8 Popularnych Mitów W Pielęgnacji Włosów

Popularne mity w pielęgnacji włosów

O świadomej pielęgnacji włosów pisze się bardzo dużo już od wielu lat. Czy zawsze były lub są to rzeczy zgodne z prawdą i aktualną wiedzą? Sprawdź, czy wierzysz w coś co już dawno zostało zakwalifikowane jako mit lub zabobon we włosowym świecie. 

Mit Nr 1: Rozdwojone końcówki można scalić

Chyba najpopularniejszym z mitów, jaki możemy usłyszeć, jest ten, że rozdwojone końcówki da się „naprawić”. Najczęściej da się to z łatwością zrobić w reklamie telewizyjnej, najczęściej właśnie reklamowanym kosmetykiem. Czy w rzeczywistości istnieje idealna odżywka, czy inny preparat na rozdwojone końcówki? Niestety prawda jest jedna i lekko brutalna — rozdwojonych końcówek nie da się scalić, skleić, czy w inny magiczny sposób połączyć na nowo. Co nieodpowiednia pielęgnacja i upływ czasu rozłączył, niech kosmetyki nie scalają, czy jakoś tak ;). Nie poradzi sobie z tym żadna maska czy silikonowe serum, a tym bardziej szampon. 

Zatem skoro już odłożyliśmy bajki na bok, to co zrobić z rozdwojonymi końcówkami? Jedyną skuteczną metodą pozbycia się suchych i zniszczonych końcówek, które swoje już w życiu przeszły, jest ich ścięcie. Niestety. 

Czy zatem nie jesteś w stanie uczynić nic dobrego dla swoich końcówek? Znacznie lepszym i skuteczniejszym pomysłem jest zadbanie o nie, tak, by nie ulegały zbyt szybko i łatwo zniszczeniom i szkodliwym warunkom atmosferycznym. Pomoże Ci w tym silikonowe serum lub olejek stosowany po każdym myciu i w zasadzie tak często jak Twoje włosy tego potrzebują. 

Tutaj znajdziesz wiele propozycji, które skutecznie zabezpieczą delikatne końcówki włosów przed łamaniem czy kruszeniem.

 

Mit Nr 2: Włosy przyzwyczajają się do masek i odżywek

Czy zdarzyło Ci się tak, że dana maska lub odżywka przez kilka pierwszych użyć sprawdzała Ci się idealnie — włosy były po niej gładkie, miękkie i odżywione? Coś jednak po krótkim czasie zaczęło się psuć w Waszej relacji i Twoją pierwszą myślą było — czyżby moje włosy przyzwyczaiły się do danego kosmetyku? Musimy od siebie odpocząć. 

Nic bardziej mylnego — po prostu włosy przesyciły się pewnymi składnikami i zaburzona została równowaga PEH. Jeśli odpowiednio zrównoważysz pielęgnację i wprowadzisz do niej zarówno emolienty, humektanty jak i proteiny — za jakiś czas śmiało będziesz mógł/ mogła użyć ponownie kosmetyku, który tak wspaniale się spisywał na samym początku.   

Jest jedno odstępstwo od tej reguły — może się okazać, że wraz ze świadomą pielęgnacją zmieniła się na lepsze Twoja porowatość włosów. Wtedy rzeczywiście trzeba będzie dobrać nowy zestaw pielęgnacyjny, ponieważ kosmetyki, które do tej pory Ci się sprawdzały, mogły być dopasowane do wyższej porowatości. W takiej sytuacji zrób test na porowatość, żeby wszystko było jasne :)

 

Mit Nr 3: Podcięcie końcówek sprawia, że włosy szybciej rosną

Jednym z najstarszych mitów, który nadal jeszcze gdzieniegdzie funkcjonuje, jest ten, że regularne podcinanie końcówek pozytywnie wpływa na porost włosów. 

Dlaczego bez wątpliwości możemy uznać, że jest to mit? Dlatego, że cały cykl wzrostu włosa odbywa się w skórze głowy, a dokładniej w cebulce włosowej, zatem fakt podcięcia końcówek nie ma żadnego wpływu na tempo wzrostu włosa. 

Oczywiście końcówki prędzej czy później wręcz wymagają podcięcia. Nawet na najlepiej zadbanych włosach z czasem pojawiają się rozdwojone końce, dlatego nie warto całkowicie rezygnować z ich obcinania. Zalecana częstotliwość to, co około 3 miesiące i będzie super jeśli właśnie taką systematyczność zachowasz. Pomoże to zapobiegać kruszeniu się końcówek, a właśnie to może nam optycznie skracać włosy. Jeśli chcesz podciąć końcówki samodzielnie, pamiętaj koniecznie o ostrych, profesjonalnych nożyczkach.

 

Mit Nr 4: Im więcej odżywki, tym lepiej ona zadziała

Od dawna wiadomo, że szczęście kryje się w umiarze. Czemu w przypadku pielęgnacji włosów ta reguła nie miałaby mieć zastosowania? Ten mit włosowy możemy odnieść nie tylko do odżywek, a niemalże każdego kosmetyku do pielęgnacji włosów — również maski, szamponu, oleju czy silikonowego serum. Więcej zdecydowanie nie znaczy lepiej. W tym przypadku często jest nawet odwrotnie. Nałożenie większej ilości odżywki nie wzmocni jej działania, może co najwyżej obciążyć i przetłuścić pasma. Produkty aplikuj proporcjonalnie do długości i gęstości swoich włosów. 

Jeśli chcesz zapewnić mocniejsze działanie kosmetyku — chwyć za foliowy czepek i/lub za turban. Takie nakrycie głowy pozwala na podkręcenie temperatury, a przez to szybsze wnikanie odżywczych substancji czy ekstraktów w głąb włosa.

 

Mit Nr 5: Szampon musi się mocno pienić, aby dobrze umyć włosy

Skąd wziął się ten popularny mit? Prawdopodobnie zapoczątkowały go reklamy, na których mogliśmy zobaczyć gęstą pianę, rzekomo świadczącą o odpowiedniej skuteczności szamponu. Rozwiewamy jednak wątpliwości – mocne pienienie się szamponu nie jest zupełnie potrzebne w procesie skutecznego mycia skóry głowy. Piana to po prostu pęcherzyki powietrza, które znajdują się w mieszaninie wody z detergentem. Nie mają one wpływu na właściwości myjące szamponu. Jeśli jednak lubisz mocno pieniące się szampony, koniecznie zainteresuj się kubeczkiem do spieniania szamponu. Nawet z opornego jakby mogło Ci się wydawać szamponu, pozwala zrobić mnóstwo piany. 

 

Mit Nr 6: Szampon dobieramy do odpowiedniego rodzaju włosów: suchych, farbowanych, zniszczonych

Bardzo popularny mit, który nadal ma się całkiem dobrze we włosowym świecie. Otóż nie jest to prawda – szamponu nie dobieramy do włosów, a do skóry głowy, ponieważ zadaniem szamponu jest właśnie oczyszczanie skalpu z nadbudowanych substancji. Włosom  spokojnie wystarczy spływająca po nich piana. Można zatem przymknąć oko na przeznaczenie szamponu do włosów farbowanych czy napuszonych. Szampon dobierz do ewentualnych problemów skóry głowy, jeśli takie posiadasz. Dla przetłuszczającej się skóry głowy szukaj składników normalizujących wydzielanie sebum. Jeżeli masz problem z przesuszonym i wrażliwym skalpem – idealna będzie łagodna odżywka myjąca z kojącymi i nawilżającymi składnikami. 

 

Mit Nr 7: Codzienne mycie szkodzi włosom

Swego czasu bardzo popularny był pogląd, że codzienne mycie szkodzi włosom. Czy to fakt? Faktem jest, że jeśli co każde mycie stosujesz mocny, oczyszczający szampon – Twoja skóra głowy i włosy na długości mają szansę ucierpieć. Obecnie jednak mamy na rynku tak duży wybór łagodnych szamponów, że jeśli Twoja skóra głowy wymaga codziennego mycia lub narzuca to Twój tryb życia (częste treningi, częste pływanie na basenie), to nie masz się czego obawiać. Łagodny szampon w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją absolutnie nie zaszkodzi włosom nawet przy codziennym myciu.  

Mit Nr 8: Kosmetyki fryzjerskie są skuteczniejsze od tych drogeryjnych

Przed nami ostatni, ale bardzo ważny mit do obalenia – kosmetyki fryzjerskie działają lepiej od tych drogeryjnych. Nic bardziej mylnego – tak naprawdę nie jest istotne to, gdzie kupimy dany kosmetyk, ale fakt, co zawiera on w składzie. Bardzo często produkty fryzjerskie to po prostu mocno silikonowe kompozycje, które wprawdzie szybko poprawiają wygląd włosów, jednak jest to efekt “od mycia-do mycia”. Natomiast wiele kosmetyków drogeryjnych to prawdziwe perełki, których skład pozwala na mocne odżywienie, nawilżenie i regenerację włosów, a przy regularnej i świadomej pielęgnacji, stałą poprawę kondycji włosów. 

 

Teraz z pewnością nie dacie się nabrać, kiedy usłyszycie jeden z wyżej wymienionych włosowych mitów :)


Pozostań z nami w kontakcie! Zapraszamy na grupę na Facebooku – Akademia Świadomej Pielęgnacji, gdzie grono włosomaniaczek, a także nasze ekspertki udzielają porad i dzielą się swoimi doświadczeniami. Złap nas również na Instagramie!

ikona Instagram  ikona facebook

 

 

 

Przeczytaj więcej