WYSYŁKA 24h • 100% EKO pakowanie • DARMOWA DOSTAWA od 199 zł

Stearyl Alcohol

Ilość produktów: 26.

EMOLIENT
Nazwa zwyczajowa: Alkohol stearylowy

Opis

Alkohol stearylowy występuje w postaci ciała stałego. Substancja nierozpuszczalna w wodzie, rozpuszczalna w tłuszczach i rozpuszczalnikach organicznych, np. etanolu.

Działanie kosmetyczne

Emolient. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje skórę i włosy, zmiękcza i wygładza. Substancja renatłuszczająca w preparatach myjących. Proces mycia powoduje usunięcie m.in. substancji tłuszczowych z warstwy rogowej naskórka. Dlatego stosuje się substancje renatłuszczające, które odbudowują barierę lipidową i częściowo hamują proces wymywania lipidów z warstwy rogowej naskórka.

Funkcja w kosmetyku

Emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Emulsja to forma fizykochemiczna, która powstaje przez połączenie (wymieszanie) fazy wodnej z fazą olejową. Przykładem emulsji kosmetycznych są kremy, mleczka, balsamy. Kwas stearynowy pełni również rolę stabilizatora emulsji, czyli chroni np.krem przed rozwarstwianiem, a tym samym przedłuża trwałość kosmetyków. Jest także stosowany jako substancja zmętniająca – zmniejsza przezroczystość preparatów. Modyfikator właściwości reologicznych – wpływa na konsystencję kosmetyków, powodując wzrost lepkości. Gasi pianę – powoduje zmniejszenie ilości piany w kosmetykach myjących.

Źródło: kosmopedia