Metody mycia skóry głowy i włosów
OMO, OM, co-wash, no-poo – czy te nazwy obiły Ci się o uszy jednak nie do końca wiesz o co z nimi chodzi? Przychodzimy z pomocą! Przybliżymy Ci najczęściej wybierane przez włosomaniaczki metody mycia skóry głowy i włosów oraz pomożemy wybrać idealną dla Ciebie.
Przekonaj się, które metody mycia królują w Akademii Loczka. DOŁĄCZ DO NASZEJ SPOŁECZNOŚCI
Z poprzednich artykułów wiesz już w jaki sposób i czym umyć skórę głowy. Nadszedł czas dowiedzieć się jaka metoda będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Mamy nadzieję, że taka pigułka wiedzy ułatwi Ci dobór odpowiedniej metody do siebie oraz zmotywuje do prawidłowego zadbania o swoją skórę głowy. Uwierz nam, efekty będą spektakularne :)
Zacznijmy może od podstawowego pytania..
Po co potrzebna jest Ci specjalna metoda mycia?
- ułatwi Ci dbanie o skórę głowy i włosy,
- uporządkuje kolejność nakładania produktów (w szczególności odżywek pod kątem PEH),
- skróci czas mycia – będziesz nakładać kosmetyki intuicyjnie wiedząc co po czym.
Skoro już mamy to wyjaśnione – przejdźmy do najpopularniejszych metod używanych przez włosomaniaczki i włosomaniaków:
Na początek metoda, która jest zdecydowanie najczęściej wybierana przez początkujących na początku przygody z pielęgnacją. Nic dziwnego, doskonale odżywia włosy, zakłada ich kompleksową ochronę przed wysuszeniem i ułatwia stosowanie odżywek. Szczególnie jest polecana włosom ze skrętem oraz wysokoporowatym, suchym, zniszczonym, farbowanym i rozjaśnianym.
Polega ona na tym, że przed zastosowaniem szamponu, na długość włosów nakłada się odżywkę, której się nie spłukuje.
- Po rozczesaniu włosów na mokro z odżywką (1.O), nie spłukuj produktu.
- Porcję szamponu spień w dłoniach lub w kubeczku spieniającym Loczka.
- Powstałą pianę wmasuj w skórę (M) w pozycji głową w dół równomiernie i dokładnie.
- Niech piana swobodnie spływa w dół, delikatnie wgnieć ją we włosy.
- Spłucz wszystko dokładnie ciepłą wodą.
- Na odsączone z wody włosy, nałóż swoją ulubioną odżywkę (2.O).
OMO mi się nie sprawdza, co teraz?
Jest to jak najbardziej normalne, że metoda OMO w jej klasycznej formie może się nie sprawdzić. Na szczęście, jest na tyle elastyczna, że można ją dowolnie modyfikować, w zależności od swoich potrzeb.
Kombinacje dla włosów, dla których klasyczne OMO jest za ciężkie:
OOM
- Nakładamy 1.O na wybraną ilość czasu, spłukujemy,
- nakładamy 2.O,
- myjemy skórę głowy szamponem, spłukujemy razem z 2.O.
OM
- Nakładamy 1.O na wybraną ilość czasu,
- myjemy skórę głowy szamponem, spłukujemy razem z 1.O.
MO
- Myjemy skórę głowy szamponem, spłukujemy,
- Nakładamy 1.O na wybraną ilość czasu, spłukujemy.
W dwóch ostatnich metodach rolę 2.O przejmuje odżywka bez spłukiwania.
Metodę MO świetnie łączy się z myciem szamponem oczyszczającym.
Modyfikacja dla włosów, dla których klasyczne OMO jest za lekkie:
MOO
- Myjemy skórę głowy szamponem, spłukujemy,
- nakładamy 1.O na wybraną ilość czasu, spłukujemy,
- nakładamy 2.O na wybraną ilość czasu, spłukujemy.
Skąd mam wiedzieć kiedy nałożyć jaki typ odżywki/szamponu?
Nie ma konkretnych zasad co do kolejności i czasu nakładania produktów. Jednak początkującym, na podstawie klasycznej metody OMO, zalecamy:
Jeśli chodzi o czas trzymania odżywek to dostosuj go do siebie i swoich możliwości, nie przekraczając jednak 30-40 minut trzymania wszystkich odżywek łącznie podczas jednego mycia. Pamiętaj, że lepiej nałożyć odżywkę na minutę niż nie nałożyć jej wcale!
Chcemy podkreślić, że nie ma konkretnych zasad co do nakładania odżywek na włosy przy tej metodzie, dlatego możesz znaleźć wiele różnych, sprzecznych informacji. Sposób, który my zalecamy, został wielokrotnie sprawdzony i jest oszczędnością czasu oraz produktów. W związku z tym zebraliśmy i wyjaśniliśmy kilka pułapek, na które można wpaść czytając o OMO:
- nie przetrzymuj szamponu z odżywką – na skórze głowy szampon nie powinien być trzymany tak długo jak odżywka dlatego dokładnie przemyśl, w którym momencie chcesz zostawić odżywkę na dłużej i dopiero po tym (lub przed tym, ale nie w tym samym momencie) umyj skórę głowy szamponem,
- nie nakładaj niesprawdzającej się odżywki – to jest bardzo częsty horrorek znajdowany w internecie “nałóż jako 1.O odżywkę, która Ci się nie sprawdza”. Mija się to z celem bo, skoro się nie sprawdza, to nałożona na włosy i tak na nie oddziałuje, przez co może zepsuć cały efekt mycia. Jak się nie sprawdza to oddajemy komuś albo golimy na niej nogi.
Poniżej dwa pro-tipy, które usprawnią Ci metodę OMO:
- zwilż skórę głowy przed nałożeniem szamponu – jeśli nałożysz 1.O na dłużej to pamiętaj, że skóra głowy może nie być wystarczająco wilgotna, aby dobrze ją umyć. Dlatego, po upłynięciu czasu trzymania odżywki, zwilż delikatnie skórę głowy i dopiero przejdź do mycia jej szamponem,
- nie nakładaj dwóch nowych odżywek na raz – jeśli mycie nie wyjdzie to nie będziesz wiedzieć, która odżywka zepsuła efekt. Staraj się zawsze nakładać tylko jeden nowy produkt na długość włosów, aby móc świadomie określić jego działanie.
Poniżej przykłady kosmetyków, które możesz wykorzystać do metody OMO:
Jako 1.O – odżywki H, odżywki EH, odżywki PEH, odżywki P:
Jako łagodne M – delikatne szampony:
Jako oczyszczające M – mocne szampony:
Jako 2.O – odżywki emolientowe:
Pełna nazwa to no-shampoo method, czyli dosłownie “metoda bez szamponu”. Zakłada ona mycie skóry przy użyciu naturalnych środków opartych o saponiny. Są to naturalne środki powierzchniowo czynne, które są w stanie zmyć zanieczyszczenia. Ponadto działają one antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Znajdziemy je w wielu roślinach. My skupimy się tutaj na najczęściej wybieranych produktach przy metodzie no-poo.
Glinki
Glinka to naturalny minerał ilasty, czyli uwodniony glinokrzemian. Działa na zasadzie absorpcji zanieczyszczeń ze skóry, dzięki czemu zmniejsza przetłuszczanie. Ponadto zawiera wiele cennych mikro- i makroelementów, takich jak krzem, wapń, potas, selen.
Należy pamiętać, aby nie dopuszczać do wyschnięcia glinki na skórze.
W jaki sposób umyć skórę głowy glinką?
Pół łyżeczki/łyżeczkę glinki zmieszaj z hydrolatem lub czystą wodą i taką pastę wmasuj dokładnie w skórę głowy. Możesz zostawić ją na 2-5 minut dla dokładniejszego umycia. Upewnij się, że wszystko zostało dokładnie spłukane.
Każda glinka nadaje się do mycia jednak jeśli zamierzasz myć nią non stop to sugerujemy wybrać glinkę białą, która jest najdelikatniejsza.
Orzechy piorące
Zwane również orzechami mydlanymi/myjącymi, pochodzą z Indii i Nepalu. Łupiny orzechów zawierają około 15% saponin, wytwarzają delikatną pianę. Są świetnym zastępstwem szamponu, pomagają na przetłuszczanie i przyklap. Mogą również domyć olej z włosów.
Jak używać orzechów?
- łupiny – kilka orzechów zalej ok. 300 ml wody, doprowadź do wrzenia i gotuj ok. 5-10 minut. Ostudź wywar, polewaj nim skórę głowy i masuj dokładnie.
- proszek – zmieszaj łyżkę zmielonych orzechów z wodą, nałóż na skórę głowy i dokładnie wmasuj. Po kilku chwilach spłucz.
Szampony w proszku
Hm, jak to? Niby no-shampoo a my tu o szamponach? Spokojnie, takie produkty stanowią suche mieszanki ziół, bazujące na gatunkach, bogatych w saponiny.
W recepturach szamponów w proszku znajdziemy delikatnie myjące zioła, takie jak:
- shikakai,
- orzechy mydlane,
- mydlnicę,
- oraz oczyszczające glinki.
Elementami dodatkowymi będą składniki dostosowane do określonych potrzeb skóry głowy, które zaprezentujemy na przykładzie szamponów w proszku Eliah Sahil:
- kojące dla skóry wrażliwej i suchej, jak róża,
- łagodzące stany zapalne dla skóry bardzo delikatnej i skłonnej do alergii rumianek,
- wzmacniające: amla i guarana.
Używa się je poprzez zmieszanie łyżeczki proszku z wodą lub hydrolatem. Powstałą pastę nałóż na skórę głowy i wmasuj. Dokładnie spłucz.
Polecamy produkty sprawdzonych marek:
Co-wash
Conditioner washing, czyli mycie skóry przy pomocy odpowiedniej odżywki, która zawiera składniki myjące. Jest szczególnie polecana włosom kręconym o mocnym skręcie, suchym, wysokoporowatym i zniszczonym. Odradzana przy włosach delikatnie falowanych, cienkich i skłonnych do obciążeń.
Należy wspomnieć, że nie wszystkie odżywki nadają się do mycia skóry głowy. Należy wybierać takie, które faktycznie są w stanie zmyć zanieczyszczenia ze skóry głowy, aby nie narobić sobie więcej szkody niż pożytku.
Postępowanie podczas ich używania również różni się od mycia zwykłym szamponem:
- porcję odżywki dokładnie wmasuj w skórę głowy,
- poświęć na to naprawdę dużo czasu, odżywka nie posiada mocnych detergentów, potrzebuje Twojej pomocy do odpowiedniego oczyszczenia skóry,
- zakłada się, że takie minimum masowania skóry głowy przy użyciu odżywki to około 5 minut, więc nie będzie to metoda dla osób, które nie posiadają dużo czasu,
- jak już jesteś pewna/pewny, że odżywka została dokładnie wmasowana to bardzo dokładnie spłucz ją ze skóry głowy.
Aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego produktu do mycia skóry głowy, proponujemy:
Szampony w kostce
Szampony w kostce to sposób na mycie w wydaniu proekologicznym, utrzymanym w duchu “less waste”, aby generować mniej śmieci w trosce o dobro środowiska naturalnego. Tego typu produkty zazwyczaj zamknięte są w opakowaniach papierowych, tekturowych pudełkach bądź metalowych puszkach.
Częstym składnikiem myjącym szamponów w kostce jest Sodium Cocoyl Isethionate, charakterystyczny dla produktów w postaci stałej. Jest biodegradowalny i przyjazny środowisku, a jednocześnie świetnie się pieni i myje skutecznie, ale delikatnie. Dzięki temu, szampony te polecane są do częstego, codziennego stosowania.
Dodatkowo w składach możemy spotkać różnego rodzaju oczyszczające glinki, skrobię oraz ekstrakty roślinne zawierające naturalne spieniające saponiny, które wspomagają proces mycia i ograniczają nadmierne przetłuszczanie skóry głowy. Zazwyczaj są to produkty w dużej mierze naturalne.
Polecamy produkty sprawdzonych marek:
Nie wiesz w jaki sposób poprawnie myć skórę głowy? Zapraszamy do naszej pigułki wiedzy:
Masz problem z doborem odpowiedniego szamponu? Nie wiesz na co zwrócić uwagę w jego składzie tak, aby pomógł Ci z konkretnym problemem? Sprawdź ten artykuł:
Autorka: Karolina Kulik
Jak widzisz, odpowiednia metoda zdecydowanie ułatwia mycie i pomaga odżywić włosy. Która z nich została Twoją ulubioną?
Podziel się z nami swoim doświadczeniem i odwiedź Społeczności Loczka, by wspólnie czerpać radość ze świadomej pielęgnacji włosów.