ZA DUŻO HUMEKTANTÓW W PIELĘGNACJI WŁOSÓW

baner Za Dużo Humektantów

Nie możesz sobie poradzić z kołtunamiSkręt się prostuje, włosy się puszą i są suche? To znak, że w Twoich kosmetykach znajduje się za dużo humektantów! Zostań z nami i poznaj sposób jak doprowadzić przenawilżone włosy do ładu. Pomogą Ci w tym konkretne kosmetyki dopasowane do porowatości.

Przehumektantowanie włosów jest zjawiskiem najczęściej spotykanym w pielęgnacji włosów. Spowodowane jest to tym, że większość odżywek, masek i balsamów posiada w sobie dużą porcję substancji nawilżających

Nadmiar humektantów sprawia, że włosy robią się sianowate, suche i wyglądają na zniszczone. Wiele produktów, które producenci sugerują “do suchych i zniszczonych włosów” posiada w sobie dużą dawkę humektantów, przez co w kółko dostarczamy włosom tego, co sprawia, że tak wyglądają. 

Humektanty znajdziemy wszędzie – w odżywkach do spłukiwania, bez spłukiwania, stylizatorach, serum silikonowych i oleokremach. To powoduje, że osoby, które nie znają się na czytaniu składów, nieświadomie sprawiają, że włosy dotyka przenawilżenie.

Nadmiar humektantów objawia się:

 • kołtunami
 • rozprostowanym skrętem
 • spuszeniem
 • suchością.

W jaki sposób można sobie z tym poradzić?

Przenawilżenie zwalczamy poprzez zwiększenie częstotliwości nakładania protein i emolientów. Warto również wykonać mycie oczyszczające oraz zrezygnować na kilka myć (5-6) ze wszystkich produktów, które posiadają w sobie dużą dawkę humektantów.

Na przykładzie konkretnych czterech myć w metodzie OMO:

 1. Mycie oczyszczające proteinowo-emolientoweszampon oczyszczający, odżywka proteinowa na 1.O, odżywka emolientowa na 2.O.
 2. Mycie emolientoweodżywka emolientowa z pierwszego mycia* na 1.O i 2.O.
 3. Mycie proteinowo-emolientoweodżywka proteinowa z pierwszego mycia* na 1.O, odżywka emolientowa z pierwszego mycia na 2.O.
 4. Mycie emolientoweodżywka emolientowa z pierwszego mycia na 1.O i 2.O.

Czym jest 1.O i 2.O przeczytasz tutaj -> Metoda OMO 

*dlaczego z pierwszego mycia? Chcemy jak najbardziej zawęzić możliwe powody takiego wyglądu włosów, dlatego stosujemy te same produkty. Ponadto, jeśli nałożysz nową odżywkę emolientową lub proteinową to wprowadzisz drugi nowy produkt podczas jednego mycia.


O tym, dlaczego nie polecamy wprowadzać dwóch nowych produktów podczas jednego mycia przeczytasz tutaj:baner Równowaga PEH - czym jest i jak ją zachować?


Dodatkowe informacje do myć:

Czas trzymania: 1.O trzymaj 10-15 minut, a 2.O 5-10 minut w zależności od możliwości.

Stylizacja: warto wprowadzić emolientową odżywkę bez spłukiwania i emolientowy stylizator dla dodatkowego podbicia emolientów i wygładzenia puchu spowodowanego przenawilżeniem.

Inne kosmetyki: nie zapominaj o emolientowym serum silikonowym lub olejowym, aby zabezpieczyć włosy. Na kilka myć zrezygnuj z humektantowych oleokremów czy mgiełek.

Przekonaj się, czy na pewno w odpowiedni sposób myjesz skórę głowy oraz poznaj inne metody mycia włosów.

Loczek infografika Nadmiar Humektantów

Sugerowane produkty:

Mocne szampony:

Nie wiesz jak odpowiednio dobrać szampon do swoich potrzeb? Dowiedz się tego, z naszego artykułu Dobór odpowiedniego szamponu do skóry głowy.

Odżywki proteinowe:

Jeśli nie wiesz jaką odżywkę wybrać – wykonaj nasz Test na porowatość włosów.

Odżywki emolientowe:

Emolientowe odżywki bez spłukiwania:

Emolientowe stylizatory:

Emolientowe serum na końcówki:

 

Jak powinna wyglądać dalsza pielęgnacja?

Po kilku myciach bez stosowania humektantów nadszedł czas sprawdzić, czy pozbyliśmy się przenawilżenia. W tym celu zastosuj lekko nawilżającą odżywkę na 1.O, a na 2.O nałóż odżywkę emolientową.

Nie wprowadzaj jeszcze humektantowych odżywek bez spłukiwania i stylizatorów, jedno źródło nawilżenia na początek wystarczy. 

Jeśli zobaczysz, że objawy przenawilżenia zniknęły to czas wrócić do wplatania myć humektantowych do pielęgnacji

PORADA:

 • Jeśli chcesz uniknąć kolejnego przenawilżenia włosów to koniecznie zapoznaj się z PEH nie tylko odżywek do spłukiwania, ale również reszty produktów, które stosujesz na długość. Tego typu produkty są najczęstszym powodem przenawilżenia włosów przez to, że włosomaniacy zapominają, że je również należy wliczać w PEH.

Wiele kosmetyków bez spłukiwania (aktywatory Cantu są tu świetnym przykładem), pomimo że ich typ określony jest jako PEH, posiadają wysoko w składzie glicerynę, która bardzo mocno nawilża włosy. 

Warto mieć sprawdzoną odżywkę bez spłukiwania, która jest emolientowa i stosować je zamiennie, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko przenawilżenia włosów.

 • Kolejnym częstym powodem nadmiaru humektantów jest olejowanie tylko na podkład humektantowy przy równoczesnym stosowaniu myć humektantowych. Należy pamiętać, że olejowanie na podkład humektantowy to bardzo duża dawka nawilżenia i warto operować nim na zmianę z myciem humektantowym. 

Jeśli chcemy często olejować włosy to wprowadźmy również olejowanie na sucho.Loczek Olejowanie

 • Ostatnim, najpowszechniejszym powodem przenawilżenia, jest błędna klasyfikacja produktów, tak częsta we włosowym świecie. Przykładem takiej gafy, która kosztowała wiele początkujących BHD, są maski Garnier Hair Food. Zapewne obiło Ci się gdzieś o uszy, że są emolientowe? Niestety, są to bardzo mocno humektantowe maski. Posiadają glicerynę już na trzecim miejscu i nie ma podstaw do tego, aby stosować je w formie emolientu.

Im szybciej nauczysz się podstaw czytania składów tym lepiej dla Ciebie – ograniczysz ryzyko BHD i łatwiej będzie Ci eksperymentować podczas myć.


Wspomóż się w walce z przenawilżonymi włosami stosując rady z tych artykułów:

baner Za Mało Emolientówbaner Za Mało Protein

 

 

 


Nie wiesz czym są emolienty, humektanty i proteiny? Poznaj przepis na zdrowemiękkiebłyszczące włosy:

baner Równowaga PEH - czym jest i jak ją zachować?

Przeczytaj więcej