Jak pożegnać wypadanie i zapuścić włosy?

Jak pożegnać wypadanie i zapuścić włosy?

Jesienią często przychodzi moment rozliczenia wszystkich wykroczeń, które popełnił_ś na włosach w czasie wakacji. Marzysz o czuprynie lśniącej, długiej niczym u Roszpunki, tymczasem Twoja bajka zdaje się mieć mniej szczęśliwe zakończenie. Długości wciąż ubywa — pasma włosów stale się kruszą i towarzyszy temu zwiększone wypadanie. Co miesiąc cierpliwie stajesz z miarką i sprawdzasz, ile centymetrów urosły Twoje włosy tym razem. Wynik niestety nie zawsze jest zadowalający. Przychodzimy zatem z pomocą — dzięki temu artykułowi poznasz sposoby na to, jak zahamować wypadanie oraz jak szybko zapuścić włosy.  

Przyczyny wypadania włosów

Pewnie Cię nie zaskoczymy, pisząc, że aby walczyć z danym problemem należy poznać jego przyczynę… Tak jest i tym razem. Bez ustalenia dlaczego włosy wypadają nie będziesz w stanie wyeliminować niekorzystnych dla nich czynników. Mowa tu oczywiście o nadmiernym wypadaniu włosów – a za takie można uznać, gdy tracisz więcej niż 50-100 włosów dziennie. Liczba ta może się zmieniać w zależności od pory roku – często osłabione po letnich szaleństwach włosy będą chętniej wypadać jesienią. Zwiększona wypadanie włosów możesz również zauważyć wiosną, jak już zrzucisz ciepłą, wełnianą czapę i szalik. Gdy tylko jednak ilość wypadających włosów zacznie się zwiększać, pora uważnie przyjrzeć się swojemu organizmowi oraz stosowanej pielęgnacji. 

Wewnętrzne przyczyny wypadania włosów

Kondycja skóry, włosów czy paznokci jest odzwierciedleniem ogólnej kondycji organizmu. Jeśli w Twoim “wewnątrz” niefajnie się dzieje – brakuje Ci witamin, makro czy mikro składników, możesz być pewna/y, że Twoje “zewnątrz” zacznie Cię o tym subtelnie (bardziej lub mniej) informować. Do wewnętrznych przyczyn wypadania włosów można zatem zaliczyć: 

  • nieodpowiednią dietę – wysokoprzetworzone posiłki z ubogą ilością warzyw – ta mieszanka aż się prosi o kłopoty, 
  • zaburzenia hormonalne, 
  • choroby autoimmunologiczne, 
  • choroby tarczycy, 
  • anemia, 
  • choroby skóry głowy. 

Jak widzisz, jest ich całkiem sporo, a i pewnie można by jeszcze wiele wymienić. Dlatego bezwzględnie, pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jeśli zauważysz, że na szczotce zostaje więcej włosów niż zazwyczaj, jest udanie się do lekarza oraz zrobienie zaleconych przez niego badań. Dopiero jak upewnisz się, że z Twoim organizmem jest wszystko okej, możesz zacząć analizować, czy może stosowana pielęgnacja nie przyczynia się do nadmiernej utraty włosów. 

Zewnętrzne przyczyny wypadania włosów

Nieodpowiednia, źle dobrana czy wykonywana pielęgnacja również może przyczynić się do wzmożonego wypadania włosów. Można wyróżnić w tym przypadku czynniki takie jak: 

  • Nieodpowiednia technika czesania – szarpanie włosów, niestosowanie silikonowego serum na splątane końce czy zła szczotka to grzechy główne Twojego zapuszczania włosów. Przekonaj się, jak poprawnie czesać włosy
  • Za duża ilości silikonów lub stosowanie ich na skórę głowy (przy jednoczesnym odrzuceniu peelingu skóry głowy). O tym czy silikony to zaciekły wróg świadomej pielęgnacji włosów, możesz przeczytać tutaj (spoiler alert! Niekoniecznie, to zależy). Dobra rada jest taka, że z silikonami należy zachować umiar. Jeśli wiesz, że kilka z Twoich produktów (odżywki i szampony), które regularnie stosujesz, zawiera silikony, warto ograniczyć częstotliwość ich użycia oraz regularnie oczyszczać i peelingować skórę głowy. 
  • Mycie skóry głowy niespienionym szamponem. Tutaj na pewno spotkasz się z dwoma szkołami – Szkołą Zwolenników Kubeczka do Spieniania oraz jego przeciwnikami. Niezależnie od tego, do której należysz, zwróć uwagę czy podczas mycia nie szorujesz zbyt mocno palcami przy podstawie włosów. Możesz nieświadomie z każdym myciem je uszkadzać, a w efekcie osłabiać cebulki swoich włosów. 
  • Olejowanie skóry głowy, jeśli posiadasz ku temu przeciwwskazania. 
  • Zbyt częste stosowanie wcierek alkoholowych, zwłaszcza jeśli posiadasz wrażliwą skórę głowy.
  • Mycie skóry głowy za gorącą lub za zimną wodą. 
  • Stylizacja oraz suszenie na gorąco. 
  • Zbyt ciasne upięcia – wysokie kucyki i koki również nie pozostają obojętne dla kondycji włosa. Mogą powodować osłabienie cebulek oraz chwilowe zaburzenia krążenia w skórze głowy. 
  • Nieodpowiednie gumki do włosów np. z metalowymi łączeniami.

Jak widzisz, ustalenie od czego mogą wypadać włosy niekiedy może przerodzić się w skomplikowane śledztwo, ale dla swojego dobrego samopoczucia i dobrego samopoczucia portfela warto to zrobić.

Jak zahamować wypadanie włosów

Zatem ustalone, z Twoimi wynikami badań jest wszystko w porządku lub wdrożył_ś ustalone leczenie i lub suplementację. Czy możesz jeszcze jakoś pomóc swoim włosom usiedzieć na Twojej głowie? 

Przede wszystkim nie zapominaj o odpowiednio delikatnym traktowaniu włosów: 

  • unikaj gorącej i zimnej wody do mycia włosów, 
  • unikaj szarpania i tarcia włosów blisko skory głowy podczas mycia, 
  • staraj się nie rozczesywać włosów na mokro bez użycia serum silikonowego lub odżywki na długości, 
  • ogranicz stylizację na gorąco do minimum, 
  • podczas suszenia postaw na chłodny nawiew,
  • zrezygnuj lub ogranicz rozjaśnianie i farbowanie, 
  • wybierz odpowiednią szczotkę do rozczesywania włosów, która nie będzie osłabiać włosów, a także szarpać i wyrywać kosmyków, 
  • unikaj ciasnych upięć, które mocno osłabiają cebulki włosowe i wzmagają wypadanie włosów, 
  • postaw na scrunchie z jedwabiu lub satyny

Stosowanie wcierek

Ostatnim, ale niemniej ważnym, a może wręcz najważniejszym sposobem na powstrzymanie wypadania włosów są wcierki. Zawarte w nich składniki aktywne, których zadaniem jest wzmocnienie i odżywienie cebulek włosowych potrafią zapewnić wysyp baby hair. No i regularność, najlepsze efekty osiągniesz jeśli będziesz pamiętać, aby wcierać zgodnie z założonym harmonogramem. O czym jeszcze musisz pamiętać podczas wcierania? Przede wszystkim: 

  • zadbaj o czyste palce, zwłaszcza jeśli przed momentem, np. nałożył_ś silikonowe serum na końcówki, 
  • aplikuj precyzyjnie na skórę głowy. Niby logiczne? Niby tak, znajdziesz jednak na półkach sklepowych wcierki z klasycznym atomizerem, tworzącym mgiełkę. Skorzystaj wtedy z pipety, ze strzykawki lub wygodnego dozownika po zużytej wcierce,
  • pamiętaj, aby po nałożeniu wcierki wykonać kilkuminutowy masaż skóry głowy, który pobudzi krążenie i pomoże składnikom aktywnym wniknąć wgłąb skóry. Możesz w tym celu wykorzystać specjalne grabki.

Łagodne wcierki bezalkoholowe, idealne dla suchej i wrażliwej skóry głowy:

Mocniejsze, alkoholowe wcierki, dedykowane normalnej i przetłuszczającej się skórze głowy:

Dzięki wprowadzeniu tych małych kroków stopniowo poprawi się kondycja twoich włosów, dzięki czemu staną się one mocniejsze, a co za tym idzie zdrowsze.

Jak szybko przyspieszyć porost włosów?

Mówi się, że tempo wzrostu włosa dla każdego z nas jest indywidualne i uwarunkowane genetycznie. Jednak to nie tak, że nie można go odrobinę podkręcić. Jak zatem skutecznie przyspieszyć porost włosów?

Zadbaj o włosy od środka 

O roli diety w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu wspomnieliśmy w poprzednim podrozdziale. Odpowiedni balans spożywanych składników odgrywa ogromną rolę nie tylko gdy chcesz zatrzymać utratę włosów, ale także gdy zależy Ci na szybszym przybywaniu włosowych centymetrów. 

Na Twoim talerzu powinny znaleźć się: 

  • świeże warzywa i owoce, 
  • produkty z pełnego ziarna, 
  • ryby, 
  • zdrowe tłuszcze, 
  • orzechy oraz pestki. 

Poza tym, dieta powinna być bogata w witaminy A, C, E, D oraz witaminy z grupy B. Pomocny będzie również krzem, który znajdziesz w płatkach owsianych czy otrębach, a także herbatkach ze skrzypu i pokrzywy. Na zdrowie!

Postaw na kosmetyki na porost włosów

Oczywiście znów, przede wszystkim wcierki. Najlepiej wybierz takie, które przede wszystkim mają w sobie mnóstwo ekstraktów mogących pobudzać krążenie. Bardzo dobrze działają takie z zawartością cynamonu, imbiru czy mięty. Pamiętaj jednak o wykonaniu próby uczuleniowej każdorazowo przy wprowadzaniu nowego produktu.

Zdrowa skóra głowy – to zdrowe włosy. Ważny jest regularny peeling skóry głowy, który oczyści ją z zanieczyszczeń i dotleni cebulki. Wykonanie peelingu wspomaga przenikanie składników aktywnych z wcierek i olejków, co dodatkowo przyspiesza porost włosów.

Szampon na porost włosów 

Odpowiednie mycie skóry głowy jest super ważne. Na co dzień sięgnij po szampony z delikatnymi detergentami, które nie naruszają Twojej naturalnej bariery hydrolipidowej, potrzebnej do zdrowego wzrostu włosów. Dodatkowo, mile widziane w składzie, jako składniki wspierające są:  

  • skrzyp polny, 
  • biotyna, 
  • czarna rzepa, 
  • pokrzywa, 
  • kozieradka,
  • witamina A i E,
  • niacynamid,
  • czy pantenol. 

Warto więc zadbać, aby Twój szampon miał co najmniej kilka z tych składników. Poniżej kilka propozycji łagodnych szamponów na co dzień: 

 

Nie zapomnij jednak o oczyszczaniu włosów mocniejszym szamponem regularnie raz na kilka myć. Warto taki szampon stosować co około 5-6 mycie. Pozwoli to oczyścić skórę głowy z nadbudowanych substancji i zanieczyszczeń i zagwarantuje skuteczniejsze wnikanie składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu.

Wykonuj regularnie masaż skóry głowy

Masaż możesz wykonywać zarówno podczas wcierania, jak i jako oddzielny rytuał odprężający. Oba skutecznie pobudzą cebulki do wzrostu. A do towarzystwa, polecamy Ci uwielbiany przez włosomaniaczki masażer, tzw. grabki.

Regularnie podcinaj końcówki

Ostatni, ale jakże ważny punkt – regularne podcinanie końcówek i zabezpieczanie ich silikonowym serum. Zanim zaczniesz zapuszczać włosy podetnij pokruszone końcówki. Zniszczenia mają to do siebie, że lubią piąć się w górę. Kiedy skrócisz już odpowiednią długość włosów, pamiętaj, aby po każdym myciu zabezpieczać je silikonowym serum. Dzięki temu nie narazisz delikatnych końcówek włosów na łamanie, kruszenie i niszczenie.


Pozostań z nami w kontakcie! Zapraszamy na grupę na Facebooku – Akademia Świadomej Pielęgnacji, gdzie grono włosomaniaczek, a także nasze ekspertki udzielają porad i dzielą się swoimi doświadczeniami. Złap nas również na Instagramie!

ikona Instagram  ikona facebook

 

Przeczytaj więcej