RÓWNOWAGA PEH – czym jest i jak ją zachować?

baner Równowaga PEH - czym jest i jak ją zachować?

Borykasz się z puszącymi, suchymi i nieprzyjemnymi w dotyku włosami? Po myciu tworzą się nieestetyczne strączki lub skręt się prostuje? Stosujesz różne odżywki lecz nic nie pomaga? Nadszedł czas, aby odkryć, czym jest równowaga PEH, czyli klucz do drzwi pięknych i zdrowych włosów.

Sprawdź ulubione kosmetyki do równowagi PEH grupowiczów i poznaj ich historie z wejściem w świadomą pielęgnację.
DOŁĄCZ DO NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

 

Zapewne stosowałaś już wiele różnych odżywek, które miały pomóc Ci osiągnąć zamierzony efekt. Podczas pierwszych kilku użyć wszystko wyglądało świetnie, aż w końcu coś przestało działać i włosy zaczęły się zachowywać tak jak wcześniej. Czyżby przyzwyczaiły się już do danej odżywki? No nie do końca.

Włosy mają swoje potrzeby, tak samo jak cały nasz organizm. Wymagają odpowiednich proporcji konkretnych składników, dzięki czemu ze spuszonych i suchych kosmyków zmienią się w lejącą i miękką taflę, bądź sprężysty i błyszczący skręt. Jeśli stosujesz non stop jedną odżywkę to tak, jakbyś jadła ciągle ten sam posiłek. Może i jest smaczny, ale dostarcza tych samych wartości odżywczych, a organizm potrzebuje różnorodności, aby odpowiednio funkcjonować.

Tak samo jest z włosami – potrzebują pewnych grup składników odżywczych, które pomogą im zachować miękkość, blask i przestać się łamać. Taki sposób pielęgnacji nazywamy równowagą PEH, a osoby, które ją wprowadzają w życie stosują świadomą pielęgnację.

A może słyszałaś już o świadomej pielęgnacji, jednak nie wiesz jak zachować równowagę PEH? Zostań z nami, postaramy się wytłumaczyć Ci jak stosować odżywki, aby utrzymać PEH włosów!

Loczek minibaner Równowaga PEH

Czym jest?

Jest to taka metoda pielęgnacji włosów, która zakłada dostarczanie im wszystkich wymaganych przez nie składników w odpowiednich dla nich proporcjach. Tymi składnikami są proteiny, emolienty i humektanty.

Każdy z tych elementów ma swoją specjalną rolę i w inny sposób oddziałuje na włosy, czym pomoże osiągnąć konkretny efekt.

Równowaga PEH infografika

Czy każde włosy potrzebują równowagi PEH?

Jeśli chcemy osiągnąć zdrowe i piękne włosytak.

Nasze włosy same nam o tym po cichu mówią i, co ciekawe, pokazują czego w danej chwili potrzebują. Naszym zadaniem jest je obserwować i nauczyć się reagować na pewne sygnały. Pomoże w tym nasza tabelka PEH:

 

Na początku może to wyglądać dość skomplikowanie, ale przyjrzymy się temu bliżej, aby lepiej zrozumieć istotę równowagi PEH oraz rolę każdego z jej składowych.

Loczek minibaner Proteiny - budulec włosów

Proteiny, czyli inaczej białka. Włosy zbudowane są z keratyny, dlatego proteiny posiadają najlepsze powinowactwo do struktury włosa. Odpowiadają za ich regenerację i odbudowę. Można w uproszczeniu powiedzieć, że są to takie “cegiełki” o działaniu kondycjonującym, które nadają włosom zdrowy wygląd, aby te zyskały na objętości i łatwiej się układały.

Proteiny infografika

Czym jest 1.O dowiesz się z tego artykułu -> metoda OMO.

Podział protein

Ten typ składników możemy podzielić na dwa sposoby:

Przykłady produktów, w których znajdziemy aminokwasy:

    • wnikające – hydrolizowane, np. keratyna, jedwab, mleczne. Należy pamiętać, że tym typem protein można szybko przeproteinować włosy, dlatego warto stosować je wymiennie z innymi,

Przykłady odżywek, w których znajdziemy hydrolizowane proteiny:

Przykłady odżywek, w których znajdziemy proteiny wygładzające:

Przykłady odżywek, w których znajdziemy proteiny roślinne:

PORADA: Aby wzmocnić działanie protein, stosuj je na włosy oczyszczone mocnym szamponem. Dzięki temu wzmocnisz ich odżywcze działanie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat konkretnego składnika – kliknij jego podświetloną nazwę.

Potrzeby włosów pod kątem protein

Za dużo:

  • objawy – brak blasku, przesuszenie, łamliwość, kołtuny, puch,
  • co robić – na najbliższe kilka myć (5-6) nie nakładać produktów z proteinami, zwiększyć ilość humektantów i emolientów.

Za mało

  • objawy – strączki, szybko rozluźniający się skręt, brak objętości, przyklap,
  • co robićzwiększyć częstotliwość nakładania protein, czyli jeśli wcześniej nakładałaś odżywkę proteinową co 3-4 mycia to nakładaj co 2-3 aż włosy pokażą, że niedobór został wyrównany.

Pod konkretną porowatość:

  • wysokoporowate – najczęściej pasują im proteiny wygładzające oraz hydrolizowane roślinne,
  • średnioporowate – nie są szczególnie wybredne, mają wypośrodkowane preferencje,
  • niskoporowate – najlepiej sprawdzają się proteiny wnikające, zwłaszcza hydrolizowane proteiny zwierzęce.

Oczywiście są to tylko założenia na podstawie obserwacji – jeśli Twoje wysokoporowate włosy lubią proteiny hydrolizowane nieroślinne, to jak najbardziej je stosuj!

Indywidualne preferencje włosów są ważniejsze niż ogólnie przyjęte założenia.

Jak znaleźć proteiny w składzie?

Mogą posiadać końcówkę “Protein” lub “Amino Acids”, rozpoczynać się od “Hydrolyzed” oraz są to angielskie nazwy własne.

Przykłady: Arginine, Cysteine, Egg Protein, Elastin, Hydrolyzed Casein, Hydrolyzed Collagen, Hydrolyzed Corn Protein, Hydrolyzed Elastin, Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Milk Protein, Hydrolyzed Oat Protein, Hydrolyzed Silk, Wheat Amino Acids, Wool Protein.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat konkretnego składnika – kliknij jego podświetloną nazwę.

Co warto wiedzieć?

Wiele osób na początku pielęgnacji obawia się przeproteinowania. Jest to sytuacja, kiedy dostarczymy włosom zbyt dużej ilości protein. Najczęściej zdarza się to osobom o włosach wysokoporowatych, przez co boją się ich używać. Niepotrzebnie! Doprowadzanie do nadmiaru lub niedoboru danych składników zdarza się każdemu i jest to kolejna lekcja potrzeb włosów. 

PORADA: Jeśli obawiasz się ich stosowania – spróbuj protein roślinnych. Najciężej nimi przeproteinować włosy oraz sprawdzają się u większości osób.

Proteiny dopasowane do porowatości włosów

Poniżej przedstawiamy propozycje odżywek z proteinami polecane do konkretnej porowatości:

Włosy wysokoporowate

Włosy średnioporowate

Włosy niskoporowate

Tutaj znajdziesz więcej proteinowych odżywek.

Sprawdź jak zwalczyć przeproteinowanie włosów:

baner Za Dużo Protein

Niedobór protein? To nie problem! Kliknij w baner i przywróć równowagę:

baner Za Mało Protein


Loczek minibaner Emolienty - zabezpieczenie i elastyczność

Emolienty to składniki, które wytwarzają na włosach ochronny film hydrofobowy. Ich zadaniem jest zabezpieczenie włosów przed zniszczeniami zewnętrznymi oraz zatrzymanie wartościowych składników w środku. 

Same w sobie nie nawilżają, jednak posiadają działanie pośrednio nawilżające – jeśli nałożymy coś nawilżającego, a następnie emolient, to zatrzyma on nawilżenie we włosach na dłużej – co jest ich niezwykle ważną rolą w pielęgnacji.

Emolienty Infografika

Czym jest 1.O i 2.O dowiesz się z tego artykułu → metoda OMO.

Podział emolientów

Do emolientów zaliczamy:

  • oleje,
  • masła,
  • alkohole tłuszczowe,
  • parafinę,
  • woski,
  • silikony.

Wszystkie emolienty łączy to, że dociążają, nadają blask, zmniejszają elektryzowanie, chronią przed zniszczeniami zewnętrznymi oraz wygładzają włosy, niwelując puch. Z kolei oleje i masła przywracają elastyczność.

Potrzeby włosów pod kątem emolientów

Za dużo:

  • objawy – strączki, przyklap, obciążenie, efekt tłustych włosów,
  • co robić zwiększyć częstotliwość stosowania humektantów i protein, spróbować lżejszych odżywek emolientowych, zmniejszyć częstotliwość olejowania (a jeśli olejujesz na sucho – rób to na podkład).

Przykładowe lżejsze odżywki emolientowe:

Za mało:

  • objawy – suche, spuszone, szorstkie, skołtunione, brak im połysku,
  • co robić – postawić na mocniej dociążające odżywki emolientowe, można spróbować odżywek z silikonami i woskami, warto wprowadzić regularne uzupełnianie serum silikonowego kilka razy w ciągu dnia.

Przykładowe cięższe odżywki emolientowe:

Jak znaleźć emolienty w składzie?

Oleje posiadają końcówkę “Oil”, masła końcówkę “Butter”, silikony mają przyrostki  “siloxane”, “methicone”, a alkohole tłuszczowe, woski oraz parafina posiadają swoje angielskie nazwy własne

Przykłady: Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Candelilla Wax, Cera Alba, Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Cyclopentasiloxane, Dimethicone, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Paraffinum Liquidum, Phenyl Trimethicone, Stearyl Alcohol.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat konkretnego składnika – kliknij jego podświetloną nazwę.

Co warto wiedzieć?

Silikony są często demonizowane w świecie włosomaniaczek, kompletnie niepotrzebnie. Są to bardzo przydatne składniki, które doskonale zabezpieczają włosy przed łamaniem i rozdwajaniem, dociążają oraz zmniejszają puch. Szczególnie spodobają się one osobom, o włosach wysokoporowatych, które najbardziej potrzebują ochrony i dociążenia, dlatego warto mieć jedną lub dwie odżywki z silikonami.

Posiadają zdolność do nadbudowywania się na włosach, dzięki czemu “maskują” prawdziwy stan włosów. Oznacza to, że dzięki nim włosy zniszczone, na czas regeneracji, mogą wyglądać ładniej i zdrowiej niż w rzeczywistości. 

Dodatkowo przydadzą się osobom, które chcą wygładzić skręt – dzięki odpowiedniej stylizacji dociążą mocniej włosy osłabiając skręt i zmniejszając puch.

Nasze propozycje odżywek z silikonami:

Emolienty dopasowane do porowatości włosów

Poniżej przedstawiamy propozycje odżywek z emolientami polecane do konkretnej porowatości:

Włosy wysokoporowate

Włosy średnioporowate

Włosy niskoporowate

Tutaj znajdziesz więcej emolientowych odżywek.

Przeemolientowanie włosów? Sprawdź jak szybko pożegnać ten problem:

baner Za Dużo Emolientów

Włosy się puszą, są zbyt lekkie i brakuje im blasku? Dodaj im emolientów:

baner Za Mało Emolientów


Loczek minibaner Humektanty - sposób na nawilżenie włosów

Humektantami  substancje, które nawilżają włosy dzięki swoim zdolnościom higroskopijnym, czyli umiejętności przyciągania i wiązania wody. Dla najlepszego efektu nawilżania zalecane jest stosowanie ich w towarzystwie emolientów, które otulą włosy ochronnym filmem, dzięki czemu cząsteczki wody zostaną w środku. Nie należy z nimi przesadzać, szczególnie w wilgotne dni, bo pojawi się puch. 

Infografika Humektanty

Czym jest 1.O dowiesz się z tego artykułu -> metoda OMO

 

PORADA: Przy stosowaniu humektantów, warto zwrócić uwagę na punkt rosy. Jest to miara zawartości wilgoci w powietrzu wyrażona w °C.

Więcej o punkcie rosy dowiesz się z naszego artykułu Co to jest punkt rosy?

Przykłady humektantów

Dla ułatwienia możemy podzielić je pod kątem tego, jak bardzo są higroskopijne. Im bardziej, tym łatwiej puszą włosy i potrzebują towarzystwa większej ilości emolientów:

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat konkretnego składnika – kliknij jego podświetloną nazwę.

Potrzeby włosów pod kątem humektantów

Za dużo:

  • objawy – skołtunione, rozprostowane, spuszone, suche,
  • co robićograniczyć produkty humektantowe na najbliższe 5-6 myć, zwrócić uwagę czy odżywki bez spłukiwania i stylizatory nie posiadają wysoko humektantów (jeśli tak – zrezygnować z nich na kilka myć), postawić na proteiny i dużą dawkę emolientów. Przydatne tu będzie olejowanie na sucho.

Poniżej odżywki z mniejszą zawartością humektantów i stylizatory emolientowe:

 

Za mało:

  • objawy – suche, matowe, przyklapnięte, szorstkie,
  • co robićzwiększyć częstotliwość stosowania odżywek humektantowych, można wprowadzić również olejowanie na podkład nawilżający.

Poniżej propozycje mocno humektantych odżywek oraz podkładów pod olej:

Jak znaleźć humektanty w składzie?

Nie ma tutaj żadnych końcówek ani przyrostków. Humektanty znajdujemy tylko po ich angielskiej i łacińskiej nazwie własnej, na przykład: Allantoin, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Glycerin, Honey/Mel, Hyaluronic Acid, Linum Usitatissimum Seed Extract, Panthenol, Urea.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat konkretnego składnika – kliknij jego podświetloną nazwę.

Co warto wiedzieć?

Humektanty do włosów to temat, który sprawia problem największej ilości początkujących, dlatego mamy dla Ciebie taką wskazówkę: 

przy włosach wysokoporowatych lepiej stosować humektanty mniej higroskopijne. Z kolei włosom niskoporowatym gliceryna nada dużo objętości

Humektanty dopasowane do porowatości włosów

Poniżej przedstawiamy propozycje odżywek z humektantami polecane do konkretnej porowatości:

 

Włosy wysokoporowate

Włosy średnioporowate

Włosy niskoporowate

Tutaj znajdziesz więcej nawilżających odżywek.

Nawiedziło Cię przenawilżenie włosów? Poznaj szybkie metody na pozbycie się go:

baner Za Dużo Humektantów

Spróbuj nowych metod nawilżania włosów:

baner Za Mało Humektantów


Loczek minibaner Co Dalej Z Równowagą PEH?

Skoro już znamy podstawy i wiemy czym są składowe równowagi PEH to nadszedł czas na wprowadzenie praktyki. Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania odnośnie świadomej pielęgnacji:

Jak często stosować dane odżywki?

Równowaga PEH jest inna dla każdych włosów. Jedna osoba będzie stosować proteiny raz na 5 myć, a inna przy każdym myciu. Analogicznie z emolientami i humektantami.

Porada:

Początkującym zalecamy taką częstotliwość, aby nauczyć się obserwować włosy i ich reakcje (zaprezentujemy to na podstawie metody OMO <- kliknij tutaj, aby dowiedzieć się czym jest 1.O2.O):

  • proteiny – co 3-4 mycia jako 1.O,
  • humektanty – co 2-3 mycia jako 1.O,
  • emolienty – co każde mycie jako 2.O oraz jako 1.O w mycia wolne (czyli wtedy kiedy nie stosujesz protein i humektantów).

Jak już zaczniesz poznawać swoje włosy i zauważać różnice w ich wyglądzie po zastosowaniu danych połączeń odżywek, to odnajdziesz częstotliwość stosowania odpowiednią dla Twoich włosów.

Czy wszystkie 3 odżywki mam stosować podczas jednego mycia?

Jak widać poprzez rozpisanie częstotliwości wyżej – nie. Równowagę PEH rozkładamy na kilka myć, nie na jedno. 

Na początku włosy często wyglądają jakby potrzebowały wszystkiego na raz – i jest to jak najbardziej normalne. Nie martw się, tylko spokojnie wprowadzaj nowe kosmetyki.

PORADA: Staraj się nie wprowadzać podczas jednego mycia kilku nowych produktów. Mamy tu na myśli na daną partię (włosy to jedna partia, a skóra głowy to druga partia).

Czyli jakich połączeń nowych kosmetyków NIE ROBIĆ podczas jednego mycia:

  • dwie odżywki do spłukiwania, 
  • odżywka do spłukiwania i odżywka bez spłukiwania, 
  • odżywka bez spłukiwania i stylizator,
  • wcierka i szampon,
  • peeling i szampon itd.

Nowy szampon i nowa odżywka będą odpowiednim wprowadzeniem dwóch nowych produktów, bo nakładasz je na inne partie – odżywkę nakładasz na włosy, a szampon na skórę głowy

Dlaczego nie powinno się wprowadzać dwóch nowych produktów na tą samą partię? Nie będziesz wiedzieć co jak zadziałało na Twoje włosy. 

Zawsze jeden nowy kosmetyk na mycie na daną partię.

Równowaga PEH dla porowatości

Przydatną informacją na początku może być taka podstawowa informacja jakich składników PEH najbardziej potrzebują włosy pod kątem ich porowatości.

Dlatego przygotowaliśmy małą ściągę, która może Ci to ułatwić:

  • wysokoporowate – najwięcej emolientów, średnia ilość humektantów, najmniej protein,
  • średnioporowate – najwięcej emolientów, humektantów i protein w podobnej ilości, 
  • niskoporowate – najwięcej protein i humektantów, najmniej emolientów.

Pamiętaj, że są to tylko wskazówki, wymagania Twoich włosów mogą kompletnie nie wpasowywać się w te ilości i jest to jak najbardziej okej! 

Czy moje włosy mogą nie lubić protein/emolientów/humektantów?

Tak i nie. 

Może się okazać, że włosy potrzebują jakiegoś składnika w niewielkiej ilości i wystarczy im nałożenie, na przykład, protein raz w miesiącu.

Jednak może się okazać, że kupując kolejne odżywki (już trzymając się tego przykładu) proteinowe, za każdym razem jest w nich taki typ protein, który włosom nie służy i stąd takie wrażenie. Jeśli kolejna odżywka proteinowa Ci się nie sprawdza to porównaj ich składy i zobacz, czy nie pojawiają się w nich non stop te same typy protein. Sytuacja z pozostałymi filarami PEH – emolientami i humektantami wygląda analogicznie.

Czy muszę stosować odżywki z różnymi typami protein/humektantów/olejów?

Jest to przydatne, aby jak najlepiej zrozumieć swoje włosy.

Może być tak, że stosujesz odżywkę emolientową z olejem arganowym i włosom to pasuje. Jednak, z ciekawości, kupisz odżywkę z masłem shea i wtedy będzie efekt wow. Dlatego testowanie różnych odżywek jest polecane – pomaga poznać potrzeby włosów i to, co lubią. Dzięki temu również będziesz wiedzieć jakie składniki omijać. W jaki sposób? O tym niżej.

Co nam daje takie zróżnicowanie składników? 

Jak już nauczymy się reagować na potrzeby włosów i będziemy zauważać, które odżywki pasują im bardziej, a które mniej, to nadejdzie czas zająć się nauką wnikania w skład tych produktów. 

Przykład:

Posiadamy dwie odżywki, po których włosy zawsze są nieprzyjemne w dotyku:

Zajrzymy w ich skład i zauważymy, że obydwie posiadają jeden łączący je składnikhydrolizowaną keratynę. Dzięki temu możemy założyć, że ta proteina naszym włosom nie pasuje więc trzeba ją omijać w produktach, a skupić się na innych typach protein. Może warto spróbować produktów z proteinami roślinnymi?

Czy jest jakieś ograniczenie co do stosowania odżywek pod rząd?

Wszelkie limity wyznaczają włosy. Jeśli chcesz dobrze poznać swoje włosy, to możesz wykonać taki eksperyment i nakładać co mycie tylko jeden typ odżywki i obserwować po ilu razach włosy powiedzą “dość”. 

Pamiętaj, że w równowadze PEH i świadomej pielęgnacji są tylko wskazówki. Nie ma reguł, które będą się sprawdzać u każdego. Jedna osoba może stosować mycie proteinowe non stop, a inna po dwóch takich myciach będzie miała ich nadmiar.

Włosy ciągle mi się puszą pomimo dużej ilości emolientów. Co robić?

Przyczyn puszenia jest wiele. Zacznijmy metodą eliminacji:

Czy moje włosy nie chcą się kręcić? 

Jeśli puch objawia się po rozczesaniu włosów na sucho to jest duże prawdopodobieństwo, że w tym tkwi przyczyna. Zacznij je traktować jak włosy ze skrętem i puch się zmniejszy. Polecamy zapoznanie się z tym artykułem, który wprowadzi Cię w podstawy pielęgnacji włosów kręconych i falowanych:

Jednak jeśli nie chcesz wydobywać skrętu, zainteresuj się tematem jego wygładzania.

Czy na pewno mam zachowaną równowagę PEH?

Sprawdź, czy podczas ostatnich myć nie przesadziłaś z ilością humektantów lub protein. Zwróć uwagę na wszystkie produkty, które nakładasz na długość włosów – odżywki do spłukiwania, odżywki bez spłukiwania, stylizatory, serum silikonowe, oleokremy, mgiełki. Nie było ostatnio dużo olejowania na podkład?

Czasem problemem nie jest stricte równowaga PEH, a nieodpowiednie stosowanie humektantów przy wilgotności powietrza. Kliknij w baner i dowiedz się czym jest punkt rosy i jak sobie z nim radzić:

Sklep Loczek Punkt Rosy infografika

Sprawdź porowatość

Może, dzięki odpowiedniej pielęgnacji, włosy zmieniły porowatość, przez co dotychczas używane składniki przestały im pasować i stąd nagły puch? 

Wykonaj nasz test na porowatość i przekonaj się, czy nie nadszedł czas na zmianę pielęgnacji:

Jeśli TAKzacznij testowanie odżywek od nowa, stosując się do zasady jedna nowość na jedno mycie, czyli podczas każdego mycia nakładaj na włosy tylko jeden nowy kosmetyk.

Jak to zrobić?
  1. Zacznij od mycia oczyszczającego (final wash) przy pomocy rypacza a następnie nałóż odżywkę emolientową na 15 minut. 
  2. Następne mycie powinno być z łagodnym szamponem oraz odżywką humektantową domkniętą* odżywką emolientową z poprzedniego mycia.
  3. Kolejne mycie również łagodnym szamponem, tym razem nakładamy odżywkę proteinową i również domykamy ją odżywką emolientową z pierwszego mycia. 

*domkniętą, czyli po spłukaniu odżywki humektantowej/proteinowej nałóż na kilka minut odżywkę emolientową.

Na podstawie tych myć przetestuj wszystkie odżywki, które posiadasz i sprawdź czy któraś nie psuła efektu. Wszelkie kosmetyki dodatkowe, które nakłada się podczas mycia, czyli odżywki bez spłukiwania lub stylizatory wprowadzaj dopiero po sprawdzeniu odżywek. Ewentualnie w roli odżywki bez spłukiwania stosuj odżywkę emolientową z pierwszego mycia.


Znajdź ulubioną metodę mycia włosów:

Baner "Metody mycia skóry głowy i włosów"


Jeśli NIE – sprawdzamy kolejne przyczyny.

Czy produkty emolientowe na pewno są wystarczająco mocno dociążające?

W zależności od konkretnego przypadku może się okazać, że dotychczas stosowana odżywka emolientowa jest za słabo dociążająca (ze względu na niższą/wyższą porowatość, stosowaną równowagę PEH czy wilgotność powietrza) dlatego spróbuj czegoś z większą ilością emolientów, na przykład maski emolientowe Trust My Sister:

Może włosy są zniszczone?

Przy puszeniu spowodowanym nadmiernym zniszczeniem włosów warto postawić na odżywki z silikonami, które mocniej je dociążą i ochronią. W tym samym czasie dbaj o równowagę PEH – w końcu puszenie się zmniejszy.

Czy odżywka PEH utrzyma za mnie równowagę?

Niestety nie. Odżywki, które posiadają w składzie wszystkie trzy filary PEH, czyli proteiny, emolienty i humektanty nadają się do stosowania:

  • podczas wyjazdu/urlopu, aby nie musieć spędzać dużej ilości czasu na pielęgnacji (polecamy wtedy odżywki z mocną bazą emolientową na początku),
  • gdy potrzebujesz wykonać szybkie mycie włosów,
  • raz na tydzień lub dwa w formie kuracji i SPA dla maksymalnego odżywienia włosów.

Nie polecamy jednak stosować ich przy każdym myciu, bo w łatwy sposób można przesadzić z którymś filarem PEH. 

Autorka: Karolina Kulik


Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi równowaga PEH nie ma przed Tobą tajemnic. Jednak jeśli masz jeszcze jakieś pytania na ten temat – zapraszamy do dołączenia do naszej grupy Akademia Świadomej Pielęgnacji i dodania tam posta.

Zajrzyj do Społeczności Loczka i ułatw sobie zrozumienie świadomej pielęgnacji:

Akademia Świadomej Pielęgnacji Sklepu Loczek

Przeczytaj więcej