Peeling do skóry głowy – wszystko co musisz wiedzieć.

Jak i kiedy stosować peeling do skóry głowy? Wszystko, co musisz wiedzieć.

peeling skóry głowy

Dbasz o regularny peeling twarzy i ciała? A co ze skalpem? W tym artykule dowiesz się jak wykonać peeling skóry głowy. Zostań z nami i poznaj najciekawsze metody oczyszczania, bestsellerowe kosmetyki oraz ciekawe i kreatywne przepisy DIY. Nasze ekspertki opracowały je specjalnie z myślą o Twoich potrzebach.

Peeling do skóry głowy – czym jest?

Peeling skóry głowy to skuteczna metoda na pozbycie się nadmiaru sebum, usunięcie zrogowaciałego naskórka, nadbudowanych substancji i pozostałości kosmetyków. Zabieg ten powinien być nieodłącznym elementem naszej oczyszczającej rutyny włosowej. Jego stosowanie jest kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji tej strefy.

Jakie korzyści niesie regularny peeling skóry głowy?

Systematyczne stosowanie peelingu do skóry głowy niesie za sobą wiele zalet. W trosce o odżywienie nie powinniśmy zapominać o tym jakże ważnym elemencie pielęgnacji i mieć na uwadze, że zdrowa skóra głowy – to zdrowe włosy. Zatem, co nam daje peeling skóry głowy?

  •     Przede wszystkim oczyszcza skórę głowy z martwego naskórka, resztek kosmetyków, tłuszczu i zanieczyszczeń,
  •     odbija włosy od nasady – regularnie wykonywany znacząco poprawi objętość włosów, 
  •     ogranicza przetłuszczanie,
  •     odświeża skórę głowy,
  •     zmniejsza uczucie swędzenia,
  •     poprawia mikrokrążenie skóry głowy, przyspieszając tym samym porost włosów,
  •     normalizuje pracę gruczołów łojowych,
  •     jest jednym z kluczowych etapów walki z łupieżem.

Podział peelingów

Istnieje kilka rodzajów peelingów do skóry głowy, co daje nam świetny wybór i możliwość precyzyjnego dostosowania tego zabiegu do indywidualnych potrzeb naszej skóry. Za ich oczyszczające działanie odpowiedzialne są złuszczające drobinki lub tzw. eksfolianty, czyli składniki złuszczające naskórek. To właśnie w zależności od zawartej w danym kosmetyku substancji złuszczającej, dzielimy peelingi na 3 podstawowe grupy: 

  • mechaniczne, 
  • enzymatyczne, 
  • mechaniczno-enzymatyczne.

Rodzaje peelingów ze względu na moc ścierania

Ze względu na moc ścierania, wyróżniamy następujące peelingi:

  • delikatne – będą to zazwyczaj naturalne glinki, które w sposób bardzo skuteczny, ale nieinwazyjny oczyszczają skórę głowy oraz niektóre drobno mielone zioła,
  • średnio mocne – naturalne drobne nasionka w całości lub mielone, mielony miąższ owocowy,
  • mocne –  całe, twarde nasiona, mielone twarde pestki owoców,
  • bardzo mocne – sól, cukier czy kawa. 

Rodzaje peelingów ze względu na zawarte w nich substancje

Peeling mechaniczny

Oparty jest na drobinkach różnej wielkości, które posiadają właściwości ścierne o zróżnicowanej sile. Dzięki nim, przy pomocy delikatnego masażu usuwamy martwy naskórek. Jest to grupa peelingów, które możemy wykonać samodzielnie w wersji DIY – zrób to sam, nawet z łatwo dostępnych w naszej kuchni produktów. Warto jednak zwrócić uwagę na wielkość cząsteczki, którą chcemy peelingować skórę naszej głowy. Odradzamy stosowanie, np. cukru – jego kryształki mogą uszkodzić włosy przy nasadzie. Co zatem wybrać do naszego własnoręcznie przygotowanego peelingu? Postaw na równie łatwo dostępne: 

O ile drobnymi ziołami i glinkami można peelingować bezpośrednio samym produktem, to przy nasionach i pestkach warto zmieszać wybraną bazę peelingującą z ulubioną odżywką lub szamponem, żeby zapewnić lepszy poślizg naszej mieszance. Rekomendujemy również wykonanie pierwszego mycia, tuż przed użyciem drobinek ścierających.

Glinki

Najczęstszym wyborem peelingu w wersji “zrób to sam” są różnego rodzaju glinki o rozmaitej mocy ściernej (peelingującej). Taki peeling łatwo wykonać. Dodatkową korzyścią, płynącą z użycia glinki, są jej właściwości pochłaniające nadmiar sebum i zanieczyszczeń (absorbujące). Rzadziej przetłuszczająca się głowa? No kto by nie chciał! 

A więc, jaką glinkę wybrać? Czy to tylko kwestia naszych kolorystycznych upodobań? Spieszymy z odpowiedzią. 

  • Do suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień skóry głowy wybierz delikatną glinkę – białą, różową,
  • do skóry głowy, która plasuje się na “średniej”, pozycji, czyli tzw. normalnej, zastosuj glinkę bardziej oczyszczającą, np. – żółtą. 
  • dla odpornej skóry głowy, najbardziej odpowiednią będzie znacznie mocniejsza glinka, tj. ta zielona.

Pełną ofertę glinek peelingujących znajdziesz tutaj.

Nasiona i drobinki peelingujące

Nasiona i pestki znajdą zastosowanie w peelingu mechanicznym o silniejszej mocy ściernej. Polecane są dla niewrażliwej, odpornej skóry głowy, która potrzebuje mocniejszego oczyszczenia. Są wielofunkcyjne – sprawdzają się także w pielęgnacji i oczyszczaniu ciała. Z jakimi mieszankami możemy się spotkać? 

Specjalną grupą o dość łagodnym działaniu dla skóry głowy są miękkie mielone nasiona lub miąższ owocowy, i tu jako przykład posłużą nam drobinki kokosa lub ogórka. Ich działanie ścierające jest nieco delikatniejsze niż w standardowym peelingu mechanicznym, a zatem, dla każdego coś miłego ❤.

Oczyszczające proszki roślinne

Ziołowe kuracje to grupa produktów będąca prawdziwą gratką dla miłośniczek naturalnych sposobów na pielęgnację skóry głowy – w tym na peeling. 

Zazwyczaj stopień zmielenia takich proszków jest dość znaczny, ale niektóre mogą mieć niego “grubszą” strukturę. Wtedy świetnie spisują się w roli delikatnych peelingów o dodatkowych właściwościach pielęgnujących skórę głowy – kojących, redukujących przetłuszczanie, czy wzmacniających. 

Jakie proszki ziołowe sprawdzą się w roli peelingu?

  • Zapewniające kojący okład płatki róży
  • będący sposobem na uciążliwy łupież neem
  • dedykowana podczas naturalnego farbowania henna
  • czy peeling i mycie metodą no-poo w jednym, czyli shikakai

Peelingi enzymatyczne

Peeling enzymatyczny działa poprzez rozpuszczanie martwego naskórka, przy pomocy różnych składników aktywnych. Wśród nich wyróżnia się:

  • enzymy owocowe, takie jak bromelaina (zawarta w ekstrakcie z ananasa) i papaina (z papai),
  •  kwasy złuszczające, które posiadają działanie keratolityczne, np. glikolowy, salicylowy, kwasy owocowe,
  • mocznik, występujący w stężeniu powyżej 10%, złuszcza martwy naskórek.

Peelingi mechaniczno-enzymatyczne

Producenci kosmetyków wychodzą naprzeciw potrzebom naszych włosów i skóry głowy. Dzięki czemu oferta peelingów, jako gotowych produktów od razu do użycia stale się poszerza. Dzięki temu powstał kolejny rodzaj peelingów mieszanych, czyli mechaniczno-enzymatycznych. Jest to połączenie mechanicznego złuszczania przy pomocy drobinek z “rozpuszczającymi” martwy naskórek kwasami czy enzymami. Ta świetna kombinacja przynosi optymalne efekty oczyszczające.

Jak stosować peelingi?

Częstotliwość stosowania peelingów należy dostosować do typu skóry głowy oraz jej potrzeb względem oczyszczania. Co jednak, jeśli dopiero dowiedzieliśmy się o takim wynalazku jak peeling do skóry głowy? W takiej sytuacji, na dobry start warto wykonywać peeling raz na ok. 2 tygodnie.  Częstotliwość indywidualna zależy od częstotliwości mycia włosów. Ponieważ peelingowanie oczyszcza mieszki włosowe, wykonywanie go zbyt często może podrażnić skórę głowy. Wykonywane zbyt rzadko, może spowodować zatkanie mieszków włosowych, w rezultacie czego, włosy mogą zacząć nadmiernie wypadać. 

Skoro, wiemy już jak często stosować peeling do skóry głowy, pora przywołać kilka fundamentalnych zasad jego prawidłowego użycia. 

Przede wszystkim, nie trzymaj peelingu na skórze głowy całą noc – to może ją mocno podrażnić i spowodować wypadanie włosów oraz inne, poważne problemy. Stosuj się do zaleceń producenta.

Przed zastosowaniem peelingu enzymatycznego bezwzględnie wykonaj próbę uczuleniową.

Peeling enzymatyczny – jak stosować krok po kroku?

Porcję produktu dokładnie wmasuj w skórę głowy. Jeśli równomierna aplikacja peelingu sprawia Ci problem, zrób przedziałki wzdłuż lub wszerz głowy i dokładnie rozmasuj na skórze wykonując masaż. Pozostaw na ok. 20 minut lub na tak długo, jak zaleca producent. Po tym czasie spłucz wodą, a następnie umyj skórę głowy szamponem.  

Peeling mechaniczno-enzymatyczny – sposób użycia krok po kroku

Przed użyciem zmocz dokładnie włosy, a najlepiej wykonaj pierwsze mycie (może to być pierwsze O w metodzie OMO). Niewielką ilość peelingu nałóż na wilgotną skórę głowy i przez chwilę masuj kolistymi ruchami. Pozostaw na około 3 minuty. Następnie zmyj obficie wodą, a na sam koniec umyj skórę głowy szamponem.

Sposób użycia peelingu mechanicznego DIY na bazie glinek lub pestek krok po kroku

Podobnie jak przy poprzednich rodzajach peelingów – zalecamy wykonanie pierwszego mycia. Następnie przygotuj swoją mieszankę – dodaj pół łyżeczki glinki/pestek do spienionego szamponu i wmasuj delikatnie w skórę głowy. Wykonaj kilkuminutowy masaż i spłucz dokładnie szampon.

W celu zwiększenia skuteczności peelingu DIY postaraj się wmasować spieniony szampon z glinką precyzyjnie w skórę głowy, aby drobinki i składniki absorbujące miały dokładny kontakt ze skórą głowy. W całym procesie pomoże masaż opuszkami palców lub specjalny masażer do mycia. Nie przesadzaj z ilością glinki – wtedy po myciu może pozostać uczucie tępych włosów.

Pamiętaj, że glinkę możesz dodać nie tylko do szamponu. Wsyp pół łyżeczki także do:

Jak wybrać odpowiedni peeling?

Omówiliśmy już rodzaje peelingów, poszczególne grupy składników, a także sposób użycia. Zastanawiasz się teraz pewnie, który peeling będzie dla Ciebie najlepszy? Przychodzimy z pomocą.

Peeling dobieramy do rodzaju skóry głowy – suchej, wrażliwej, przetłuszczającej się lub niewrażliwej i odpornej. Jak zrobić to w praktyce?

  1. Przyjrzyj się swojej skórze głowy.
  2. Określ jej typ.
  3. Wybierz odpowiedni peeling.
  4. Dostosuj sposób użytkowania.

Peeling mechaniczny – taki kosmetyk sprawdzi dla się najlepiej w przypadku mocno przetłuszczającej się skóry głowy ze znaczną nadaktywnością pracy gruczołów łojowych. Nie stosujemy go na skórę podrażnioną i wrażliwą, żeby dodatkowo nie pogorszyć jej stanu.

Dla odpornej skóry głowy – która wymaga naprawdę gruntownego oczyszczenia, polecamy mocny peeling DIY z dodatkiem mielonych pestek moreli. 

Peeling enzymatyczny – idealny do wrażliwej, alergicznej i suchej skóry głowy. Warto szukać w takim kosmetyku składników o działaniu łagodzącym i nawilżającym, takich jak pantenol czy alantoina.

Peeling mechaniczno-enzymatyczny – dobry dla normalnej skóry głowy, która nie jest mocno wrażliwa czy przetłuszczona.

Po wykonaniu peelingu skóry głowy warto pamiętać o jej nawilżeniu. Pomoże to zadbać o równowagę hydrolipidową skóry oraz jej prawidłowe funkcjonowanie. Odkryj produkty dedykowane nawilżeniu skóry głowy – klik.

FAQ

Peeling kawowy – tak czy nie?

Fusy z kawy to jeden z najlepiej dostępnych sposobów na domowy, szybki peeling. Mamy je przecież niemal zawsze pod ręką. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj peelingu jest naprawdę intensywny i krótko mówiąc, bardzo mocny. Miejmy również na uwadze fakt, że taki peeling jest trudny do wypłukania. Dlatego jest to propozycja mało uniwersalna.

Peeling wraz z myciem oczyszczającym – łączyć czy nie?

Bardzo wiele włosomaniaczek stosuje właśnie taką taktykę. Owszem, jest to sposób odpowiedni, jeśli nasza skóra głowy jest odporna i lubi mocne oczyszczanie, czy wręcz go potrzebuje. Jednak dla skóry wrażliwej, suchej i skłonnej do podrażnień takie rozwiązanie może okazać się zbyt intensywnie, dlatego proponujemy rozdzielić te dwie czynności na dwa osobne etapy pielęgnacyjne.

Czy można zastosować peeling, jeśli ma się łuszczycę skóry głowy?

Jednym z elementów leczenia przy zmianach łuszczycowych jest m.in. złuszczanie zmian, np. specjalnymi preparatami z kwasem salicylowym (są to leki na receptę). Niemniej jednak o to, czy jakiś konkretny kosmetyk peelingujący można zastosować w łuszczycy, koniecznie należy zapytać dermatologa.

Jestem sceptycznie nastawiona do peelingów. Strasznie ciężko spłukać je z moich włosów. Mam wrażenie, że musiałabym wylać litry wody na głowę, żeby się pozbyć tych drobinek albo wyczesywać je grzebieniem.

Jeśli nie przepadasz za peelingami mechanicznymi lub nie jesteś w stanie wypłukać drobinek ze swoich włosów, wypróbuj peelingi enzymatyczne. 

Czy peeling może też wzmagać wypadanie włosów lub “wyrywać” mniejsze włoski na głowie?

Silniejsze wypadanie przy peelingu jest zupełnie normalne. Wypadają już włosy martwe, które prędzej czy później by wypadły. To jest między jego innymi działanie. Ważne jest, by dobrać odpowiedni rodzaj peelingu dla naszej skóry głowy, a samą czynność wykonać delikatnie. Pod żadnym pozorem, nie przetrzymuj peelingów enzymatycznych i kwasowych na skórze.

Czy dredy i sklejanie włosów po użyciu peelingu, to coś co się może przydarzyć?

“W sobotę użyłam na skórę głowy peeling Element – trzymałam go około 5 minut. Przy myciu włosów nie mogłam ich rozczesać, w miejscach użycia peelingu były same dredy, nie dało się rozczesać i zaczęło mi więcej włosów wypadać.”

Włosy od nasady mocno się oczyściły zatem były poplątane. Wtedy warto wczesać odżywkę. Po peelingu zawsze więcej włosów wypada, bo to włosy które wypadłyby w ciągu kilku dni i peeling przyspieszył tą czynność.

Jeśli chodzi o sklejenie włosów, wydaje się, że peeling mógł być niedomyty i dlatego tak się stało. Ważne, by skóra głowy po użyciu peelingu została dokładnie umyta. 


Masz problem z doborem odpowiednich produktów do swojej pielęgnacji? Masz problem z włosami, chcesz zacząć świadomą pielęgnację? Znajdziemy skuteczne rozwiązanie dla Twoich włosów i odpowiednie produkty dla Twojej skóry głowy. Napisz do nas: ekspert@loczek.pl

Zajrzyj również do nas na Instagrama by być na bieżąco! @skleploczek oraz dołącz do świadomej społeczność na FB – @akademiaświadomejpielęgnacji

Przeczytaj więcej