Podział stylizatorów według równowagi PEH

Podział stylizatorów według równowagi PEH

O równowadze PEH najczęściej piszemy w kontekście masek i odżywek. Nie są już tajemnicą takie pojęcia, jak emolientowa odżywka czy humektantowa maska. Czy zastanawiasz się jednak, czy jakiś wpływ na równowagę PEH mają stosowane przez nas stylizatory? W tym artykule bierzemy je pod lupę i wyjaśniamy wszystkie wątpliwości. 

Jakie jest znaczenie równowagi PEH w kontekście stylizatorów?

Pojęcie równowagi PEH jest od kilku lat bardzo znane we włosomaniactwie. Czym właściwie jest owa równowaga? Polega ona na zachowaniu odpowiednich proporcji konkretnych składników – protein (P), emolientów (E) i humektantów (H). Każdy typ włosów musi odnaleźć swoje idealne proporcje.

Tak to się już utarło, że analizujemy skład i rozpracowujemy, czy dana maska jest emolientowa, proteinowa czy może humektantowa. Stylizatory jednak często są pomijane, kiedy myślimy o równowadze PEH. Jest to duży błąd – planując mycia, warto przeanalizować całość i wziąć pod uwagę wszystkie stosowane kosmetyki. Zarówno maski i odżywki, jak również kosmetyki stylizujące. Dopiero wtedy będziemy mogli zaplanować, jakiego stylizatora użyjemy w konkretnym myciu.

Podział stylizatorów według równowagi PEH

Aby ułatwić ci zadanie, przygotowaliśmy podział stylizatorów według równowagi PEH. Każda z tych grup posiada inne właściwości, o czym przekonasz się za chwilę.

Stylizatory emolientowe – dla kogo?

Niewiele jest na rynku kosmetycznym typowo emolientowych stylizatorów, mamy dla was jednak kilka ciekawych propozycji.  Mocno polimerowe żele do włosów, bez humektantów i protein w składzie – traktowane są jako emolientowe. Emolientowe stylizatory z olejami w składzie spiszą się idealnie, jeśli marzą Ci się zdyscyplinowane, dociążone włosy bez grama puchu. Świetne na większe wyjścia, kiedy zależy Ci na nienagannej fryzurze, jak również w czasie deszczów czy mrozów. Emolienty zapobiegają ucieczce wody z powierzchni włosa, tym samym ograniczając ryzyko powstania puchu.

Dedykowane są zwłaszcza lokom o wyższej porowatości, skłonnym do puszenia się, jak również falom o delikatniejszym skręcie, które potrzebują większej ilości polimerów.

 

Stylizatory emolientowo-humektantowe – dla kogo?

Stylizatory emolientowo-humektantowe przypadną do gustu osobom, które cenią sobie zarówno definicję i dociążenie, jak również nawilżenie włosów. Znajdziemy tutaj zarówno świetnej jakości kremy, żele jak również pianki do stylizacji – wybór jest naprawdę duży.

Dedykowane falom i lokom o każdym typie skrętu. 

 

Stylizatory humektantowe – dla kogo?

Typowo humektantowe stylizatory są bardzo lubiane przez właścicieli/właścicielki fal i loków. Znajdujące się w nich humektanty, takie jak:

  • sok z aloesu,
  • gliceryna,
  • betaina,
  • ekstrakt z siemienia lnianego

Skutecznie nawilżą i zmiękczą suche, szorstkie pasma, jednocześnie delikatnie podkreślając ich skręt.

Ten typ stylizatorów sprawdzi się najlepiej w przypadku suchych, zniszczonych fal i loków o wyższej porowatości. Humektantowe stylizatory polecane są dla włosów o wyższym typie skrętu, którym bardziej zależy na nawilżeniu i zmiękczeniu włosów, niż na mocnym podkreśleniu skrętu.

 

Stylizatory humektantowo-emolientowe – dla kogo?

Stylizatory humektantowo-emolientowe  są bardzo podobne do poprzedniej grupy (H). Dodatkowo znajduje się w nich niewielka ilość emolientów, które lekko wygładzą i dociążą kosmyki.

Wybór idealny dla wysokoporowatych loków o silniejszym skręcie, którym brakuje nawilżenia i miękkości.

 

Stylizatory PEH  – dla kogo?

Ostatnia grupa – stylizatory PEH, ma wielu zwolenników. Są to stylizatory posiadające w składzie zarówno proteiny, emolienty oraz humektanty. Proteiny dodadzą włosom życia i objętości, humektanty nawilżą i zmiękczą, zaś emolienty – wygładzą pasma i zapobiegną utracie nawilżenia.

Jest to świetny wybór dla cienkich fal i loków o słabszym skręcie i niewielkiej objętości.

 

Co się stanie, jeśli stale będziemy używać jednego stylizatora?

Stosowanie co mycie stylizatora z jednej konkretnej grupy może po jakimś czasie zaburzyć równowagę PEH. Wyobraź sobie poniższą sytuację: na co dzień dbasz o równowagę PEh.
Kupiłaś jednak swój wymarzony stylizator, który należy do kosmetyków humektantowych. Przez kilka pierwszych myć włosy są po nim idealne – nawilżone, miękkie, silniej skręcone. Jednak po czasie – zaczynają przypominać jedną wielką kupkę sianka. Co poszło nie tak? Ano, zaburzona została równowaga PEH. Stosowany co mycie stylizator z dużą ilością humektantów sprawił, że Twoje włosy zostały przenawilżone. Warto żonglować stylizatorami, aby nie przedobrzyć z nadmiarem żadnego ze składników – zwłaszcza protein i humektantów.

 

Autorka: Katarzyna Pyrz

Przeczytaj więcej