Jak pożegnać nadmierne przetłuszczanie włosów?
Zachowaj świeżość włosów na dłużej
Utrzymanie czystości włosów przez kilka dni jest dla Ciebie problemem? Twoja skóra głowy się buntuje i szybko przetłuszcza? Odpowiedź brzmi twierdząco? Zatem zachęcam do przeczytania tego artykułu. Znajdziesz tutaj odpowiedzi i cenne wskazówki, jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem.
Czym jest przetłuszczanie?
Problem przetłuszczania skóry głowy to stan spowodowany wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych, skutkujący nadprodukcją sebum. Jest to substancja tłuszczowa, której rolą jest natłuszczenie naszej skóry, celem zapewnienia naszej skórze ochrony przed przesuszeniem i uszkodzeniami.
Jest to jeden z częstszych włosowych problemów, z którym zmaga się szerokie grono osób. Jeśli jesteś wśród nich, zostań z nami, by dowiedzieć się więcej.
Przyczyny nadmiernego przetłuszczania
oraz sposoby radzenia sobie z problemem…
Znajdziesz tutaj pigułkę wiedzy wraz z szybkimi poradami. Przyczyn wzmożonej produkcji ludzkiego sebum na skórze głowy może być kilka. Ważne jest trafne zlokalizowanie ich źródła, co pozostaje także sprawą indywidualną. Co będzie nam pomocne w “zdiagnozowaniu” problemu? Kluczowa będzie tutaj analiza aktualnej pielęgnacji oraz stosowanych produktów.
Aby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy tę oto pomocną infografikę. Rozwinięcie każdej z przyczyn i propozycje rozwiązania znajdziesz poniżej.
Rozwiązaniem będzie uzyskanie zdrowego balansu pomiędzy:
łagodnym myciem na co dzień → regularnym oczyszczaniu mocnym → systematycznym peelingu → nawilżaniu skóry głowy oraz normalizacji aktywności gruczołów łojowych.
1. Przesuszenie skóry głowy i naruszenie naturalnej bariery ochronnej
Dzieje się tak najczęściej, gdy przez długi czas stosujemy mocno oczyszczające szampony, które powodują “zerwanie” zabezpieczającej warstwy hydro-lipidowej, która chroni naszą skórę przed przesuszeniem. W konsekwencji tego, nasza skóra zachowuje się dość paradoksalnie i w reakcji obronnej wzmaga produkcję sebum, aby uchronić się przed postępującym przesuszaniem. Innymi słowy – uznajemy, że mamy przetłuszczającą się skórę głowy, więc chcemy ją sukcesywnie gruntownie oczyszczać, co zaognia problem.
Co zrobić? → wprowadzić szampon łagodnie myjący
Nie wiesz, jak określić typ swojego szamponu? Zajrzyj tutaj → DOBÓR ODPOWIEDNIEGO SZAMPONU
2. Niedostateczne oczyszczenie skóry i nagromadzenie sebum
Tutaj mamy do czynienia z codziennym myciem delikatnym bez regularnego mycia oczyszczającego i peelingu. W takiej sytuacji nadmiar sebum wraz z innymi nadbudowanymi substancjami gromadzi się na naszej skórze głowy i skutkuje nadmiernym przetłuszczaniem w rozumieniu sensu stricto.
Co zrobić? → wprowadzić regularnie mocne oczyszczanie oraz peeling skóry głowy (raz na ok. 2 tyg.)
3. Brak nawilżenia skóry głowy
Skóra głowy potrzebuje odpowiedniej dawki nawilżenia, dokładnie tak samo, jak nasza cera. Wtedy tzw. “płaszcz hydro-lipidowy” osiąga zdrowy balans, a funkcjonowanie naszej skóry głowy znacznie się uspakaja i normalizuje. To dlatego regularne nawilżanie i tej sfery jest tak istotne, zwłaszcza jeśli mamy do czynienie z typem suchym i wrażliwym oraz gdy ostatnio przez długi czas stosowany był mocno myjący szampon.
Co zrobić? → zadbać o regularne nawilżenie skóry głowy.
4. Stosowanie składników oblepiających w pielęgnacji
Mogą one występować zarówno w szamponach, jak i w innych produktach, stosowanych na skórę głowy, jak np. odżywki, maski lub wcierki. Do składników “oblepiających” należą np. silikony (dimethicone, amodimethicone) lub parafina.
Co zrobić? → zaniechać stosowania kosmetyku z takim składnikiem i zadbać o gruntowne oczyszczanie skóry głowy
5. Nadaktywność gruczołów łojowych
Jeśli te wszystkie wyżej wspomniane czynniki mamy spełnione, a nasza skóra głowy nadal nie chce pozostać świeża dłużej niż jeden dzień, to znak, że warto skontrolować pracę gruczołów łojowych. Z pomocą przychodzą tutaj szampony, wcierki, peelingi oraz odżywki zawierające składniki normalizujące i balansujące czynność gruczołów w naszej skórze głowy. Ich regularne stosowanie pozwoli ograniczyć nadprodukcję sebum i następnie przedłużyć świeżość skóry głowy.
Co zrobić? → wybierać produkty z pokrzywą, skrzypem, miętą lub rozmarynem
Z pomocą przyjdą tutaj także znane i lubiane zioła o właściwościach regulujących, odświeżających i absorbujących.
Betuleco – prawdziwy hit w walce z przetłuszczaniem!
Betuleco to niezwykle skoncentrowany i wydajny preparat oparty na alkoholowej bazie i ekstrakcie z kory brzozy bogatym w betulinę. Działa normalizująco na pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu pozwoli ograniczyć nadmierne przetłuszczanie.
6. Niektóre błędy w pielęgnacji
Niektóre wykonywane przez nas czynności podczas pielęgnacji również mogą przyczynić się do wzmożonego przetłuszczania. Często nawet wykonujemy je przypadkowo lub nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego warto przyjrzeć się naszej codziennej pielęgnacyjnej rutynie, by móc sprawnie je wyeliminować, a świeżością włosów cieszyć się dłużej.
Najczęstszymi błędami, które wzmagają przetłuszczanie są:
- mycie zbyt gorącą lub zbyt zimną (a nawet lodowatą) wodą,
- przetrzymywanie włosów w ręczniku lub turbanie zbyt długo,
- niedokładne wysuszenie włosów i położenie się spać w mokrych lub wilgotnych,
- stosowanie odżywek zbyt blisko skóry głowy – nawet tych bez silikonów i innych oblepiaczy
7. Co jeszcze może wzmagać przetłuszczanie?
Wiele zależy od naszego trybu życia, przebytych chorób oraz przyjmowanych leków. Niektóre kuracje hormonalne lub sterydowe mogą właśnie spowodować znaczną nadaktywność gruczołów łojowych i przetłuszczanie skóry głowy. Warto zwrócić także uwagę na stan aktualnej pogody oraz to, czy nosimy nakrycia głowy, zwłaszcza czapki jesienią, zimą i wczesną wiosną. Istotny jest tutaj również sezon grzewczy.
FAQ
Olejowanie skóry głowy wzmaga przetłuszczanie?
Nie. Odpowiednio dobrany olej do skóry głowy, w niewielkiej ilości i dokładnie zmyty – za pomocą emulgowania odżywką i łagodnym szamponem nie będzie powodował nadmiernego przetłuszczania. Mało tego, niektóre oleje mają właściwości normalizujące dla skóry głowy, dzięki czemu mogą ograniczyć nadmierne przetłuszczanie i są to: olej neem, olej z pokrzywy, macerat ze skrzypu.
Szampony do włosów przetłuszczających się faktycznie działają?
Tak, jeśli są to szampony zawierające składniki normalizujące nadaktywność gruczołów łojowych w skórze, czyli: ekstrakt ze skrzypu, pokrzywy, rozmarynu czy mięty oraz składniki absorbujące nadmiar sebum, jak glinki lub węgiel aktywny. Taki szampon będzie miał szansę ograniczyć przetłuszczanie, jeśli powodem tego zjawiska jest nadaktywność gruczołowa.
Przetrzymywanie tłustych włosów wzmaga/ogranicza przetłuszczanie?
Wzmaga na pewno, ale na pewno nie ograniczy… To mit. Skórę głowy należy myć wedle potrzeb, wtedy, kiedy zaobserwujemy taką potrzebę.
Czy codzienne stosowanie wcierki nasili przetłuszczanie?
Wcieranie preparatów bez spłukiwania w skórę siłą rzeczy pozostawia na niej ślad. Wiele jednak zależy od rodzaju produktu, jego składu i konsystencji.
Sprawdź ulubione kosmetyki włosomaniaczek i zacznij z nami świadomą pielęgnację, aby odmienić swoje włosy!
DOŁĄCZ DO NASZEJ SPOŁECZNOŚCI