OLEJOWANIE – wszystko, co musisz wiedzieć
Zadbaj z nami o swoje włosy!
Dołącz do Akademii Loczka
i poznaj tajniki pielęgnacji.
Czym jest olejowanie?
Olejowanie jest jedną z metod pielęgnacji włosów i skóry głowy. Oleje zawierają wartościowe kwasy tłuszczowe, dzięki czemu przywracają włosom ich naturalną sprężystość, miękkość i blask.
W przypadku aplikacji oleju na skórę głowy, odpowiednio dobrany produkt pomoże w walce z łupieżem i przetłuszczaniem oraz zadziała przyspieszająco na porost włosów.
Po co olejować włosy?
Regularne i prawidłowe olejowanie sprawi, że włosy będą:
- mocne,
- sprężyste,
- miękkie,
- błyszczące,
- wygładzone, a dodatkowo przestaną się łamać i kruszyć.
W jaki sposób zwykły olej może zrobić tak wiele?
Olej zaaplikowany na włosy otula je ochronnym filmem. Wtedy zawarte w nim kwasy tłuszczowe odżywiają i regenerują włosy. W celu zabezpieczenia końców włosów, warto warto nałożyć na nie niewielką ilość oleju (kroplę lub kilka) przed wyjściem z domu.
Czy olej nawilży moje włosy?
Olej jest substancją z grupy emolientów, dlatego użyty solo nie nawilży włosów. Ma za zadanie zatrzymać nawilżenie i odżywienie we włosach, jednak aby mógł to zrobić, trzeba je wcześniej dostarczyć w postaci nawilżającego podkładu, odżywki humektantowej bądź emolientowo-humektantowej.
Jak dobrać olej?
Oleje dobieramy do porowatości włosów.
Możesz poznać swoją porowatość, oceniając swoje włosy po ich dotknięciu i spojrzeniu na nie.
Żeby jednak mieć 100% pewność, wykonaj nasz test, kilknij w poniższą grafikę:
Wyróżniamy 3 rodzaje porowatości włosów:
- Porowatość wysoka – włosy wysokoporowate wyglądają na zniszczone, suche i matowe, a w dotyku są szorstkie. Najczęściej są to włosy po rozjaśnianiu, farbowaniu, prostowaniu lub nieodpowiednio pielęgnowane. Są bardzo podatne na puszenie się i elektryzowanie. Łatwo je wystylizować i upiąć tak, żeby fryzura utrzymała się na długie godziny, ale będą też najbardziej podatne na zniszczenia. Jeśli dopiero zaczynasz ze świadomą pielęgnacją, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje włosy są właśnie wysokoporowate. W przypadku pielęgnacji włosów o tej porowatości najlepiej spisują się oleje z przewagą kwasów tłuszczowych Omega 6 oraz Omega 3.
Oleje dla włosów wysokoporowatych:
2. Porowatość średnia – włosy średnioporowate to włosy najczęściej spotykane, które można określić jako “normalne”. Nie wyglądają na zniszczone, ale nie są też idealnie gładkie i miękkie. Mają naturalny blask, który można zaprzepaścić przez nieodpowiednią pielęgnację. Czasem mogą się puszyć lub elektryzować. Włosy o porowatości średniej preferują z reguły oleje z przewagą kwasów tłuszczowych Omega 9.
Oleje dla włosów średnioporowatych:
3. Porowatość niska – czy kojarzysz idealnie gładkie, lejące się i błyszczące włosy występujące często w reklamach kosmetyków do włosów? To właśnie niskopory. Są to włosy z pozoru idealne – nie potrzebują rozbudowanej pielęgnacji – nawet bez użycia odżywki prezentują się nienagannie. Często jednak brakuje im objętości. Dla włosów o tej porowatości najlepsze będą oleje i masła z kwasami tłuszczowymi nasyconymi, wnikającymi.
Oleje dla włosów niskoporowatych:
Jeśli masz włosy rozjaśniane lub naturalnie jasne, wybierz olej o jasnej barwie:
Przeczytaj także artykuł o zawartości kwasów tłuszczowych w olejach:
Jak olejować?
Istnieje kilka metod olejowania, a każda z nich może przynosić inne rezultaty. Aby sprawdzić, która najbardziej odpowiada Twoim włosom, przetestuj każdą z nich. Spróbuj wypróbować je w podanej poniżej kolejności i daj im przynajmniej miesiąc, by móc w pełni sprawiedliwie ocenić efekty.
- Na sucho
Jest to najlepsza metoda dla początkujących. Pozwala najszybciej sprawdzić, czy włosom pasuje dany olej – i czy można sięgać po niego częściej.
Porcję oleju wylewasz na dłonie i rozprowadzasz ją dokładnie po suchych włosach – od końców, po nasadę.
Ta metoda okazuje się być idealną, gdy chcemy wyjść z domu ze związanymi włosami – do sklepu, na basen czy do pracy – i pielęgnować w tym czasie włosy. Jeśli zaaplikujesz odpowiednią (niewielką) ilość produktu, włosy z łatwością go “wypiją” i nie będzie on widoczny. Więcej nie znaczy lepiej – wystarczy delikatna olejowa poświata, żeby włosy zaczęły przyjmować odżywcze wartości emolientu.
- Na mokro
Metoda wygląda podobnie, jak jej poprzedniczka. W tym przypadku przed aplikacją oleju na włosy, lekko je zwilżamy – spryskując je wodą z atomizera lub mocząc pod prysznicem i odciskając nadmiar. Olej zatrzyma wodę we włosie dzięki czemu włosy będą wyglądały na nawilżone.
- Na odżywkę
Kolejny świetny sposób dla początkujących, którzy mają w swoich zasobach sprawdzoną, ulubioną odżywkę.
Sposób 1: Do porcji odżywki dodaj odrobinę oleju. Przy pierwszym razie spróbuj z łyżeczką oleju – przy kolejnych dodawaj maksymalnie jedną łyżkę. Po wymieszaniu obydwu produktów, przejdź do aplikacji mieszanki na włosy na 20-30 minut. Olej dodany do maski wzmocni jej działanie wygładzające i nabłyszczające.
Sposób 2: Zwilż włosy wodą z atomizera i nałóż na nie porcję odżywki – może być to odżywka humektantowa, emolientowo-humektantowa lub proteinowa, w zależności od tego, czego potrzebujesz. Następnie zaaplikuj wybrany olej lub mieszankę olejów i zmyj wszystko szamponem po około 30 minutach. Nie przetrzymuj mieszanki, aby nie rozpulchnić włosów. Warto na koniec zamknąć pielęgnację emolientową odżywką.
- Na podkład
Podkładem pod olej mogą być gotowe bazy nawilżające lub żele aloesowe. Spryskujemy włosy mgiełką lub aplikujemy żel tak, aby były lekko wilgotne, a następnie nakładamy na nie olej.
Jako podkładu możemy użyć:
- żelu lnianego lub aloesowego,
- wody z miodem, cukrem lub syropem z agawy,
- bazy nawilżającej,
- wody różanej.
Podstawowe błędy
- Używanie dwóch nowych produktów jednocześnie – staraj się tego nie robić. Jeśli przy jednym myciu użyjesz kilku nowych produktów – np. nowego oleju i odżywki – i efekt nie będzie zadawalający, nie będzie wiadomo, co poszło nie tak. Wprowadzaj nowości stopniowo – użyj oleju przed myciem Twoimi sprawdzonymi kosmetykami, a nową odżywkę przetestuj po olejowaniu włosów ulubionym olejem.
- Nakładanie zbyt dużej ilości oleju – pamiętaj, że nie zawsze więcej znaczy lepiej. Jeśli nałożysz na włosy zbyt dużo oleju, możesz mieć problem z późniejszym zemulgowaniem (zmyciem) go z włosów. W rezultacie zamiast miękkich i sprężystych włosów, możesz skończyć z obciążonymi i strączkującymi się puklami.
- Brak emulgowania – olej emulgujemy z włosów przez nałożenie odżywki na zmoczone włosy na kilka minut, a następnie umycie skóry głowy szamponem. Kiedy użyjemy zbyt dużo oleju, sam szampon, bez wcześniejszego emulgowania – może sobie nie poradzić ze zmyciem oleju.
- Nieodpowiedni olej – każde włosy mają inne potrzeby. Oleje najłatwiej dopasujesz, kierując się swoją porowatością. Czasami jednak występują wyjątki – kiedy to olej teoretycznie dopasowany włosom wysokoporowatym, nie będzie im pasować. Najłatwiej jest dobrać rodzaj oleju, testując go i obserwując reakcję włosów.
- Nieodpowiednia metoda – jeśli masz bardzo suche włosy, nie stosuj jedynie olejowania na sucho. Sam olej włosów nie nawilży, a włosy zniszczone tego nawilżenia zdecydowanie potrzebują. W przypadku włosów mocno porowatych, postaw na olejowanie na nawilżającym podkładzie lub odżywce i wymieniaj je z olejowaniem na sucho czy na mokro. Humektantowy podkład uelastyczni włosy, a olej, czyli emolient, to nawilżenie we włosie zatrzyma.
- Za krótki/za długi czas trzymania – każde włosy lubią co innego. Dla jednych 30 minut olejowania to maksymalny czas, na jaki mogą sobie pozwolić, żeby nie obciążyć ich delikatnych włosów, a inni mogą funkcjonować z naolejowanymi włosami nawet do kilku dni. Testuj, rób notatki i wyciągaj wnioski – aż znajdziesz idealny sposób dla siebie.
Przydatne akcesoria:
- Grzebień/szczotka – pomoże równomiernie rozprowadzić olej po całych włosach.
- Turban/czepek do włosów – wzmocni efekt olejowania przez wytworzenie sauny oraz zabezpieczy ubrania przed ubrudzeniem.
- Atomizer – pomoże równomiernie rozprowadzić podkład pod olej.
- Grabki – pomogą rozprowadzić olej na skórze głowy, a wykonany masaż wzmocni działanie oleju.
- Pipeta szklana – pomoże nabrać odpowiednią ilość oleju.
FAQ
Jak często olejować włosy?
Na początku polecam olejowanie 1-2 razy w tygodniu.
Kiedy będą efekty?
Wszystko zależy od tego, od jakiego stanu włosów zaczynasz oraz jak szybko trafisz w dziesiątkę z doborem oleju, metody oraz czasu trzymania produktu we włosach. Pierwsze efekty powinny być widoczne po miesiącu regularnego i prawidłowego olejowania.
Jak długo mam trzymać olej na włosach?
To zależy od wybranej metody – przy olejowaniu z odżywką staraj się nie trzymać mieszanki dłużej niż 30 minut, żeby nie doprowadzić do rozpulchnienia włosów. Odżywki mają w składzie delikatne detergenty i emulgatory, więc trzymanie ich przez długi czas na włosach czy skórze głowy nie jest zbyt korzystne. Oczywiście, mowa o dużych ilościach odżywek a nie odrobinie, jak przy odżywce bez spłukiwania. W przypadku olejowania na humektantowy czy proteinowy podkład – zbyt długie przetrzymywanie mieszanki na włosach może doprowadzić do przenawilżenia lub przeproteinowania włosów.
Przy reszcie metod nie ma maksymalnego czasu trzymania. Zalecane jest za to trzymanie oleju na włosach przynajmniej przez 20 minut.
Jak zmyć olej?
Olej zmywamy odżywką a ten proces nazywa się emulgowaniem. Pamiętaj:
- nie używaj do tego odżywki, która powoduje u Ciebie bad hair day (zły dzień włosowy), bo każdy kosmetyk nałożony na włosy będzie wpływał na ich finalny wygląd;
- nie musisz nakładać osobno odżywki do emulgowania i osobno do odżywiania – jeden produkt załatwi poradzi sobie i z jednym, i z drugim za jednym razem;
- olej może być też zmywany przy pomocy szamponu, szczególnie, gdy mowa o olejowaniu skóry głowy – na długości jednak emulgowanie oleju odżywką okaże się pewniejsze.
Czy jeśli mam przetłuszczające się włosy, mogę je olejować?
Gwoli ścisłości – to skóra głowy wytwarza sebum i może się przetłuszczać, a nie włosy na długości. Najczęstszym powodem nadmiernego przetłuszczania się skóry jest używanie szamponów z mocnymi i drażniącymi detergentami (sławne drogeryjne marki, np. Syoss, Pantene, GlissKur, Garnier Fructis, Head&Shoulders) przy każdym myciu. Jeśli skóra głowy przez dłuższy czas jest poddawana wysuszającym działaniom mocnych substancji myjących, może zacząć bronić się przed nadmiernym wysuszaniem – zacznie produkować większą ilość sebum. Zwróć uwagę na skład swojego szamponu i zmień go, jeśli okaże się być zbyt mocny. W naszym sklepie szampony oparte na delikatnych detergentach znajdziesz w kategorii Szampony -> Codzienne mycie.
Przy przetłuszczającej się skórze głowy śmiało możesz sięgać po olejowanie włosów na długości. W niektórych przypadkach pomoże też olejowanie skóry głowy.
Czy olejowanie może zaszkodzić włosom?
Tylko, jeśli przez długi czas będziesz używać oleju niedopasowanego do Twoich włosów. Na szczęście jeśli dany olej nie pasuje włosom, widać to najczęściej już po pierwszym użyciu. Niedopasowany olej, oczywiście, nie zniszczy Ci włosów, jednak po jego użyciu będą one wyglądały gorzej – mogą być spuszone, smętne lub szorstkie.
Jaka jest różnica między olejem a olejkiem?
Olej to produkt, w którego skład wchodzi tylko jeden konkretny olej. Takie oleje znajdziesz w kategorii Olejowanie -> Oleje czyste.
Olejkiem można nazwać:
- Produkt, w którego skład wchodzą dwa i więcej olejów. Takie mieszanki znajdziesz w kategorii Olejowanie -> Mieszanki olejów.
- Produkt, który w składzie posiada zarówno oleje, jak i silikony. Takim kosmetykiem nie poleca się olejować włosów.
Czy mieszanki olejów są dobrym wyborem?
Mieszanki olejów mogą być jak najbardziej dobrym wyborem, jeśli:
- Jesteś początkujący i nie wiesz, jakie oleje Ci pasują, a znalazłeś mieszankę przeznaczoną włosom o Twojej porowatości. Nawet jeśli nie lubisz jednego z olejów znajdujących się w tej mieszance, może się okazać, że zostanie on “wyciszony” przez pozostałe – i w połączeniu z innymi przyniesie pożądany efekt.
- Jesteś zaawansowany, doskonale wiesz, jakie oleje Ci pasują i znalazłeś mieszankę, która potencjalnie może być dla Twoich włosów strzałem w dziesiątkę.
Mieszanki olejów z naszej oferty:
Dla wysokoporowatych włosów:
Dla średnioporowatych włosów:
Dla niskoporowatych włosów:
Jaki olej mam wybrać? Rafinowany czy nierafinowany?
Olej rafinowany uważany jest za mniej wartościowy od oleju nierafinowanego, jednak włosom nie robi to różnicy. Kwasy tłuszczowe są zawarte zarówno w rafinowanej, jak i nierafinowanej wersji olejów, dlatego obie zadziałają na włosach podobnie.
W przypadku olejowania skóry głowy, warto postawić na olej nierafinowany. Dzięki temu skóra będzie miała możliwość skorzystać również z witamin i innych wartościowych składników zawartych w danym oleju.
Czy mogę olejować skórę głowy?
Jeśli nie masz żadnych poważnych problemów ze skórą głowy – tak, śmiało!
Pamiętaj, żeby sprawdzić dokładnie, co nakładasz na skórę głowy. Jeśli jest to mieszanka, upewnij się, że nie zawiera w składzie silikonów, wosków i parafiny. Olejki bezpieczne do stosowania na skórę głowy znajdziesz u nas w sklepie w kategorii Olejowanie -> Oleje na skórę głowy.
Pamiętaj jednak, że nie każda skóra głowy lubi olejowanie. Jeśli zauważysz wzmożone wypadanie włosów, przestań olejować, dopóki sytuacja się nie uspokoi. Możesz spróbować powtórzyć kurację z innym produktem lub zrezygnować z olejowania skóry.
Co da mi olejowanie skóry głowy?
Oleje mogą pomóc przy pobudzeniu porostu włosów oraz w walce z łupieżem czy przetłuszczaniem. Jeśli masz suchą skórę głowy, świetnym pomysłem może okazać się nałożenie na nią glutka lnianego, a na to ulubionego oleju – zastosujemy wtedy olejowanie na podkładzie w wersji dla skóry głowy. Żel z siemienia lnianego nawilży skórę, a olej zatrzyma to nawilżenie.
Próba uczuleniowa
To, że olej jest produktem naturalnym, nigdy nie zapewni nam stuprocentowej pewności, że nie zareagujemy na niego uczuleniem. Dlatego nawet, jeśli Twoja skóra głowy nie jest wrażliwa czy alergiczna, przed podejściem do olejowania zrób próbę uczuleniową.
Autorka: Karolina Kulik
Odwiedź społeczności Loczka. Podziel się z nami swoimi wyborami i efektami pielęgnacji także na grupie Akademia Świadomej Pielęgnacji oraz Instagramie.