego artykułu, w którym krok po kroku przybliżymy podział detergentów, pomożemy Ci poznać Twoją skórę głowy i podpowiemy, jakie ekstrakty możesz znaleźć w składzie szamponu.

Moc szamponu – jak określić i po co?

Zanim podejmiesz wybór najlepszego szamponu, dostosowanego do Twoich potrzeb, musisz chociaż pokrótce zapoznać się z charakterystyką substancji myjących zawartych w szamponach. Spokojnie, będzie bez wzorów chemicznych i trudnych definicji. Postaramy się wszystko wyjaśnić w przystępny sposób. 

Szampony, ze względu na moc zastosowanych w nich detergentów dzielimy na mocne, średnie oraz delikatne. O mocy szamponu decyduje przede wszystkim kolejność składników w składzie INCI. Im wyżej znajdą się mocne, uznawane za drażniące w swych czystych postaciach detergenty, tym mocniejsze będzie działanie szamponu. Zacznijmy zatem od tych najmocniejszych – jak je stosować? Jakie najpopularniejsze detergenty możesz spotkać w ich składzie?

Zacznijmy od tego jakich substancji należy unikać przy wyborze szamponu:

  • silikonów, np.: cyclomethicone, cyclopentasiloxane, dimethicone,
  • olei mineralnych i ich pochodnych, np.: paraffinum luiquidum, petrolatum, 
  • substancji powlekających.

Produkty zawierające te substancje mogą zapychać mieszki włosowe, a przez to wzmagać wypadanie włosów.

Szampony mocne – kiedy stosować?

Po mocny szampon sięgnij przede wszystkim, jeśli czujesz, że Twoje włosy potrzebują dogłębnego oczyszczenia z nadbudowanych składników. Sygnałem do dokładnego oczyszczenia włosów są strączki, przyklap i uczucie niedomycia włosów lub uczucie tłustych włosów. 

Wybór mocnego szamponu to dobra droga także, jeśli jesteśmy na początku swojej drogi ze świadomą pielęgnacją włosów i wykonujemy tzw. final wash lub jeśli jesteś bardziej zaawansowaną włosomaniaczką/ włosomaniakiem i przechodzisz na metodę Curly Girl (or Boy). 

Może się również zdarzyć sytuacja, w której poprzednia pielęgnacja przestała się sprawdzać i potrzebujemy zmienić produkty, które zwykle się nam sprawdzały. Wtedy warto umyć skórę głowy i włosy rypaczem, a następnie rozpocząć testowanie produktów od nowa.
Zwykle na początku drogi świadomej pielęgnacji, włosomaniaczki i włosomaniacy używają mocnego szamponu codziennie, co jest błędem. Ciągłe “rypanie” skóry głowy narusza barierę hydrolipidową i powoduje przesuszenie skóry. Takie działanie powoduje reakcję obronną skóry, która reaguje nie inaczej niż nadmiernym przetłuszczaniem, desperacko starając się odzyskać swój naturalny płaszcz ochronny.
Zdarzają się przypadki, w których przejście na delikatne szampony nie jest możliwe przez chroniczne uczucie tłustości na włosach. W takich przypadkach nie ma co się do tego zmuszać. Włosy są dla Was, a nie wy dla włosów. Warto jednak w takiej sytuacji zadbać o dodatkowe nawilżenie skóry głowy. Sprawdzi się tutaj chociażby żel aloesowy, a dla lubiących eksperymentować – glutek lniany. Pamiętaj, że mocne szampony mogą same w sobie zawierać składniki nawilżające, a co za tym idzie, łagodzić ewentualne podrażnienia.

Najpopularniejsze mocne detergenty wykorzystywane w kosmetykach

Najczęściej spotykanymi są Sodium Laureth Sulfate (SLES) oraz Sodium Lauryl Sulfate (SLS). Zapewne chociaż raz rzucił Ci się w oczy dumnie brzmiący napis “bez SLS i SLeS” na opakowaniu szamponu. Czy te substancje są tak straszne, że powinniśmy ich unikać jak ognia? Oczywiście, że nie. Oba składniki są uznawane za bezpieczne na podstawie obowiązujących, chemicznych przepisów. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji gdy stosujemy je zdecydowanie zbyt często, w dodatku w dużych stężeniach, mogą podrażniać i przesuszać skórę głowy, zwłaszcza tę już suchą i wrażliwą. No dobrze… na częstotliwość możemy wpłynąć, ale na stężenie? Okazuję się, że również w bardzo prosty sposób możemy zmniejszyć ilość jednorazowej porcji szamponu – rozcieńczając go i spieniając w kubeczku.

Kolejnymi mocnymi detergentami są: 

  • Sodium Myreth Sulfate (SMS),
  • Sodium C14-16 Olefin Sulfonate,
  • Sodium C12-14 Olefin Sulfonate,
  • Sodium C16-18 Olefin Sulfonate,
  • Ammonium Lauryl Sulfate (ALS).

Poniżej nasze propozycje szamponów mocnych, oczyszczających:

Szampony o średniej mocy – co w nich tkwi?

Są to idealne szampony “przejściowe”. Sięgnij po nie jeśli przez długi czas używałaś(eś) tylko mocnych detergentów. Zapewnisz tym swojej skórze głowy wystarczające oczyszczenie i jednocześnie delikatny odpoczynek od rypaczy. Ponadto, jeśli nie używamy kosmetyków z substancjami powlekającymi lub gdy składniki w nich zawarte są zmywalne wodą, szampony o średniej mocy mogą nam zastąpić mocne szampony. Po średni szampon warto sięgnąć również wtedy, kiedy łagodne szampony są dla nas zbyt słabe.

Najpopularniejsze “średnie” detergenty zawarte w kosmetykach do mycia

Będą to przede wszystkim Sodium Coco Sulfate, Sodium Laurylglucosides Hydroxypropylsulfonate oraz Sodium Cocoyl Sarcosinate.

Poniżej kilka szamponów średniej mocy, na które warto zwrócić uwagę.

Szampony łagodne

Są najczęściej wybierane przez weteranki i weteranów świadomej pielęgnacji włosów. A to wszystko, dzięki zawartym w ich składzie łagodnym detergentom z małym potencjałem drażniącym. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane do codziennego mycia. Delikatnie, ale skutecznie oczyszczają skórę głowy nie naruszając bariery hydrolipidowej.
W tej kategorii jest najwięcej różnorodnych szamponów i konsystencji. Znajdziemy tutaj naturalne szampony w proszku, kostce, galaretce oraz klasyczne szampony płynne.

Substancje myjące najczęstsze w szamponach łagodnych

Najczęściej spotkamy się z Cocamidopropyl Betaine (CAPB). I tu musimy być uważni, ponieważ u niektórych osób CAPB może wywołać reakcję alergiczną(!). Reakcja taka może się objawić poprzez: 

  • swędzenie skóry głowy, 
  • łuszczenie się lub łupież, 
  • dyskomfort w postaci uczucia ściągnięcia skóry głowy, 
  • w skrajnych przypadkach wysypka czy wypadanie włosów. 

Warto wówczas poszukać szamponu bez tego składnika.

CAPB jest idealnym przykładem tego, że substancje łagodne też mogą podrażniać i nie można pielęgnacji upraszczać na zasadzie mocne-złe, łagodne-dobre. 

Dodatkowo, aby zakwalifikować szampon jako łagodny, szukaj w składzie: 

  • Coco Betaine,
  • Lauramidopropyl Betaine,
  • Disodium Cocoamphodiacetate,
  • Disodium Cocoamphodipropionate,
  • Lauramidopropyl Betaine,
  • Sodium Cocoamphoacetate,
  • Decyl Glucoside,
  • Capryl Glucoside,
  • Caprylyl Glucoside,
  • Cocamide DEA,
  • Decyl Glucoside,
  • Lauryl Glucoside,
  • Behentrimonium Chloride,
  • Behentrimonium Methosuflate,
  • Behentrimonium Chloride,
  • Cetrimonium Chloride.

A najlepiej przejrzyj poniższe top propozycje łagodnych szamponów w ofercie naszego sklepu.

Podsumowując, dobierz szampony w zależności od typu Twoich włosów i skóry oraz ich potrzeb.

  • mocne szampony – ich zdecydowaną zaletą jest dogłębne oczyszczanie,
  • średnie szampony – sprawdzą się idealnie jako szampony przejściowe, gdy Wasze włosy i skóra głowy były przyzwyczajone do ciągłego “rypania”, a także dla osób, dla których delikatne szampony okazały się za słabe,
  • delikatne szampony – nie naruszają bariery hydrolipidowej, dzięki czemu nie wywołują reakcji obronnej skóry w postaci nadmiernego przetłuszczania.

Skoro wiesz już jak, biorąc pod uwagę moc substancji myjących, dobrać szampon do swoich potrzeb, zajmijmy się doborem do typu skóry głowy, a także w późniejszej części, analizą składu produktów i ich dodatkowymi atutami. Dowiesz się, jakich ekstraktów szukać w składzie szamponu, aby stał on się odpowiedzią na Twoje włosowe bolączki.

Typ skóry głowy – dlaczego musisz go określić wybierając szampon

Czytając etykiety szamponów zastanawiasz się jaką masz skórę głowy? Niby mierzysz się z nadmiernym przetłuszczaniem.. Czy zatem Twoją skórę głowy z całą pewnością trzeba zaliczyć do tych przetłuszczających się? Sprawdźmy to!

W Ministerstwie Włosomaniactwa ;) przyjęto, że jest 6 głównych typów skóry głowy i my zgadzamy się z tym twierdzeniem. Wyróżniamy: 

  • normalną skórę głowy,
  • przetłuszczającą się, 
  • suchą i wrażliwą, 
  • skłonną do alergii i uczuleń, 
  • z tendencją do łupieżu, 
  • atopową. 

Normalna skóra głowy, czyli jaka?

Normalną, nazwiemy skórę głowy, która jest “typowa”. W zasadzie jest bezproblemowa i nie wykazuje tendencji do zmian. Nie ma skłonności do przesuszania, a jej gospodarka hydrolipidowa jest znormalizowana i utrzymuje się na takim samym poziomie przez znaczną większość czasu. Mycie pozostawia uczucie lekkości i witalności. Jest to też skóra odporna, bez tendencji do podrażnień. Praca gruczołów łojowych jest niczym niezakłócona, a co za tym idzie – tempo przetłuszczania skóry jest naturalne, a świeżość skóry utrzymuje się kilka dni, nawet do tygodnia (cecha indywidualna).

Jak zadbać o normalną skórę głowy? Stosuj łagodne szampony na co dzień. Systematycznie, co kilka myć użyj “rypacza” i nie zapomnij o regularnym peelingu skóry głowy. Zalecana częstotliwość peelingu w tym wypadku to co ok. 10-14 dni, ale zawsze warto dostosować ją do siebie. 

Czego warto unikać? Posiadacze tego typu skóry głowy mogą sobie pozwolić na więcej, np. na stosowanie składników o intensywniejszym działaniu, takich jak rozgrzewające ekstrakty i mocniejsze peelingi. Jednak zalecamy uważną obserwację naszych reakcji i wykonywanie prób uczuleniowych przy każdorazowym użyciu nowego składnika. 

Sucha skóra głowy – jak żyć z nią w zgodzie?

Jest to typ skóry, który wykazuje tendencję do utraty nawilżenia, a w konsekwencji do utrzymującego się przesuszenia. Sucha skóra jest delikatna i tkliwa. Po nieodpowiednim myciu może pojawić się uczucie swędzenia, ściągnięcia oraz wystąpić nadmierne złuszczanie naskórka.

Jakie mogą być przyczyny takiego przesuszenia? Przede wszystkim, może być tak, że Twoja skóra ma już taką specyfikę i jest to jej indywidualna cecha. Drugą przyczyną mogą być błędy pielęgnacyjne. W obu przypadkach przyjrzyj się stosowanym szamponom – czy zawierają w swoim składzie mocne detergenty? Jeśli tak, czym prędzej włącz do swojego planu mycia te, oparte na łagodnych środkach myjących, aby nie pogarszać stanu swojej skóry.

Jeśli po wykonaniu poprzedniego kroku przesuszenie nie ustąpiło i nie zmniejszyło się, wprowadź bardzo łagodną odżywkę myjącą, która delikatnie, ale skutecznie oczyści skórę głowy z zanieczyszczeń.

Propozycje łagodnych odżywek myjących:

Raz na kilka myć stosuj szampon oczyszczający, sięgnij jednak po produkt średniej mocy, aby dodatkowo nie przesuszać skóry głowy.

Kolejnym krokiem jest docelowe nawilżanie skóry głowy. Chwyć za lekkie, bezsilikonowe odżywki, zawierające humektanty lub rozpocznij nakładanie na skalp żeli nawilżających – aloesowego czy słynnego glutka lnianego lub kojących wcierek bez alkoholu. 

Nawilżające żele i wcierki do skóry głowy:

Czego unikać w pielęgnacji mając suchą skórę głowy? Przede wszystkim, bardzo mocnych szamponów opartych na SLS/SLeS. W dni mocnego, oczyszczającego mycia postaw na detergenty o średniej mocy. Stosując na co dzień delikatne szampony postaraj się je dodatkowo rozcieńczać lub spieniać. Zaprzyjaźnij się z tzw. metodą kubeczkową

Wyklucz także mocne, alkoholowe wcierki oraz produkty zawierające:

  • amlę, 
  • paprykę,
  • zioła absorbujące sebum, jak np. skrzyp czy pokrzywę. 

Mocny peeling mechaniczny zastąp delikatnym, enzymatycznym peelingiem lub żelem Cerko.

Przetłuszczająca się skóra głowy i wszystkie jej “uroki”

Ten typ skóry głowy charakteryzuje wzmożona produkcja sebum, czyli ochronnej, lipidowej wydzieliny gruczołów łojowych. Skutkuje to znacznie szybszym przetłuszczaniem się skóry głowy – staje się ona nieświeża i przeciążona. 

Jakie są przyczyny takiego stanu naszej skóry głowy? Pierwsza z nich to… paradoksalnie nadmierne przesuszenie! Jeśli ochronny płaszcz hydro-lipidowy został już naruszony i nie przeciwdziałałaś(eś) wcześniej, skóra głowy zaczyna się bronić produkując awaryjnie nadwyżkę tej naturalnie zabezpieczającej warstwy. 

Jakie działania wdrożyć? Przede wszystkim łagodne mycie na co dzień oraz docelowe nawilżanie skóry głowy (patrz punkt wyżej – sucha skóra głowy). Bardzo ważny jest także regularny peeling skóry głowy oraz jej oczyszczanie, raz na około 7-10 dni.

Drugą przyczyną może być rozregulowana praca gruczołów łojowych, objawiająca się właśnie wzmożoną ich aktywnością i nadprodukcją sebum. W tym przypadku, nawet po włączeniu i dłuższym stosowaniu łagodnych szamponów, stan może się nadal utrzymywać. Co zrobić? Musisz postarać się uregulować tryb pracy gruczołów. Twoimi pomocnikami w tym procesie będą: 

  • składniki absorbujące nadmiar sebum, tj. glinki, węgiel aktywowany, 
  • składniki wspierające, zawarte w szamponach, tj. skrzyp, pokrzywa, mięta lub rozmaryn. 

Polecane wcierki i szampony o działaniu normalizującym wydzielanie sebum:

Skóra wrażliwa i skłonna do alergii – jak naprawić z nią swoje relacje?

Reakcje alergiczne mogą wywoływać przeróżne składniki, zarówno te pochodzenia naturalnego jak i syntetyczne. To czy Twój organizm potraktuje dany składnik jako alergen jest kwestią bardzo indywidualną i trudną do przewidzenia. Jeśli jednak uważasz, że jesteś podatny(a) na alergie, nie tylko te na kosmetyki przed wyborem nowego szamponu podejmij następujące kroki: 

  1. Zacznij od analizy składu pod kątem zawartości potencjalnych alergenów, jak np. Cocamidopropyl Betaine czy “itchy M’s”. 
  2. Wykonaj obowiązkowo próbę uczuleniową każdego nowego dla Ciebie produktu zanim nałożysz go na skórę głowy. Pamiętaj, że skóra na głowie jest dużo bardziej delikatna niż w pozostałych, “odkrytych” partiach ciała. 
  3. Uważnie obserwuj reakcję skóry głowy i błyskawicznie reaguj na ewentualne skutki niepożądane, tj. wysypka, świąd lub podrażnienie. Jeśli wystąpi którakolwiek z reakcji alergicznych, odstaw kosmetyk i zaniechaj jego używania. Jeśli szkoda Ci wydanych pieniędzy, spróbuj wymienić się z koleżanką, siostrą lub sprzedać to co Ci nie służy. 

Propozycje szamponów bez Cocamidopropyl Betaine:

Pamiętaj jednak, że w tym artykule skupiamy się na pielęgnacji skóry głowy w warunkach domowych. Przedstawione przez nas przyczyny poszczególnych stanów alergicznych i ich przyczyn nie stanowią katalogu zamkniętego, mają charakter orientacyjny. Należy pamiętać o tym, że powodów różnych reakcji skóry głowy może być więcej i będą one związane, np. ze stanami chorobowymi lub skutkami ubocznymi przyjmowanych leków. 

Ekstrakty w szamponach – znaczenie, rola i działanie

Szampony są kosmetykami przeznaczonymi do mycia skóry głowy i włosów. Zatem ich główną grupą składników są detergenty. Ale przecież na detergentach skład szamponu się nie kończy! W takim razie, co jeszcze może skrywać Twój szampon? A no ekstrakty – przeróżne ekstrakty i wyciągi roślinne, a także inne komponenty uzupełniające formułę szamponu. Cechuje je wielokierunkowe i zróżnicowane działanie – oddziałują na Twą skórę głowy (i włosy) pomimo dość krótkiego z nimi kontaktu. Należy jednak zapamiętać, że ich działanie jest głównie wspierające – szampon z aloesem nie nawilży dogłębnie naszych włosów, a dodatek protein nie zapewni im kompleksowej odbudowy, dlatego nie warto pomijać stosowania odżywki. 

Rodzaje ekstraktów w szamponach

Składniki nawilżające

Humektanty zawarte w szamponach pełnią funkcję łagodzącą intensywne działanie detergentów – zarówno łagodnych, jak i mocnych. Ma to kluczowe znaczenie w pielęgnacji wrażliwej i suchej skóry głowy, skłonnej do podrażnień. Wśród takich składników znajdują się: 

Składniki kojące i łagodzące stany zapalne

Grupę kojących humektantów w szamponach wspierają składniki o działaniu łagodzącym stany zapalne. Takie połączenie ma duże szanse przynieść ulgę problematycznej skórze głowy. Przykładowymi ekstraktami z tej grupy są: 

Szampony proteinowe

Szampony proteinowe dodają włosom lekkości i delikatnej objętości oraz pomogą unieść je i “odbić” u nasady, zapobiegając nieatrakcyjnemu przyklapowi. Proteiny dzielimy na dwie podstawowe grupy – roślinne i zwierzęce. O zawartości roślinnych świadczą takie składniki jak: 

Proteiny roślinne cechują się subtelnym działaniem. Uznawane są za lżejsze i ryzyko przeproteinowania włosów przy częstym, codziennym stosowaniu jest niewielkie. 

Inaczej jest z szamponami, które zawierają proteiny zwierzęce. W INCI zidentyfikujesz je pod nazwami: 

I tutaj z częstotliwością stosowania nie powinnaś/powinieneś przesadzać – stosuj w razie potrzeby, raz na kilka myć. Dodatkowo, warto wspomnieć, że proteiny o dużych cząsteczkach, jak np. kolagen czy elastyna mogą nieznacznie pomóc wygładzić długość włosów.

Składniki przeciwłupieżowe – gdy Twoja skóra woła o pomoc

Łupież jest chorobą skóry, której leczenie warto przeprowadzić pod okiem lekarza dermatologa. Poniższe składniki mają wspomagające działanie przeciwłupieżowe, polegające na ograniczeniu namnażania drożdżaków. Aby odczuć miarodajne efekty, należy pamiętać o systematycznym i regularnym stosowaniu. Składniki, o których mowa w tym przypadku to: 

Szampony wzmacniające na porost i wypadanie

Na rynku znajdziemy wiele szamponów, zawierających składniki określane mianem “na porost” czy “przeciw wypadaniu”. Składniki te posiadają właściwości wzmacniające cebulki włosów, poprawiające mikrokrążenie krwi oraz stymulujące porost włosów.  Są ciekawym rozwiązaniem wspierającym i uzupełniającym dla kuracji na porost z użyciem wcierek. Należy jednak pamiętać, że szampon ma zbyt krótki kontakt ze skórą, by stosowany sam zadziałał na porost. 

Przykłady takich składników:

Szampony normalizujące na ograniczenie przetłuszczania

Szampony, które mogą być pomocne jeśli mierzysz się z przetłuszczaniem to te normalizujące. Zawierają one ekstrakty mające zdolności absorbujące nadmiar sebum i jednocześnie regulujące jego nadprodukcję. Dzięki temu hamują zbyt silne przetłuszczanie skóry głowy, czynią ją czystą i świeżą na dłużej.

Do takich ekstraktów należą m.in.: 

Aby otrzymać optymalne efekty normalizujące skórę głowy, jednocześnie warto pamiętać o nawilżeniu. Działanie normalizujące dla skóry głowy wspierają również szampony zawierające glinki. Absorbują nadmiar sebum, dzięki czemu delikatnie oczyszczają i normalizują.

Jeśli już wiesz jaki szampon wybrać, czas na  zrewolucjonizowanie codziennego mycia dla najlepszych efektów. Zapewnij swojej skórze głowy lekkość, świeżość i świetną kondycję. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób poprawnie myć skórę głowy zajrzyj do naszego artykułu: Świadome mycie włosów.

Czy wiedziałaś(eś), że jest kilka metod mycia skóry głowy i włosów? Jeśli nie to też coś mamy na tę okazję ➡️Metody mycia skóry głowy i włosów.


 

Masz problem z doborem odpowiednich produktów do swojej pielęgnacji? Masz problem z włosami, chcesz zacząć świadomą pielęgnację? Znajdziemy skuteczne rozwiązanie dla Twoich włosów i odpowiednie produkty dla Twojej skóry głowy. Napisz do nas: ekspert@loczek.pl

Zajrzyj również do nas na Instagrama by być na bieżąco! @skleploczek oraz dołącz do świadomej społeczność na FB – @akademiaświadomejpielęgnacji

 

Przeczytaj więcej