Świadome mycie włosów, czyli jak poprawnie myć skórę głowy
Jeśli Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają, nie możesz sobie poradzić z łupieżem lub przyklapem to może świadczyć o nieprawidłowej technice mycia.
Loczek podpowiada, w jaki sposób sobie z tym poradzić!
Poznaj ulubione techniki mycia włosomaniaków w Akademii Loczka. DOŁĄCZ DO NASZEJ SPOŁECZNOŚCI
Mogłoby się wydawać, że mycie włosów to tak prosta umiejętność, że każdy, drogą doświadczenia, opanował ją do perfekcji. Niestety, okazuje się, że wiele osób wykonuje ją niepoprawnie, zarówno ze względu na technikę jak i użyte produkty. Co gorsza, może to prowadzić do różnych, nieprzyjemnych konsekwencji związanych ze skórą głowy. Swędzenie, łupież, przetłuszczona lub przesuszona skóra głowy to dolegliwości z którymi zmaga się większość osób. Na szczęście można sobie w prosty sposób z nimi poradzić dzięki prawidłowemu myciu!
W takim razie jak powinno wyglądać prawidłowe mycie? Czego użyć, w jaki sposób, jak często?
Zanim odpowiemy na te pytania – zacznijmy od podstaw.
Jak wygląda nieprawidłowa technika mycia… czyli jak nie myć włosów
Na pewno kojarzysz reklamy w telewizji, gdzie aktor lub aktorka wylewa na włosy mnóstwo szamponu i szoruje je nim wytwarzając pianę, radośnie przy tym podśpiewując. Niestety, tutaj właśnie zaczynamy od podstawowych błędów, czyli:
Jeśli któryś z tych punktów praktykujesz to czas na zmianę nawyków. Uwierz nam, kondycja skóry głowy i włosów bardzo szybko się poprawi i będziesz w stanie zauważyć to samodzielnie.
Możemy teraz przejść do najważniejszej części artykułu:
Uściślijmy kluczową kwestię – myjemy skórę głowy. Włosom wystarczy spływająca po nich piana z szamponu, zostaną one domyte wraz z odżywką. Główne zanieczyszczenia, które chcemy zmyć, znajdują się właśnie na skórze głowy i to ona nam daje znać, że coś jest z nią nie tak. W jaki sposób?
- przetłuszczanie,
- łupież,
- świąd,
- inne choroby skóry głowy,
- przyklap.
Na co powinniśmy zwracać uwagę podczas mycia skóry głowy?
Prawidłowy sposób mycia pomoże Ci poradzić sobie z wieloma problemami, których mogłaś/mogłeś nawet nie łączyć z tak banalną czynnością. Chodzi tu szczególnie o:
Ponadto, odpowiednia technika stosowania szamponu zapewni Ci oszczędność produktu oraz zmniejszenie podrażnienia i przesuszenia skóry głowy. Czy to nie cudowne?
Jak sobie ułatwić mycie?
Jest kilka produktów, które znacząco mogą ułatwić Ci rutynę pielęgnacyjną:
Grzebień z szeroko rozstawionymi zębami
Polecany szczególnie przy włosach ze skrętem, nie szarpie włosów, pomaga rozprowadzić odżywkę czy stylizator. Dzięki szeroko rozstawionym zębom precyzyjnie rozdziela pasma ułatwiając tym formowanie skrętu.
Szczotka z włosiem dzika
Produkt uniwersalny, sprawdza się zarówno przy włosach prostych jak i tych ze skrętem. Doskonale rozczesuje na mokro i na sucho, pomaga precyzyjnie rozprowadzić produkt po każdym paśmie, dzięki swojemu opływowemu kształtowi ułatwia stylizację. Dzięki zastosowaniu włosia dzika nie szarpie i nie ciągnie włosów.
Przy okazji tych dwóch produktów do rozczesywania włosów warto wspomnieć o prawidłowej technice rozczesywania włosów, czy to na mokro czy na sucho:
Masażer do mycia
Przydatne akcesorium, które ułatwia dokładne rozprowadzenie i wmasowanie szamponu w skórę głowy, przy okazji wykonując jej masaż, który pobudza cebulki.
Kubeczek spieniający
Szczególnie przydatny dla osób, które mają problem z przesuszeniem i podrażnieniem skóry głowy. Doskonale spienia szampon ułatwiając jego aplikację i zmniejszając kontakt detergentów ze skórą głowy, zwiększa wydajność produktu.
W jaki sposób używać takiego akcesorium oraz czym jest metoda kubeczkowa?
Jednym z ważniejszych elementów prawidłowego mycia skóry głowy jest odpowiedni szampon:
- na co dzień powinniśmy stosować delikatne szampony oparte na łagodnych detergentach,
- co 6-7 myć szampony oparte na mocnych detergentach, tak zwane rypacze.
Ważne
“na co dzień” nie oznacza, że musisz myć skórę głowy codziennie. Delikatnego szamponu używasz w dni kiedy nie potrzebujesz mocnego oczyszczenia przy pomocy rypacza. To właśnie określa się mianem na co dzień.
Dla ułatwienia rozpoczęcia świadomego mycia skóry głowy przygotowaliśmy propozycje szamponów na różne potrzeby:
Top 5 szamponów bez Cocamidopropyl Betaine:
Top 5 szamponów oczyszczających:
Top 5 szamponów łagodnych:
Masz problem z doborem odpowiedniego szamponu? Chcesz wiedzieć na co zwrócić uwagę w jego składzie tak, aby pomógł Ci z konkretnym problemem? Sprawdź ten artykuł:
Nie wiesz jaką metodą myć włosy? Pozwól, że Ci to ułatwimy przy pomocy tego artykułu:
Autorka: Karolina Kulik
Mamy nadzieję, że dzięki tym radom wkroczysz w świat świadomego mycia a wszelkie problemy ze skórą głowy odejdą w niepamięć!
Podziel się z nami swoim doświadczeniem i odwiedź Społeczności Loczka, by wspólnie czerpać radość ze świadomej pielęgnacji włosów.