CO TO JEST PUNKT ROSY i jaki ma wpływ na włosy?

Wstęp

Temperatura punktu rosy jest to temperatura, w której rozpoczyna się proces skraplania pary wodnej. Wyrażana jest w °C. Wartości punktu rosy możemy znaleźć na niektórych stronach internetowych oraz aplikacjach o prognozie pogody. 

1. Zdolność humektantów do wiązania wody z otoczenia

Humektanty (np. gliceryna, aloes, pantenol, mocznik, kwas hialuronowy, miód) mają to do siebie, że wiążą wodę z otoczenia.

Cóż to znaczy?

Jeśli powietrze jest suche, a punkt rosy niski – włosy oddają wodę do otoczenia, mogę się puszyć, być suche, a skręt jest nierzadko luźniejszy.

Za to gdy wilgotność jest duża, a punkt rosy wysoki – włosy chłoną wodę z otoczenia, mogą się mocniej kręcić, ale prawdopodobnie będą się też puszyć. Równie szybko tą wodę z włosów mogą oddać i znowu stać się suche.

2. Wartości punktu rosy

Ogólnie mówi się, że optymalny punkt rosy wynosi od 4 do 16 stopni. Wtedy możemy bez obaw stosować humektanty. Latem często punkt rosy dochodzi do 20 kilku stopni – zwłaszcza, kiedy temperatura jest bardzo wysoka i trwają upały.  Zimą są to niskie wartości, często nawet minusowe, głównie jeśli temperatury są ujemne, a wilgotność niska. 

Zerknijcie sobie na tabelkę wklejoną poniżej. Ogólna zasada jest taka – im wyższa temperatura i procentowa wilgotność powietrza – tym wyższy punkt rosy. I odwrotnie – im niższa temperatura powietrza i niższa wilgotność – tym niższy punkt rosy.

Sklep Loczek Infografika punkt rosy tabela temperatur

Mamy tutaj również zaznaczony przykładowy, wiosenny dzień, kiedy temperatura powietrza to 22 stopnie, a wilgotność 50%. Punkt rosy wynosi wtedy 11 °C. Możemy tego dnia bez obaw używać humektantów.

Odwiedź SŁOWNIK ŚWIADOMEJ PIELĘGNACJI Loczka – znajdziesz tam skrót informacji na temat punktu rosy.

 

3. Jakich kosmetyków używać, jeśli punkt rosy jest bardzo niski lub bardzo wysoki?

Kiedy wartości punktu rosy są naprawdę skrajne – np. wynosi on aż 20 kilka stopni albo jest minusowy, staramy się zupełnie na te kilka dni wyeliminować humektanty. Zbawieniem są wówczas czysto emolientowe mycia, zarówno w metodzie mycia MO, jak i OMO.

O metodach mycia włosów przeczytasz tutaj.

Mamy dla Was kilka świetnych, mocno emolientowych masek i odżywek, które idealnie spiszą się w takie problematyczne dla włosów dni:

Trust_my_sister_logo


ANWEN


gosh


 

Zrozumienie, na czym polegają zależności między wartością punktu rosy a humektantami – spędzały od lat sen z powiek wielu włosomaniaczkom i włosomaniakom. Od dziś nie będziemy mieć już z tym problemu.

Warto sprawdzać przed myciem punkt rosy, żeby zapewnić sobie piękny Good Hair Day.

Autorka: Kasia Pyrz
Redakcja: Kasia Suwara

Jakie Twoje włosy reagują na zmienne warunki pogodowe?

Podziel się z nami swoją historią na grupie Akademia Świadomej Pielęgnacji oraz Instagramie.

Przeczytaj więcej