3 Podstawowe Kroki Do Zadbanej Cery
Skuteczna pielęgnacja twarzy polega na rozpoznawaniu aktualnych potrzeb cery i ich zaspokajaniu poprzez dobór odpowiednich kosmetyków. Najtrudniejsza bywa jednak pierwsza część definicji, gdyż czasami problemy skórne występują w parach, czasami bywają nieoczywiste, a czasami po prostu czujemy, że coś jest nie tak, ale ciężko stwierdzić, co tak naprawdę jest problemem. Istnieją jednak 3 podstawowe kroki stanowiące “rdzeń pielęgnacji”, odpowiadające na, z pozoru proste, ale fundamentalne pytanie: jak pielęgnować twarz? Te trzy kroki zawsze powinny pojawiać się w rutynie pielęgnacyjnej.
Do tego rdzenia zawsze możesz dobudowywać kolejne kroki, według potrzeb skóry lub naszych skórnych celów. Dzisiaj jednak skupimy się na omówieniu uniwersalnej, prostej rutyny, która sprawdzi się każdej cerze, począwszy od tłustej, kończąc na dojrzałej.
Krok 1: Oczyszczanie, jako fundament pielęgnacji twarzy
Pierwszym etapem dbania o skórę twarzy jest dokładne jej oczyszczenie. Typ kosmetyku, strategie działania można dobrać według indywidualnych potrzeb. W oczyszczaniu porannym możemy zastosować dwie możliwości:
- mycie twarzy sama wodą,
- mycie twarzy kosmetykiem z substancjami myjącymi.
Mycie twarzy samą wodą jest polecane tylko dla cery bardzo wrażliwej, alergicznej lub czasowo bardzo podrażnionej. Takie cery mogą negatywnie reagować nawet na delikatną aplikację produktu myjącego. Proste wmasowanie produktu może okazać się czynnikiem wzmagającym podrażnienia. Jednak należy pamiętać, że przez noc i podczas snu nasza cera pracuje. Wraz z nią “pracują” znajdujące się na niej kosmetyki nałożone w pielęgnacji wieczornej. Skóra delikatnie się poci, wydziela mniejsze lub większe ilości sebum, osiada na niej kurz. Wszystkie te czynniki mogą być potencjalnymi czynnikami, prowadzącymi na przykład do powstawania stanów zapalnych lub zaskórników.
W naszej ofercie posiadamy na tyle delikatne myjadła, że nie powinny podrażniać nawet najbardziej wymagającej cery. Zanim zdecydujecie się na poranne oczyszczanie samą wodą, przetestuj łagodny, dermokosmetyczny żel lub emulsję. Każdy inny typ cery powinien w oczyszczaniu porannym zastosować kosmetyk z łagodnymi dla skóry substancjami myjącymi: żel, emulsję, piankę lub mleczko. W ofercie posiadamy szeroką selekcję kosmetyków z każdego z tych typów.
W oczyszczaniu wieczornym warto wdrożyć do rutyny oczyszczanie dwuetapowe. Polega na wieczornym skorzystaniu z dwóch typów kosmetyków myjących:
- olejku do demakijażu,
- balsamu do demakijażu lub płynu micelarnego,
- a następnie ponowne mycie twarzy przy użyciu żelu, pianki, emulsji lub mleczka do mycia twarzy.
Oczyszczanie twarzy na drugim etapie może być przeprowadzone tym samym kosmetykiem, co oczyszczanie poranne. Tak dokładne, a zarazem delikatne oczyszczanie, przynosi praktycznie natychmiastowe efekty: skóra jest czysta i niepodrażniona, ilość wągrów i zaskórników otwartych może ulec zmniejszeniu, a cera będzie przygotowana na kolejne kroki pielęgnacyjne.
Krok 2: Nawilżanie w pielęgnacji twarzy
Tuż po kroku oczyszczania powinien nastąpić etap nawilżania i odżywienia skóry. Ten krok jest niezbędny w pielęgnacji wieczornej i opcjonalny w pielęgnacji porannej. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb cery, typu cery i jej problemów. Głównym zadaniem kosmetyku nawilżającego jest zapewnienie warstwy ochronnej, która redukuje utratę wody ze skóry. Naturalne nawilżenie może po prostu wyparowywać, dlatego warto proces odparowywania minimalizować w trosce o naturalną jędrność skóry.
W pielęgnacji wieczornej, tuż po osuszeniu skóry po myciu warto sięgnąć po swój ulubiony kosmetyk. Odpowiednią dawkę nawilżenia można dostarczyć za pomocą typowego, aksamitnego kremu, lekkiej emulsji lub wodnego, nawilżającego żelu. Zalecamy wybierać konsystencję dopasowaną do typu cery, sugerując się poniższymi wskazówkami:
- Bardziej okluzyjne i odżywcze kremy polecamy w przypadku cery suchej, naczynkowej i dojrzałej.
- Lekkie kremy i emulsje sprawdzą się idealnie do cery mieszanej i wrażliwej.
- Cery tłuste mogą wybierać żele do twarzy.
Warto jednak zaznaczyć, że jeśli posiadasz cerę tłustą i czujesz, że potrzebujesz większej ilości natłuszczenia – postaw na lekki krem lub emulsję. Jeśli posiadasz cerę suchą i masz wrażenie, że tłuste kremy Ci nie służą – wypróbuj lekki krem, emulsję lub nawet żel. Zawsze warto jest obserwować, jak skóra reaguje na kosmetyki, którymi ją uraczymy.
W pielęgnacji porannej możesz używać swojego ulubionego kremu, jednak jest to opcjonalna pozycja w rutynie. Wynika to z faktu, że w pielęgnacji porannej należy stosować fotoprotekcję. Kremy z filtrem SPF mają różne konsystencje.
Jeśli posiadasz cerę tłustą lub mieszaną możesz pominąć stosowanie kremu rano i nałożyć jedynie krem z filtrem, który poza ochroną zapewnia lekką warstwę chroniącą skórę przed utratą wody.
Jeśli jednak posiadasz cerę suchą lub lubisz dodatkowy element okluzyjny, możesz śmiało używać kremu również rano.
Nie zawsze potrzebujesz oddzielnego kremu do pielęgnacji porannej i wieczornej. Jeśli masz swój ulubiony produkt, możesz używać go w obydwu rutynach. Warto jednak zwrócić uwagę, czy dany krem nie ma składników aktywnych, które mogą uwrażliwić cerę na słońce, takich jak retinol (Retinol) lub kwasy AHA (np. Glycolic acid). Wtedy taki krem należy używać jedynie wieczorem, a rano zaopatrzyć się w bardziej delikatną dla skóry ochronę.
Krok 3: Fotoprotekcja
Aby lepiej zrozumieć potrzebę stosowania filtrów, musimy znać zagrożenia płynące z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.
Promieniowanie słoneczne to wiele typów fal elektromagnetycznych, mających różne długości. Część z nich jest szkodliwa dla skóry, ponieważ indukuje powstawanie przebarwień oraz nowotworów, przyspiesza także procesy starzenia się skóry. Fotoprotekcja jest szczególnie ważna:
- jeśli zależy nam na ochronie przed nowotworem skóry,
- gdy mamy skórę skłonną do przebarwień,
- stosujemy składniki aktywne o wysokim potencjale drażniącym,
- gdy chcemy spowolnić procesy fotostarzenia i powstawania zmarszczek.
Fotoprotekcję warto więc stosować codziennie. Jedna aplikacja kremu z filtrem nie jest jednak wystarczająca, jeśli szukamy pełnej ochrony. Filtry zawarte w kremach zużywają się wraz z upływającym czasem i padającym na nie promieniowaniem, dlatego konieczna jest reaplikacja.
Reaplikacja to ponowne nałożenie odpowiedniej ilości kremu z filtrem. Jaką ilość spf’a nakładać? Jest to 2 mg kremu na 1 cm2 skóry lub ilość kremu wyciśnięta na długość 2 palców. Filtr nałożony raz, rano w odpowiedniej ilości chroni skórę na poziomie deklarowanym na opakowaniu przez około 2 – 3 godziny. Po tym czasie poziom ochrony drastycznie spada, co jest ważne dla osób z wcześniej wymienionymi problemami skórnymi, które potrzebują pełnej ochrony przez cały dzień. Aplikacja kremu z filtrem w pielęgnacji wieczornej jest zbędna, wtedy lepiej postawić na regenerację lub nasze ulubione składniki aktywne.
W kosmetykach występują dwa rodzaje filtrów, organiczne i nieorganiczne. Działają bardzo podobnie, jednak formulacyjnie mogą wpływać na kosmetyk.
Filtry nieorganiczne (Titanium dioxide, Zinc oxide) z reguły są mniej podrażniające i rekomendowane dla cery wrażliwej, jednak bardzo często bielą skórę nawet po wmasowaniu i odpowiadają za ciężką, często obciążającą konsystencję. Nowoczesne kosmetyki jednak wykazują coraz bardziej lekkie konsystencje i mniejszy poziom bielenia.
Filtry organiczne (na przykład Tinosorb S, Tinosorb M) są bardzo stabilne i oferują bardzo szerokie spektrum ochrony, w kosmetykach nie wpływają z reguły na konsystencję, przeciążenie i bielenie. Czasami mogą podrażniać, jednak dzisiejsze filtry organiczne są bezpieczne także dla cery wrażliwej.
W asortymencie fotoprotekcji istnieją także kosmetyki z filtrami organicznymi i filtrami nieorganicznymi połączonymi w formulacji, co łączy ich zalety i pomaga zapewnić szerokopasmową ochronę.
Jak praktycznie połączyć wszystkie kroki?
Na początek warto postawić na uniwersalizm oraz minimalizm. Taka strategia powinna się sprawdzić na każdej cerze i stanowi odpowiednią bazę do dalszego rozbudowywania, jeśli chcesz w miarę poznawania potrzeb cery wprowadzać kolejne składniki aktywne. Prawidłowo dobrana i wykonywana minimalistyczna pielęgnacja sama zadba o wszystkie podstawowe potrzeby skóry, stanowiąc skuteczną pielęgnację twarzy.
Przykładowy zestaw znajdziesz poniżej:
- Zacznij od łagodzacego olejku do demakijażu z Vianka. Olejek posiada w składzie emulgator, dzięki któremu olejek łatwo się spłukuje i nie przeciąża wymagającej cery.
- Jako drugi etap oczyszczania zastosuj delikatny żel Xpert Sindet Gel. Nie zawiera mydła, zatem nie narusza płaszcza hydrolipidowego skóry.
- Regenerację i nawilżenie zapewni naprawczy kream z ceramidami od Mawawo.
- Całość wykończ lekkim i wchłaniającym się do całkowitego matu Spf’em – Xpert Urban.
Pozostań z nami w kontakcie! Zapraszamy na grupę na Facebooku – Akademia Świadomej Pielęgnacji, gdzie grono włosomaniaczek, a także nasze ekspertki udzielają porad i dzielą się swoimi doświadczeniami. Złap nas również na Instagramie!