Silikony w pielęgnacji włosów

Silikony w pielęgnacji włosów

Stosujesz silikony w pielęgnacji włosów? A może kiedyś usłyszałeś, że są one szkodliwe i od tamtej pory na każdym kroku ich unikasz? Na temat silikonów powstało już wiele mitów, które mijają się z prawdą. Po lekturze tego artykułu przekonasz się, że silikony mogą być Twoim sprzymierzeńcem w walce o piękne, zdrowe włosy. Dowiesz się, w jakich kosmetykach nie powinny się one znajdować, a gdzie ich obecność jest mile widziana. Zapraszamy do lektury!

Silikony – nie taki diabeł straszny, jak go malują 

Silikony są emolientami. Ich zadaniem jest dociążenie i nabłyszczenie włosów, a także zabezpieczenie i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi lub ciepłem w trakcie stylizacji na gorąco, jak również suszenia. Są także bardzo przydatne, kiedy wygładzamy skręt. Umiejętnie stosowane, potrafią poprawić wygląd włosów, a także stosownie je zabezpieczyć. Już po tym wstępie widzisz, że raczej można przypisać im miano korzystnych dla włosów, a nie szkodliwych składników. Czy wpłyną pozytywnie na kondycję włosa? Efekt, który osiągamy za ich pomocą, choć szybko widoczny, niestety nie utrzymuje się zbyt długo – jedynie do kolejnego mycia. Jednak stosowane umiejętnie, polepszają kondycję włosa długofalowo – spowalniając rozdwajanie końcówek czy wykruszanie.

Silikony w tych kosmetykach są mile widziane

Silikony, a serum na końcówki 

Silikony to wręcz pozycja obowiązkowa w przeróżnych produktach do końcówek włosów:

  • serum silikonowe,
  • krem czy masełko,
  • olejek.

Ich obecność w tego typu kosmetyku sprawi, że delikatne końce zostaną zabezpieczone przed rozdwojeniem, łamaniem i kruszeniem. Dzięki swojej konsystencji, tworzą na pasmach włosów ochronny film i stanowią idealne domknięcie pielęgnacji. Możesz zastosować zarówno przed suszeniem włosów – jako termoochronę oraz po suszeniu – dla zdyscyplinowania niesfornego puchu.

Silikony w maskach i odżywkach do włosów 

Skoro już wiadomo, że silikony to nic innego jak emolienty, ich obecność nie powinna nas przerażać. Dobra maska i odżywka wygładzająca, poza odżywczymi olejami i masłami, powinna zawierać pewną ilość silikonów. Dzięki temu doskonale wygładzi i dociąży pasma, dodając im widocznego blasku. Warto je włączyć do włosowego repertuaru zwłaszcza latem, gdyż na pewno wspomogą nas w walce z puszeniem oraz przesuszeniem. Chronią też pasma włosów przed działaniem czynników zewnętrznych.

Więcej produktów z kategorii Odżywki silikonowe

Silikony w produktach do rozpylania 

Chodzi tutaj oczywiście o wszelkiego rodzaju mgiełki i spray’e, po które chętnie sięgamy, zwłaszcza latem. W takich produktach silikony również są mile widziane. Pięknie dociążają pasma, zapobiegają puszeniu i elektryzowaniu oraz ułatwiają rozczesywanie. Szczególnie jest to istotne latem, kiedy częściej masz ochotę związać lub spiąć włosy – po zastosowaniu silikonów możesz mniej obawiać się uszkodzeń mechanicznych.

Więcej produktów w kategorii Mgiełki silikonowe.

Produkty, w których lepiej unikać silikonów

Szampony

Szampony, z racji tego, że aplikowane są bezpośrednio na skórę głowy, nie powinny zawierać silikonów. Dlaczego to takie ważne? Szampon ma przede wszystkim oczyścić skórę głowy, a silikony jako substancje filmotwórcze mogą oblepiać skórę oraz włosy. Regularne mycie skóry głowy szamponem z silikonem, może prowadzić do zapchania mieszków włosowych. W efekcie tego, w najgorszym wypadku mogą pojawić się problemy z wypadaniem włosów, w “najlepszym” utworzą na głowie nieestetyczny przyklap. Wyjątkiem są szampony z zawartością silikonów zmywalnych wodą – warto jednak wtedy co kilka myć użyć prostego, oczyszczającego szamponu bez żadnego silikonu.

Wcierki, sera i peelingi czyli wszystko to, co ląduje na skórze głowy

Podobnie, jak w przypadku szamponów, silikony nie są mile widziane w różnego rodzaju produktach aplikowanych na skórę głowy, takich jak wcierki, peelingi czy olejki. Zasada jest taka sama – przy regularnym stosowaniu mogą odkładać się na skórze głowy i łodydze włosa tuż przy nasadzie, powodując wymienione w poprzednim akapicie dolegliwości.

Jak bezpiecznie stosować silikony? 

Kiedy zdecydujemy się włączyć do pielęgnacji produkty z silikonami, warto polepszyć swoją relację z tymi kosmetykami, stosując kilka prostych zasad:

  1. Regularnie myj włosy szamponem z mocnym detergentem, stosując tzw. final wash. To pozwoli dokładnie oczyścić długość i skórę głowy z nadbudowanych substancji.
  2. Maska i odżywka wygładzająca z silikonami idealnie spisze się zaaplikowana od ucha w dół. Dzięki temu nie obciąży włosów u nasady.
  3. Do emulgowania oleju wybierz produkt bez silikonów. Odżywka z silikonami może dodatkowo obciążyć i oblepić włosy, zamiast ładnie zemulgować olej.

Pamiętaj, aby wyeliminować całkowicie silikony z pielęgnacji, kiedy stosujesz metodę mycia włosów Curly Girl. Dotyczy to także masek, odżywek oraz produktów do zabezpieczania końcówek. 

Podział silikonów 

Szczegółowy podział w literaturze wyodrębnił 4 podstawowych grup silikonów. Podział został opracowany ze względu na ich zmywalność.
Istnieją takie silikony, które bez problemu zmywają się łagodnym szamponem lub samodzielnie odparowują z powierzchni włosa. Inne z kolei zmywalne są jedynie mocnymi detergentami. Przygotowaliśmy dla Was podział silikonów właśnie ze względu na ich zmywalność.

Zmywalne oczyszczającym szamponem 

Ich pozbędziesz się jedynie stosując silny detergent, najlepiej gdyby środek myjący był dodatkowo w towarzystwie siarczanów. Do tej grupy zaliczymy:

Zmywalne łagodnym detergentem lub odżywką myjącą

Silikony, do których zmycia wystarczy lekki detergent lub odżywka zawierająca w składzie właśnie delikatną substancję myjącą to silikony lekkie. Takie, z którymi rozprawi się łagodny detergent to:

Odżywki myjące, powinny poradzić sobie z następującymi silikonami:

Chociaż i tutaj, warto wspomnieć o pewnych wyjątkach w odżywkach myjących opartych na bardzo delikatnych substancjach myjących, np. na Cetrimonium Chloride, które mogą okazać się zbyt słabe, aby dogłębnie oczyścić skórę głowy i pasma z nadbudowanych silikonów.

Zmywalne wodą 

Przed ostatnią grupę stanowią silikony zmywalne samą wodą. Ich lista przedstawia się następująco:

  • Silikony z przedrostkiem PEG – np. PEG-12 Dimethicone, PEG-7 Amodimethicone, PEG/PPG-20/15 Dimethicone 
  • Lauryl Methicone Copolyol 
  • Dimethicone Copolymer 
  • Hydroxypropyl Polysiloxane 

Odparowujące z powierzchni włosa 

Ostatnia już rzecz do zanotowania, to grupa silikonów odparowujących z powierzchni włosów. Należą do niej:

Jak namierzyć silikony w składzie?

Poza tymi wymienionymi powyżej, zwracaj uwagę na końcówki –one oraz –ane. Tak w łatwy sposób je zlokalizujesz. A jeśli nie przepadasz za czytaniem i analizowaniem składów i jednocześnie masz obawy, czy Twój szampon lub wcierka je zawierają – napisz do nas na czacie lub na messengerze.

 

Jak sami widzicie, silikony mogą zdziałać bardzo wiele dobrego na naszych włosach – ważne, by umiejętnie ich używać. Nie zapominajmy oczywiście o jednoczesnym stosowaniu naturalnych masek i odżywek, a także maseł i olejów, które odżywią i zregenerują nasze włosy. 


Pozostań z nami w kontakcie! Zapraszamy na grupę na Facebooku – Akademia Świadomej Pielęgnacji, gdzie grono włosomaniaczek, a także nasze ekspertki udzielają porad i dzielą się swoimi doświadczeniami. Złap nas również na Instagramie!

ikona facebook ikona Instagram

Przeczytaj więcej