RÓWNOWAGA PEH

Równowaga PEH to nic innego, jak właściwy balans trzech podstawowych składników, które musisz uwzględnić w swojej pielęgnacji włosów, by były one mocne, nawilżone, sprężyste i gładkie. PEH jest skrótem kolejno od: protein (P), emolientów (E) i humektantów (H).

Metoda pielęgnacji włosów, która polega na dostarczaniu włosom wymaganych składników w odpowiednich proporcjach. Kluczowe składniki, które są niezbędne dla zdrowych włosów, to:

  • Proteiny – białka, jak np. keratyna, kolagen i proteiny roślinne, które są kluczowe dla struktury i wytrzymałości włosów.
  • Emolienty – składniki natłuszczające, jak oleje, masła i silikony, które zabezpieczają włosy i dodają im blasku.
  • Humektanty – substancje nawilżające, jak aloes, NMF lub kwas hialuronowy, które pomagają w utrzymaniu wilgoci we włosach.

Równowaga tych składników, znana jako równowaga PEH, jest kluczowa dla zdrowia i wyglądu włosów. Częstotliwość i proporcje, w jakich te składniki powinny być stosowane, zależą od indywidualnych potrzeb włosów. Oto ogólne wytyczne:

Zazwyczaj:

Taka częstotliwość stosowania produktów to tylko ułatwienie dla osób początkujących, aby wiedziały jak rozpocząć. Właściwą częstotliwość stosowania produktów musisz odkryć samodzielnie metodą prób i błędów.

Skąd mam wiedzieć czego potrzebują moje włosy?

Jednak ważne jest, aby dostosować te wytyczne do indywidualnych potrzeb włosów. Poniżej znajduje się tabela, która może pomóc w zrozumieniu, jakie składniki są potrzebne dla różnych typów włosów:

Potrzeby włosóww tabelka

Co jeśli objawy z tabelki się wzajemnie wykluczają?

W takim przypadku szukaj cech wspólnych. Jeśli masz suche, matowe i spuszone włosy to:

  • suche – za dużo protein/humektantów, za mało emolientów/humektantów,
  • spuszone – za dużo protein/humektantów, za mało protein/emolientów,
  • matowe – za dużo protein/emolientów, za mało emolientów/humektantów.

W większości powtarza się – za dużo protein więc je wyklucz. Często powtarza się również za dużo humektantów więc je też warto odłożyć. W takim wypadku pozostaje za mało emolientów – to może być Twój ratunek. Zrób mycie czysto emolientowe i sprawdź czy jest trochę lepiej.

Na proporcje P – E – H ma także wpływ porowatość włosów:

Z reguły:

Są to podpowiedzi uogólnione na podstawie obserwacji różnych włosów. Jeśli Twoje wysokoporowate włosy najbardziej lubią proteiny a najmniej emolienty – super! Taka jest Twoja równowaga i tylko na nią zwracaj uwagę.

Przykłady produktów emolientowych:

Przykłady produktów humektantowych:

Przykłady produktów proteinowych:

Jeżeli nadal jesteś niepewny/a, jak stosować produkty PEH i czym jest równowaga PEH, pomyśl o nich jak o składnikach zdrowego posiłku. Proteiny to białka, emolienty to tłuszcze, a humektanty to węglowodany. Każdy potrzebuje różnych proporcji tych składników w diecie, podobnie jak włosy potrzebują różnych proporcji tych składników, aby być zdrowymi.

  • proteiny to białka,
  • emolienty to tłuszcze,
  • humektanty to węglowodany.

Każda osoba potrzebuje innych proporcji tych składników w jedzeniu. Tak samo jest z włosami – proteiny, emolienty i humektanty to grupy produktów, którymi karmimy nasze włosy, aby były zdrowe. Twoim zadaniem jest dowiedzieć się, jak często należy nałożyć na włosy konkretny typ odżywki lub półproduktu.

Czy odżywka PEH utrzyma za mnie równowagę?

Niestety nie. Odżywki, które posiadają w składzie wszystkie trzy filary PEH, czyli proteiny, emolienty i humektanty nadają się do stosowania:

  • podczas wyjazdu/urlopu, aby nie musieć spędzać dużej ilości czasu na pielęgnacji (polecamy wtedy odżywki z mocną bazą emolientową na początku),
  • gdy potrzebujesz wykonać szybkie mycie włosów,
  • raz na tydzień lub dwa w formie kuracji i SPA dla maksymalnego odżywienia włosów.

Nie polecamy jednak stosować ich przy każdym myciu, bo w łatwy sposób można przesadzić z którymś filarem PEH.

Jak wprowadzać nowe produkty?

  1. Zacznij od mycia oczyszczającego (final wash) przy pomocy rypacza a następnie nałóż odżywkę emolientową na 15 minut.
  2. Następne mycie powinno być z łagodnym szamponem oraz odżywką humektantową domkniętą* odżywką emolientową z poprzedniego mycia.
  3. Kolejne mycie również łagodnym szamponem, tym razem nakładamy odżywkę proteinową i również domykamy ją odżywką emolientową z pierwszego mycia.

*domkniętą, czyli po spłukaniu odżywki humektantowej/proteinowej nałóż na kilka minut odżywkę emolientową.

Na podstawie tych myć wprowadzaj wszystkie nowe odżywki. Wszelkie kosmetyki dodatkowe, które nakłada się podczas mycia, czyli odżywki bez spłukiwania lub stylizatory wprowadzaj dopiero po sprawdzeniu odżywek. Ewentualnie w roli odżywki bez spłukiwania stosuj odżywkę emolientową z pierwszego mycia.

Staraj się nie wprowadzać podczas jednego mycia kilku nowych produktów. Mamy tu na myśli na daną partię (włosy to jedna partia, a skóra głowy to druga partia).

Jakich połączeń nowych kosmetyków NIE ROBIĆ podczas jednego mycia:

  • dwie odżywki do spłukiwania,
  • odżywka do spłukiwania i odżywka bez spłukiwania,
  • odżywka bez spłukiwania i stylizator,
  • wcierka i szampon,
  • peeling i szampon itd.

Nowy szampon i nowa odżywka będą odpowiednim wprowadzeniem dwóch nowych produktów, bo nakładasz je na inne partie – odżywkę nakładasz na włosy, a szampon na skórę głowy.

Dlaczego nie powinno się wprowadzać dwóch nowych produktów na tą samą partię?

Nie będziesz wiedzieć co jak zadziałało na Twoje włosy.