ZA MAŁO PROTEIN W PIELĘGNACJI WŁOSÓW

baner Za Mało Protein

Borykasz się z rozprostowanym skrętem po kilku godzinach od mycia? Twoje włosy strączkują się tuż po rozczesaniu? Brak im objętości? A może męczy Cię przyklap? Dodaj protein do pielęgnacji i pozbądź się tych problemów.

Jeden z najczęstszych problemów włosowych. Spowodowane jest tym, że niewielka ilość odżywek w sklepach posiada dużą dawkę protein, która nie jest poprzedzona humektantami, przez co tkwimy w błędnym kole – nie pozbywamy się niedoboru protein, a dodatkowo dokładamy sobie nadmiar humektantów. 

Drugim powodem jest to, że początkujący włosomaniacy (niesłusznie!) obawiają się stosować proteiny ze strachu przed przesadzeniem z nimi.

Warto również wspomnieć, że wszelkie inwazyjne zabiegi, takie jak farbowanie czy rozjaśnianie, niszczą włosy powodując w nich ubytki, a te ubytki naprawia się właśnie proteinami. Jednak po takich zabiegach sugeruje się nawilżanie, przez co we włosach pogłębia się problem niedoboru protein.

Niedobór protein objawia się:

 • strączkami (czyli włosy, które szybko zbijają się w pasma), 
 • szybko rozluźniającym się skrętem
 • brakiem objętości
 • przyklapem,

W jaki sposób można sobie z tym poradzić?

Nie inaczej jak wprowadzając proteiny do pielęgnacji – w formie odżywek, mgiełek lub olejowania na podkład proteinowy. Jeśli do tej pory stosowałaś proteiny, jednak włosom nadal ich mało – zwiększ częstotliwość ich stosowania.

Na przykładzie konkretnego mycia w metodzie OMO:

 • Zmocz skórę głowy i włosy. 
 • Rozpień szampon (w dłoniach lub przy pomocy kubeczka spieniającego). Dokładnie wmasuj pianę z szamponu w skórę głowy. Spłucz.
 • Na wilgotne włosy nałóż odżywkę proteinową na 10-15 minut. Rozprowadź ją przy pomocy grzebienia/szczotki, aby dotarła do każdego pasma. Możesz również podzielić włosy na dwie sekcje od ucha do ucha, aby być pewnym, że odżywka wszędzie dotrze. Spłucz.
 • Nałóż na 3-5 minut odżywkę emolientową, aby domknąć łuski włosów i zniwelować ryzyko puchu.

Przekonaj się, czy na pewno w odpowiedni sposób myjesz skórę głowy oraz poznaj inne metody mycia włosów.

Jeśli Twoim problemem jest przyklap od skóry głowy – tutaj również proteiny służą pomocą. Warto używać szamponów, które w składzie posiadają proteiny. Nie przeproteinują włosów, a nadadzą objętości i lekkości, pomagając zniwelować przyklap.

Na przyklap pomagają również regularne peelingi skóry głowy.

Loczek infografika Niedobór Protein

Sugerowane produkty:

Mocne szampony:

Łagodne szampony:

Nie wiesz jak odpowiednio dobrać szampon do swoich potrzeb? Dowiedz się tego, z naszego artykułu Dobór odpowiedniego szamponu do skóry głowy.

Odżywki proteinowe:

Jeśli nie wiesz jaką odżywkę wybrać – wykonaj nasz Test na porowatość włosów.

 

 

Jak powinna wyglądać dalsza pielęgnacja?

Nie zapominaj o produktach proteinowych w pielęgnacji. Zwracaj uwagę na składy – niektóre produkty, pomimo nazwy sugerującej, że są proteinowe, posiadają w sobie więcej humektantów, przez co możesz znów doprowadzić do niedoboru. 

Przez pierwsze 2-3 tygodnie stosuj proteiny co 2-3 mycia, aż zauważysz, że niedobór został wyrównany. 

Czyli przykładowy plan pielęgnacji wyglądałby tak:

Na przykładzie konkretnych siedmiu myć w metodzie OMO:

 1. Mycie proteinowo-emolientoweodżywka proteinowa na 1.O, odżywka emolientowa na 2.O.
 2. Mycie emolientoweodżywka emolientowa z pierwszego mycia* na 1.O i 2.O.
 3. Mycie proteinowo-emolientoweodżywka proteinowa z pierwszego mycia* na 1.O, odżywka emolientowa z pierwszego mycia na 2.O.
 4. Mycie humektantowo-emolientoweodżywka humektantowa na 1.O, odżywka emolientowa z pierwszego mycia na 2.O.
 5. Mycie emolientowe odżywka emolientowa z pierwszego mycia na 1.O i 2.O.
 6. Mycie proteinowo-emolientoweodżywka proteinowa z pierwszego mycia na 1.O , odżywka emolientowa z pierwszego mycia na 2.O.
 7. Mycie humektantowo-emolientoweodżywka humektantowa z czwartego mycia* na 1.O, odżywka emolientowa z pierwszego mycia na 2.O.

Czym jest 1.O i 2.O przeczytasz tutaj -> Metoda OMO 

*dlaczego z pierwszego/czwartego mycia? Jeśli nałożysz nową odżywkę emolientową/proteinową/humektantową to wprowadzisz drugi nowy produkt podczas jednego mycia.

O tym, dlaczego nie polecamy wprowadzać dwóch nowych produktów podczas jednego mycia przeczytasz tutaj:baner Równowaga PEH - czym jest i jak ją zachować?

Jeśli, na przykład po 3 myciu zobaczysz, że niedobór został wyrówanywróć do swojego planu pielęgnacji i nie zapominaj o proteinach.

Początkującym, po wyrównaniu niedoboru,  sugerujemy stosowanie protein co 3-4 mycia.


Uzupełnij proteiny i zabezpiecz się przed ponownym niedoborem stosując rady z tych artykułów:

baner Za Dużo Emolientówbaner Za Dużo Humektantów

 

 

 


Nie wiesz czym są emolienty, humektanty i proteiny? Poznaj przepis na zdrowemiękkiebłyszczące włosy:

baner Równowaga PEH - czym jest i jak ją zachować?

Przeczytaj więcej