Sucha skóra głowy – przyczyny i skuteczne rozwiązania
Czy zdajesz sobie sprawę, że kondycja skóry głowy, decyduje o zdrowiu całych włosów? Nieodpowiednia pielęgnacja tej strefy, a także szereg czynników środowiskowych może przyczynić się do zmniejszenia komfortu życia. Jak w porę rozpoznać oznaki przesuszenia skalpu i jakie kroki podjąć? Przekonaj się z naszym artykułem, że nie jesteś skazana na wiecznie podrażnioną, łuszczącą i swędzącą skórę głowy.
Jak wygląda sucha skóra głowy?
Na całe szczęście, najpopularniejsze objawy suchej skóry nie są ciężkie do rozpoznania. Twoją uwagę w początkowej fazie, powinny zwrócić takie oznaki jak:
- uporczywe swędzenie,
- uczucie pieczenia,
- uczucie ściągnięcia naskórka.
Kolejnymi sygnałami, które skóra głowy daje i które powinny Cię dodatkowo zaniepokoić, są:
- miejscowa wysypka,
- a nawet pojawienie się bólu w okolicach cebulek włosowych.
Ignorowanie tych objawów, samo w sobie nie są przyjemne. Jednak z czasem, mogą się one jeszcze zaostrzyć. Na powierzchni Twojej skóry głowy pojawią się strupki, po to, by ostatecznie zacząć się złuszczać białymi, suchymi płatkami.
Jak powstaje sucha skóra głowy?
Wiesz już, czy jesteś posiadaczką suchej skóry głowy. Jednak jak zidentyfikować przyczyny suchej skóry? Zrób sobie szybki test i odpowiedz w myślach na kilka pytań:
Czy zwracasz uwagę na składy kosmetyków?
Zwłaszcza szamponów stosowanych bezpośrednio na skórę głowy? Podstawowym błędem początkujących włosomaniaczek jest wyłączne oczyszczanie skóry głowy szamponem z mocnymi detergentami, tzw. rypaczem. Skóra skalpu traci swoją naturalną barierę ochronną, a stąd już mały krok do ogólnego przesuszenia. Dla zdrowej równowagi warto na co dzień stosować szampony łagodne, a co jakiś czas mocniej ją oczyścić.
Pamiętaj, że szampony z SLSami mogą przyczynić się również do przetłuszczenia skóry głowy.
Propozycje łagodnych szamponów do codziennego mycia:
Czy myjesz włosy gorącym strumieniem wody?
Okolice skóry głowy są wyjątkowo delikatne. Warstwa naskórka jest cieńsza niż w pozostałych partiach ciała, dlatego zarówno gorący strumień wody jak i duże ciśnienie mogą naruszać jej strukturę.
Czy suszysz włosy gorącym lub dość ciepłym nawiewem?
Problem suchej skóry będzie się wzmagał dzięki regularnemu suszeniu z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Dlatego, aby wykluczyć ten czynnik:
- jak najdokładniej odsącz włosy w bawełniany ręcznik lub specjalny turban,
- zmniejsz do minimum temperaturę nadmuchu,
- zachowaj odpowiednią odległość suszenia.
Czy stosujesz agresywne produkty stylizujące?
- zabiegi fryzjerskie, w tym koloryzacje farbami na bazie amoniaku,
- długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach z suchym powietrzem,
- picie niewystarczającej ilości wody,
- brak urozmaicenia w diecie i niepełnowartościowe posiłki.
Już jeden, dwa czynniki z powyższej listy mogą przyczynić się do utraty nawilżenia. Co dopiero, jeśli udało Ci się zdobyć maksa?
Czynnikami przyczyniającymi się do przesuszenia są także stres, zwłaszcza długotrwały oraz choroby skóry głowy. No właśnie, czy zawsze powinnaś się udać na wizytę do dermatologa/ trychologa?
Czy zawsze potrzebna jest wizyta u dermatologa/trychologa?
Natychmiast udaj się do specjalisty lub lekarza pierwszego kontaktu:
- jeśli do zaostrzenia objawów doszło w bardzo krótkim czasie, tak że nawet nie zdążyłaś podjąć żadnych kroków,
- objawy są dla Ciebie na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie,
- pomimo próby nawilżenia skóry głowy domowymi sposobami, swędzenie się nasila i zaczynasz obserwować dodatkowe objawy.
Bagatelizowanie takiego stanu może przyczynić się do poważnych problemów ze skórą skalpu, których tak łatwo nie da się już pozbyć.
Sucha skóra głowy, a łupież
Do lekarza powinnaś się również udać w przypadku podejrzenia, że to z czym się zmagasz to nie sucha skóra, a łupież. Jakie są różnice? Tak naprawdę często bardzo subtelne, ale zwracaj uwagę na 2 różnice:
Różnica Nr 1
Przesuszona skóra głowy wynika z braku sebum, natomiast łupież z jego nadmiaru. Twoją uwagę powinna zwrócić duża ilość sebum oraz bardziej niż zwykle przetłuszczone włosy u nasady. Objawy towarzyszące łojotokowemu zapaleniu skóry to dodatkowo: tłusta, zaczerwieniona skóra. Występuje także łuszczenie – jednak płatki w tym przypadku są tłuste i mają żółty kolor. W przypadku suchej skóry głowy są suche i zazwyczaj białe.
Różnica Nr 2
Przyczyną łupieżu często jest infekcja grzybicza, która objawia się poprzez:
- długotrwałe swędzenie,
- łuszczenie,
- ciągłe pieczenie,
- łamliwość włosów,
- wypadanie włosów.
Pielęgnacyjne S.O.S, czyli pierwsza pomoc dla przesuszonej skóry głowy
W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów lub w przypadku ich nasilenia wykonaj kilka poniższych kroków.
Powstrzymaj się od drapania!
Chociaż drapanie przyniesie Ci tymczasową ulgę, może przyczynić się do zaostrzenia stanu zapalnego lub do rozwoju stanu chorobowego. Na dłoniach, pod paznokciami znajdują się zanieczyszczenia, w tym bakterie. Jest to ostatnia rzecz, jaką chciałabyś dostarczyć swojej skórze głowy w tym momencie.
Zastosuj nawilżający “kompres”
Mamy tu na myśli maskę lub inny produkt dedykowany skórze głowy, którego składniki mają silne działanie nawilżające. Szukaj ukojenia, które pomoże Ci szybko ograniczyć chęć drapania się po głowie.
Jeśli masz akurat w domu siemię lniane, to z łatwością możesz przygotować tzw. “glutek” lniany. Rozprowadź go, delikatnie masując skórę głowy.
Z kosmetycznych propozycji, nasze TOP 3 produkty na takie sytuacje:
Tutaj znajdziesz więcej nawilżających kosmetyków do skóry głowy.
Przeanalizuj składy
Przyjrzyj się składom posiadanych kosmetyków do włosów. W pierwszej kolejności ewentualnym nowościom. Szukaj:
- Cocamidopropyl Betaine (CAPB), który znany jest z alergennego potencjału. Osoby zgłaszające reakcję alergiczną na ten składnik wskazują: świąd, łupież oraz wzmożone wypadanie włosów. Tutaj znajdziesz szampony bez Cocamidopropyl Betaine.
- Methylisothiazolinone lub Methylchloroisothiazolinone (znane jako Itchy Ms), którym również zdarza się wywołać reakcje alergiczne na skórze, objawiające się wypryskami, krostkami, zaczerwienienie oraz świąd w miejscu podrażnienia.
- Substancji zapachowych o potencjale alergennym. Spróbuj je namierzyć po składniku Parfum, np. Citral, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Coumarin, Citronellol, Eugenol.
Czym nawilżyć skórę swojej głowy?
Składniki “must have”, których warto szukać w kosmetykach, aby zwiększyć nawilżenie skóry głowy, powinny wspomagać wytwarzanie Naturalnego Czynnika Nawilżającego. Do takich składników zaliczyć możemy m.in. mocznik. Pomoże go dostarczyć prawdziwa bomba nawilżająca, czyli Cerkogel 10%. Jego działanie zostało wzmocnione dzięki zawartości gliceryny i kwasu mlekowego.
Kolejnym, znanym ze swoich właściwości nawilżających jest Żel aloesowy. Przy regularnym stosowaniu skóra głowy odzyskuje swoje funkcje. Upewnij się jedynie, że wybrany przez Ciebie żel ma naturalny skład i jest przeznaczony do aplikacji właśnie na skórę głowy.
Jak zapobiegać nawrotom suchej skóry
- dopasuj metodę mycia do skóry głowy – jeśli Twoja skóra skalpu jest podatna na przesuszenie, przetestuj metodę OMO,
- ogranicz stosowanie mocnych detergentów wyjałowujących powierzchnię skóry głowy, zwróć uwagą na tzw. co-washe,
- staraj się każdorazowo rozwodnić lub spienić szampon przed myciem, np. w dedykowanym kubeczku,
- nie przetrzymuj skóry skalpu – myj ją tak często jak tego potrzebujesz. Nadmiernie przetłuszczająca się skóra głowy to taka, która wymaga nawet dwukrotnego mycia na dzień,
- dbaj o regularny peeling skóry głowy – nic tak nie zadba i dotlenienie oraz oczyszczenie skóry skalpu jak właśnie regularny “masaż” z kosmetykiem peelingującym,
- wyeliminuj suche szampony – większość obecnych na rynku ma słaby skład, pełen składników wysuszających i zatykających pory.
- stosuj chłodny nawiew,
- nie trzyj skóry głowy, ani podczas mycia, ani podczas wycierania.