Włosy nisokoporowate

Na podstawie naszego testu, wiesz już, że masz włosy niskoporowate, świetnie! Pierwszy, ważny krok za Tobą. Teraz dowiedz się się więcej i poznaj triki i zasady pielęgnacyjne, dzięki którym podkreślisz piękno swoich włosów.

Już teraz możesz samodzielnie dobrać produkty do swoich niskoporów, poniżej dowiesz się jakie kosmetyki sprawdzą się przy tej porowatości. Dla ułatwienia wszystkie produkty dedykowane włosom niskoporowatym znajdziesz tutaj. Jeśli wolisz, żeby dobrała je Ekspertka, niezmiennie zapraszamy na czat po zawsze darmowe konsultacje i plany pielęgnacyjne.

Sklep Loczek Włosy Niskoporowate

Jak rozpoznać włosy niskoporowate 

Niskopory są przeważnie są uznawane za gładkie, zdrowe i bezproblemowe. Ale czy aby na pewno? Potrafią przysporzyć czasem kilku problemów.

Przede wszystkim, mają tendencję do przyklapu, a więc i do szybkiej utraty objętości, nawet krótko po myciu. Taką sytuację możemy także zaobserwować u nasady, kiedy ciężkie i gładkie włosy nie są są odbite od nasady.

Kolejnym “zmartwieniem”, na pozór idealnych włosów niskoporowatych, może być także zjawisko tzw. “strączkowania” czyli zbijania się włosów w nieestetyczne “strączki”. 

Z jakim wyglądem włosów niskoporowatych możesz się spotkać? Mogą one być:

  • gładkie i naturalnie lśniące,
  • lejące i sypkie, często proste, choć nie zawsze,
  • czasem wręcz sztywne.

Charakterystyka włosów o niskiej porowatości 

Taki typ włosa z reguły uznawany jest za odporny, a łuski przylegają do jego łodygi. Jakie mogą być konsekwencje? 

  • wnikanie substancji może być utrudnione,
  • długo chłoną wodę, a potem długo ją oddają – przez to schną bardzo długo i często niezbędne jest wysuszenie suszarką,
  • większe cząsteczki składników aktywnych pokrywają długość włosów warstwą otulającego “filmu”, przez co typ ten jest podatny na przeciążenie i “przyklap” – czyli utratę objętości,
  • przeciążać je może także bogata i złożona pielęgnacja oraz chociażby jedna zbyt treściwa odżywka, bądź maska,
  • nadmiar emolientów (czyli m.in. olejów i silikonów) powoduje tzw. “strączkowanie”, czyli zbijanie włosów w podłużne kolonie – “strączki”,
  • odporne na stylizację i modelowanie, przez co tworzenie fryzur i upięć jest problematyczne – często nawet gumka do włosów nie jest w stanie utrzymać fryzury w ryzach i zsuwa się z włosów.

Czym olejować włosy niskoporowate 

Jak już wiesz, włosy niskoporowate charakteryzują się przylegającymi łuskami włosów. Lubią zatem takie oleje, które są w stanie przedostać się do ich wnętrza – oleje o bogatej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych (NKT) krótko i średniołańcuchowe (małocząsteczkowe). Są to kwas laurynowy, kaprynowy, kaprylowy. Kilka propozycji olejów czystych i mieszanek olejowych do włosów niskoporowatych:

Tutaj zapoznaj się z pełną ofertę olejów do włosów niskoporowatych.

Czego nie lubią włosy niskoporowate

Włosy niskoporowate nie przepadają za bogatą pielęgnacją. Bardzo łatwo je przeciażyć, zatem wybieraj na codzień lekkie produkty – odżywki lub balsamy, które w składzie mają składniki “małocząsteczkowe”. Zwróć szczególną uwagę na obecne w Twojej pielęgnacji emolienty – odżywki zawierające oleje dedykowane włosom o wysokiej, czy nawet średniej porowatości mogą osadzać się na włosach niskoporowatych i je przeciążać.

Co z proteinami? Tutaj sprawa jest bardziej indywidualna – spotkasz się z opiniami, że powinno się unikać protein jak ognia. To nie do końca prawda – włosy niskoporowate, ze względu na charakterystyczny dla nich brak objętości, mogą protein potrzebować. Dobierz odżywki proteinowe z przewagą aminokwasów o drobnych cząsteczkach, tj. tauryna, cysteina lub tyrozyna. Postaw także na proteiny hydrolizowane, np. keratyna hydrolizowana (hydrolized w składzie). Hydrolizacja to właśnie proces rozkładu białka na mniejsze cząsteczki. Substancje poddane hydrolizie zyskują większą przyczepność oraz mniejszy ciężar. 

Sprawdź nasze Maski i odżywki dedykowane niskiej porowatości.

Czy włosy niskoporowate mogą się kręcić

Włosy niskoporowate jak najbardziej mogą się kręcić – trzeba im jednak trochę w tym pomóc. Z pewnością przyda nam się lekka odżywka bez spłukiwania, która wzmocni skręt i przygotuje pasma na przyjęcie stylizatora, dodatkowo ich nie obciążając. Wisienką na torcie będzie mocny żel z większą ilością polimerów, który podkreśli skręt włosów. Warto poświęcić kilka minut na cierpliwe ugniatanie włosów pokrytych żelem, dzięki czemu odwdzięczą nam się one pięknym, naturalnym skrętem.

Jeśli pragniesz nowinek ze świata włosowego – dołącz do naszej grupy na Facebooku – Akademia Świadomej Pielęgnacji czeka na Twój post.

 

 

Przeczytaj więcej