Wygładzanie skrętu – sposób na gładką taflę na włosach falowanych i lekko kręconych

Banner wygładzanie

Wygładzanie skrętu – po co i dla kogo?

Twoje włosy są lekko falowane, jednak nie masz czasu co każde mycie ich ugniatać i stylizować? A może Twoje włosy się puszą i trudno układają, a Ty chciałabyś jakoś nad nimi zapanować lub po prostu wolisz proste włosy? Mamy kilka wypróbowanych sposobów na wygładzenie skrętu. Pamiętajmy jednak – nie każde włosy uda się wygładzić, warto jednak wypróbować nasze rady w przypadku włosów:

  • nadmiernie puszących się,
  • lekko falowanych, o skręcie 2A do 2B,
  • rozjaśnianych, farbowanych, które mają wyższą porowatość właśnie poprzez te zabiegi.

W tym artykule przedstawimy kilka trików i porad na wygładzenie i dociążenie włosów. Opowiemy, jak powinna wyglądać wtedy równowaga PEH i zaproponujemy kilka przykładowych myć, wraz z propozycją ciekawych produktów i masą cennych porad.

Równowaga PEH

Znajomość równowagi PEH jest podstawą każdej pielęgnacji włosów. Jest także bardzo istotna w przypadku wygładzania skrętu. Z reguły włosy, które chcemy wygładzić – bardzo często się puszą, zatem niezmiernie ważna jest znajomość składów i obserwacja naszych włosów oraz ich potrzeb. Przypomnijmy, czym są dane filary pielęgnacji włosów:

  • Emolienty – odpowiadają za wygładzenie, dociążenie, ochronę oraz zamknięcie aktywnych substancji (protein, humektantów) wewnątrz łuski włosa. 
  • Proteiny, inaczej białka – odbudowują strukturę włosów, nadają objętości włosom, są “lekarstwem” na zbyt dużą ilość humektantów we “włosowej diecie”.
  • Humektanty, inaczej substancje nawilżające – ich podstawowym zadaniem jest nawilżenie włosów poprzez wiązanie cząsteczek wody. Nadają włosom sprężystości i miękkości.

Emolienty

Nic nie wygładza i nie dociąża włosów tak, jak emolienty. To właśnie one tworzą na włosach film, który zapobiega utracie nawilżenia, a także chroni kosmyki przed uszkodzeniami mechanicznymi. W jaki sposób możemy wpleść je w naszą pielęgnację?

Emolientowe maski i odżywki do spłukiwania

Używajmy ich jak najczęściej, nawet co każde mycie. Do zamknięcia pielęgnacji, czy do emulgowania oleju.

Więcej produktów z kategorii Odżywki emolientowe.

Silikony 

Są prawdziwym sprzymierzeńcem, kiedy wygładzamy skręt. Szukajmy ich w maskach, odżywkach i mgiełkach, a także regularnie zabezpieczajmy włosy serum silikonowym. Bardzo fajnym trickiem jest również dodawanie niewielkiej porcji silikonowego serum do maski – to uczyni ją jeszcze bardziej wygładzającą i dociążającą – a takiego efektu właśnie oczekujemy.

Więcej produktów z kategorii Odżywki silikonowe

Parafina 

Tak, ten demonizowany dawniej składnik pięknie dociąża kosmyki i wygładza skręt, a niewielka ilość i okazjonalne stosowanie dla efektu WOW gładkiej tafli nie zaszkodzi naszym włosom. Warto poszukać masek, które posiadają ją w składzie. Możemy także zainteresować się naftą kosmetyczną, która w składzie zawiera po prostu parafinę. W jaki sposób jej używać? Niewielką ilość (łyżeczka na krótsze, łyżka na dłuższe włosy) nakładamy na lekko zwilżone włosy, omijając skórę głowy. Po około 15-20 minutach, emulgujemy odżywką i zmywamy dokładnie szamponem. Nie przetrzymujemy nafty dłużej, stosujemy raz na 2 tygodnie. To świetna metoda na błyszczące, wygładzone pasma. Jeśli zdecydujemy się wprowadzić do naszej pielęgnacji naftę – nie zapominajmy mimo wszystko o regularnym oczyszczaniu włosów mocnym szamponem.

Odżywki w sprayu 

Bardzo pomocne produkty, które wygładzają włosy i zapobiegają puchowi.

SPRAWDZONY TRIK: mgiełki na włosach – najpierw aplikujemy ją na szczotkę, a następnie dokładnie rozczesujemy kosmyki.

Więcej produktów z kategorii Mgiełki silikonowe.

Wygładzające odżywki w kremie

 

 

 

Olejowanie włosów

W przypadku wygładzania skrętu warto postawić na oleje, które działają jak naturalny silikon. Warto wspomnieć, że regularne olejowanie wygładza i  zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami atmosferycznymi. Jeśli mamy problem z doborem idealnego oleju, z pewnością pomoże nam artykuł na temat zawartości kwasów tłuszczowych w olejach

Nasze propozycje wygładzających olejów

Tutaj znajdziesz obszerny artykuł na temat olejowania włosów.

Odpowiednia stylizacja

Kluczową rolę w wygładzaniu włosów stanowi odpowiednie ich suszenie. Możemy wyróżnić w tym przypadku 3 metody suszenia włosów: 

Zabezpieczenie włosów przed snem

Zabezpieczenie włosów podczas snu Loczek

Równie ważną rolę odgrywa dokładne zabezpieczenie włosów na czas snu. Spędzamy podczas tej czynności około 8 godzin i śpiąc, nie mamy wpływu na zniszczenia, które w tym momencie powstaną. Zmieńmy to. Włosomaniaczki polecają związywanie włosów w kok, ananas bądź warkocz, jednak pewnie po tych upięciach możecie zaobserwować odgniecenia lub fale. 

Oto kilka możliwości, dzięki którym będziemy mogli spać bez związywania włosów, a pozwolą one na dokładne ich zabezpieczenie przed zniszczeniami i odgnieceniami:

  • Serum silikonowe – podstawowy krok podczas zabezpieczania włosów, wygładza, zatrzymuje nawilżenie wewnątrz łuski włosa. 
  • Zabezpieczanie dwuetapowe – jest to połączenie właściwości odżywczego, otulającego oleju i zabezpieczającego serum silikonowego dla jak najlepszej ochrony włosów.
  • Etap 1: nakładamy odrobinę oleju, który zapewni nam odżywienie włosów i działanie kondycjonujące.
  • Etap 2: natomiast jako drugi etap nakładamy serum silikonowe, które wygładza i za
    bezpiecza włosy przed zniszczeniami zewnętrznymi.
  • Jedwabna/bambusowa poszewka – posiadają bardzo miękki materiał, który niweluje łamanie i puszenie włosów. Podczas używania takich materiałów na swoich poduszkach, możecie zapomnieć o upięciach, które odgniatają Wasze włosy.
  • Jedwabny/satynowy czepek – działa podobnie jak poszewka, jednak lepiej zabezpiecza włosy przed zniszczeniami. 

 

Ciekawostki 

Gliceryna w odżywkach

Zdarza się, że nasze włosy mogą puszyć się po użyciu masek/odżywek lub mgiełek z gliceryną. To silnie nawilżający składnik, który jednak nieumiejętnie użyty, może być problematyczny, kiedy planujemy wygładzać skręt. Nie trzeba zupełnie go unikać, jednak warto wiedzieć, jak z nim postępować. Najlepiej sprawdzi się jako podkład pod olejowanie lub przed dużą dawką emolientów. Należy uważać, żeby nasze produkty bez spłukiwania oraz kończące pielęgnację nie posiadały gliceryny wysoko w składzie. Warto zaznaczyć, że włosom niskoporowatym może nadać upragnionej objętości. 

Wygładzające proteiny, co to takiego?

W świecie włosomaniactwa wszystkie substancje pochodzenia białkowego oraz hydrolizaty zostały zakwalifikowane jako proteiny, czyli składniki, które są w stanie zregenerować i odbudować tymczasowo strukturę włosa. Proteiny o budowie włóknistej (fibrylarnej) wykazują również właściwości wygładzające, ponieważ tworzą na włosach lekką warstewkę, ochronny film, który zabezpiecza je i wygładza. Przykładami protein o takiej budowie są na przykład kolagen lub keratyna.

Laminowanie włosów

Bardzo dobrym sposobem na wygładzenie włosów jest domowa laminacja żelatyną lub galaretką. Można również wykorzystać gotowe kosmetyki, przeznaczone do takiego zabiegu:

Silikony lotne

W ramach ciekawostki warto wspomnieć o silikonach lotnych lub inaczej cyklicznych. Są to składniki, które z czasem odparowują z powierzchni włosów, dlatego warto uzupełniać je w ciągu dnia. Nie potrzebujemy mocnego ani delikatnego szamponu, aby się ich pozbyć. Są to m.in. Cyclopentasilohane, Cyclohexasiloxane czy Cyclomethicone

 

 

Przykładowe mycia podczas wygładzania skrętu wg metody OMO:

Proste mycia dla początkujących:

Przedstawiamy kilka prostych, wygładzających myć dla osób początkujących. 

Mycie nr. 1, oczyszczające z peelingiem skóry głowy 

Peeling: Nowa Kosmetyka

M: Radical Szampon Wzmacniający

O: Odżywka Anwen Emolientowy Irys 

Serum Silikonowe: Bioelixire Olejek Arganowy

Mycie nr. 2, emolientowo-humektantowe z olejowaniem:

Olejowanie: Olej Jojoba Etja na podkład z Maski Anwen do Włosów Wysokoporowatych, 30 minut

O:  emulgowanie oleju Odżywką Anwen Emolientowy Irys

M: Szampon Sessio w piance

O: Odżywka Anwen Emolientowy Irys

Serum Silikonowe: Bioelixire Olejek Arganowy

Mycie nr. 3, PEH-owe:

O: Sessio Prebiotic Jogurtowa Maska z inuliną i mlekiem sojowym

M: Szampon Sessio w piance

O: Odżywka Anwen Emolientowy Irys

Serum Silikonowe: Bioelixire Olejek Arganowy

Mycie nr. 4, czysto emolientowe z olejowaniem:

Olejowanie: Olej Jojoba Etja , metodą na sucho, od godziny do kilku godzin

O: emulgowanie oleju Odżywką Anwen Emolientowy Irys

M: Szampon Sessio w piance

O: Odżywka Anwen Emolientowy Irys

Serum Silikonowe: Bioelixire Olejek Arganowy

 

Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą Wam cieszyć się gładkimi, pięknymi włosami. Powodzenia!

 

Autorka: Katarzyna Pyrz

Przeczytaj więcej