Jaki Jest twój Typ Cery?
Jak Twoja cera zachowuje się w ciągu dnia?
Jakie masz odczucia po umyciu twarzy kosmetykiem?
Wybierz zdanie, kóre najtrafniej opisuje Twoją cerę zaraz po przebudzeniu?
Jak twoja skóra reaguje na kosmetyki pielęgnacyjne, zwłaszcza te o bogatej konsystencji?
Czy w ciągu dnia Twoja skóra się przetłuszcza?
Jak zachowuje się Twój makijaż w ciągu dnia?
Jaka jest Twoja skóra w dotyku?
Czy masz problem z zaskórnikami?
/
Sprawdź odpowiedź
Twój wynik:
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Cera tłusta
Masz najprawdopodobniej cerę tłustą. Ten typ cery charakteryzuje się zaburzeniem pracy gruczołów łojowych, które produkują zwiększoną ilość łoju, co skutkuje błyszczeniem się twarzy w ciągu dnia. Na takiej cerze ciężkie konsystencyjnie kosmetyki się nie utrzymują, a te tworzące warstwę okluzyjną powodują pocenie się skóry twarzy. Skóra cer tłustych jest zwykle grubsza i ma większą gęstość niż skóra cer innych typów. Nadmierne przetłuszczanie może mieć różne przyczyny: hormonalne, osobnicze, chorobowe lub wynika ze źle dobranej pielęgnacji. Aby wykluczyć wszelkie zaburzenia, warto udać się do lekarza. Najpopularniejszym błędem w pielęgnacji cery tłustej jest nadmierne jej wysuszanie. Skóra może bronić się przed przesuszeniem wydzielając coraz większe ilości łoju. Kluczem do zapewnienia równowagi jest dokładne oczyszczanie skóry delikatnymi środkami myjącymi i zadbanie o odpowiedni poziom nawilżenia. W pielęgnacji postaw na lekkie formulacje: żele i emulsje. Wieczorem warto stosować dwuetapowe oczyszczanie. Pamiętaj, że w przypadku używania kwasów, niezbędne jest stosowanie fotoprotekcji. Poszukuj w składach kosmetyków takich składników jak: kwas salicylowy (Salicylic acid), niacynamid (Niacinamide), kwas hialuronowy (Hyaluronic acid), kwas azelainowy (Azelaic acid), kwas migdałowy (Mandelic acid).
Cera mieszana
Masz najprawdopodobniej cerę mieszaną. Ten typ cery charakteryzuje się strefowością: na pewnych obszarach skóra wykazuje cechy charakterystyczne dla cery tłustej, na innych zaś - cery normalnej lub suchej. W związku z tym, ten typ cery potrzebuje dwutorowego działania w pielęgnacji. W obszarach tłustych warto zapewnić skórze odpowiedni poziom nawilżenia i oczyszczenia, jednocześnie jej nie przeciążając. W obszarach bardziej suchych należy zadbać o optymalny poziom ochrony przed utratą wody. Istnieją kosmetyki dedykowane cerze mieszanej, można także stosować dany kosmetyk tylko na określony obszar twarzy. W pielęgnacji postaw na delikatne oczyszczanie, warto wprowadzić oczyszczanie dwuetapowe w pielęgnacji wieczornej. W przywróceniu równowagi mogą pomóc peelingi kwasowe i enzymatyczne, które normalizują pracę gruczołów łojowych na obszarach tłustych oraz przyspieszają odnowę komórkową na obszarach suchych. Pamiętaj, że w przypadku używania kwasów, niezbędne jest stosowanie fotoprotekcji. Poszukuj w składach kosmetyków takich składników jak: kwas salicylowy (Salicylic acid), kwas glikolowy (Glycolic acid), kwas laktobionowy (Lactobionic acid), kwas hialuronowy (Hyaluronic acid), skwalan (Squalane).
Cera normalna
Masz najprawdopodobniej cerę normalną. Ten typ cery charakteryzuje się brakiem odchyleń w którąkolwiek stronę spektrum problemów z rogowaceniem i pracą gruczołów łojowych: nie masz problemu z nadmiernym przetłuszczaniem oraz z przesuszeniem. Zdarza się, że w upalne lato cera normalna przesuwa się w stronę cery lekko tłustej, w mroźną zimę zaś możesz zaobserwować lekkie przesuszenie. Aby zadbać o cerę normalną postaw w pielęgnacji na delikatność: łagodne oczyszczanie, optymalną ilość składników aktywnych i subtelne złuszczanie. Dopasuj swoją pielęgnację do pory roku. W lato używaj mniej kosmetyków i wybieraj lżejsze formulacje kosmetyków, takie jak emulsje i lekkie kremy. W zimę zabezpiecz odpowiednio skórę przed utratą wody stosując kosmetyki okluzyjne, takie jak oleje lub kremy. Pamiętaj, że w przypadku używania kwasów, niezbędne jest stosowanie fotoprotekcji. Poszukuj w składach kosmetyków takich składników jak: skwalan (Squalane), kwas hialuronowy (Hyaluronic acid), kwas laktobionowy (Lactobionic acid), glukonolakton (Gluconolactone), mocznik (Urea), witamina E (Tocopherol).
Cera sucha
Najprawdopodobniej masz cerę suchą. Ten typ cery charakteryzuje się zaburzeniami rogowacenia naskórka, co skutkuje przesuszeniem i uczuciem cienkiej skóry. Na takiej skórze często pojawiają się odstające suche skórki i miejscowe podrażnienia. Cery suche powinny unikać lekkich, wodnych konsystencji kosmetyków, ponieważ mogą wbrew pozorom potęgować utratę wody ze skóry. W pielęgnacji warto postawić na delikatne oczyszczanie skóry i otulające, okluzyjne konsystencje. Zimą dodatkowo warto zabezpieczać cerę olejami, aby mróz nie wzmagał uczucia ściągnięcia. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie składników aktywnych do pielęgnacji, zacznij od niskich stężeń. Cery suche bywają bardziej podatne na zaczerwienienie i podrażnienia, niż inne typy cery. Pamiętaj, że w przypadku używania kwasów, niezbędne jest stosowanie fotoprotekcji. Poszukuj w składach kosmetyków takich składników jak: glukonolakton (Gluconolactone), mocznik (Urea), pantenol (Panthenol), alantoina (Allantoin), woski (np. Cera Alba), oleje.