Odżywka bez spłukiwania czy do spłukiwania – która jest lepsza?

Prawdopodobnie używasz zwykłej odżywki za każdym razem, gdy myjesz włosy szamponem, ale jeśli weźmiesz pod uwagę dodanie odżywki bez spłukiwania, sytuacja może się nieco zagmatwać. Czy musisz używać ich obu w tej samej rutynie? Czy naprawdę jest między nimi aż tak duża różnica?

W tym artykule omówimy czy odżywka bez spłukiwania jest lepsza od odżywki do spłukiwania i dowiemy się, jak używać ich razem, aby uzyskać najbardziej miękkie, lśniące i zdrowe włosy.

odżywka-bez-spłukiwania-czy-do-spłukiwania-która-jest-lepsza

 

RÓŻNICA MIĘDZY ZWYKŁĄ ODŻYWKĄ A ODŻYWKĄ BEZ SPŁUKIWANIA

Oczywistą różnicą między odżywką a odżywką bez spłukiwania jest to, że jedną się spłukuje, a drugą nie. Ale prawdopodobnie już to wiedziałaś. Przejdźmy więc do tego, co naprawdę chcesz wiedzieć.

Zwykła odżywka ma z reguły bogatszy skład, niż odżywka bez spłukiwania. Ma także nieco cięższą formułę, niż produkt bez spłukiwania. Pozostawienie odżywki do spłukiwania na włosach może je dodatkowo obciążyć, przeproteinować, jeśli zawiera wyższe stężenie protein, lub przenawilżyć, jeśli zawiera więcej humektantów.

Z kolei odżywka bez spłukiwania, w zależności od składu, może posiadać różne funkcje – wygładzające, nawilżające, odbudowujące, dodające objętości, ułatwiające rozczesywanie czy chroniące przed wysoką temperaturą. Idealnie nadaje się do nadania włosom miękkości, połysku i łatwości układania przed stylizacją. Jest również szczególnie przydatna do rozczesywania wilgotnych lub suchych włosów bez powodowania uszkodzeń lub łamania.

Odżywka bez spłukiwania posiada z reguły lżejszą i mniej obciążającą formułę, niż produkt do spłukiwania. Jej formuła ułatwia rozczesywanie, dodaje blasku i zapobiega puszeniu się włosów.

DLACZEGO WARTO REGULARNIE STOSOWAĆ ODŻYWKĘ?

Zdrowe włosy zaczynają się pod prysznicem od odpowiedniego szamponu i odżywki. Odpowiednio dobrana odżywka, w zależności od jej składu sprawi, że włosy staną się nawilżone, gładkie, dociążone, błyszczące i zregenerowane.

Istnieje kilka typów odżywek:

  • Emolientowe, które wygładzają, dociążają i nabłyszczają pasma, zapobiegając utracie nawilżenia

Sprawdź nasze odzywki emolientowe

  • Humektantowe, które nawilżają i zmiękczają włosy

Sprawdź nasze odżywki humektantowe

  • Proteinowe, które odpowiadają za regenerację i odbudowę włosów.

Sprawdź nasze odżywki proteinowe oraz odżywki PEH-owe

DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ ODŻYWKĘ BEZ SPŁUKIWANIA?

Odżywka bez spłukiwania to idealny wybór, gdy włosy potrzebują odrobiny delikatnej pielęgnacji między myciami. Niektóre odżywki mogą być cięższe dla włosów jak na przykład aktywatory Cantu.

Odżywka bez spłukiwania jest niezbędna, jeśli mamy naturalnie falowane lub kręcone włosy. Jej zadaniem jest ograniczenie puchu oraz przygotowanie włosów na przyjęcie stylizatora.

Odżywkę bez spłukiwania można również nakładać na wilgotne włosy przed rozczesaniem, aby nadać im poślizg i zapobiec łamaniu. Idealnie nadaje się do nawilżania naturalnie kręconych włosów, a także do naprawy i ochrony włosów poddanych obróbce chemicznej, suchych lub zniszczonych oraz do zmniejszania puszenia się włosów. Należy oczywiście zwrócić uwagę na skład odżywki.

CZY NAPRAWDĘ POTRZEBUJESZ OBU?

Pomiędzy suszeniem, gorącymi urządzeniami, produktami do stylizacji, zabiegami chemicznymi i trudnymi warunkami pogodowymi, Twoje włosy przechodzą wiele. Ludzie często myślą, że potrzebujesz tylko jednego lub drugiego, ale w rzeczywistości odżywka bez spłukiwania i odżywka klasyczna wykonują różne zadania.

Odżywka do spłukiwania jest niezbędnym krokiem po każdym szamponie, ale odżywka bez spłukiwania również odgrywa ważną rolę. Zapewnia dodatkowy poziom ochrony i nawilżenia włosów zaraz po wzięciu prysznica. Jest również idealna do rozczesywania włosów i dodawania im blasku pomiędzy myciami… zawsze wtedy, gdy włosy wydają się matowe, suche lub nie do ułożenia.

JAK UŻYWAĆ ZWYKŁEJ ODŻYWKI

Jednym ze sposobów na użycie zwykłej odżywki jest nałożenie jej od połowy długości do końców pod prysznicem po umyciu włosów szamponem. Jest to tzw. Metoda mycia włosów MO. Zachowaj szczególną ostrożność, aby upewnić się, że wszystkie suche lub uszkodzone obszary są pokryte, i rozprowadź produkt równomiernie, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Istnieje bardzo popularna metoda tzw. OMO, która zakłada nałożenie odżywki przed myciem jak i po myciu włosów.

Pozostaw produkt na włosach przez co najmniej 5 min – chociaż to zależy od porowatości Twoich włosów (zrób test na porowatość), a następnie spłucz chłodną wodą, aby uszczelnić łuskę włosa i zablokować składniki odżywcze. Zalecamy dla włosów niskoporowatych aby pozostawić odżywkę co najmniej 5 minut, włosy średnioporowate potrzebują od 10 do 15 minut odżywki pozostawionej na włosach, a wysokoporowate 15-20 minut.

JAK STOSOWAĆ ODŻYWKĘ BEZ SPŁUKIWANIA

Aby nałożyć odżywkę bez spłukiwania, nałóż na włosy od wysokości ucha aż po same końce i rozprowadź produkt na włosach palcami, szczotką do rozczesywania lub grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami, a następnie stylizuj jak zwykle. Stosowanie odżywki od nasady może niepotrzebnie obciążyć Twoje włosy. Jeśli nakładasz odżywkę bez spłukiwania bezpośrednio po prysznicu, pamiętaj, aby najpierw osuszyć włosy ręcznikiem.

Warto dodać, że osoby posiadające włosy naturalnie falowane i kręcone odżywkę bez spłukiwania powinny nakładać na ociekające wodą włosy.

Ilość i częstotliwość stosowania odżywki bez spłukiwania zależy od rodzaju włosów. Osoby o włosach przetłuszczających się lub cienkich mogą potrzebować odżywki tylko do rozczesywania włosów po umyciu, ale osoby o włosach suchych, grubych lub kręconych mogą korzystać z niej codziennie. Odżywka bez spłukiwania jest bardzo ważnym elementem w pielęgnacji włosów falowanych i kręconych, przy każdym myciu.

Podczas nakładania, należy skupić więcej produktu na końcówkach podatnych na uszkodzenia. Im dłuższe i grubsze są włosy, tym więcej produktu będzie potrzebne do ich pokrycia i osiągnięcia dobrych rezultatów.

Warto również zauważyć, że odżywki bez spłukiwania występują w różnych formułach, w tym w kremach, balsamach i sprayach. Odżywki w sprayu w istocie są lekkie i łatwe do rozprowadzenia i są one dobre dla niższych porowatości. Odżywki w kremie czy balsamie z reguły są nieco bogatsze i lepiej się sprawdzają dla porowatości średniej czy wysokiej.

 

Zapytaj Eksperta

 

JAK WYBRAĆ ODŻYWKĘ BEZ SPŁUKIWANIA?

Przy tak wielu opcjach na rynku wybór idealnego produktu może być nieco przytłaczający. Zasadniczo należy unikać produktów zawierających alkohol i barwniki, ponieważ mogą one prowadzić do wysuszenia włosów.

Odżywki bez spłukiwania pełnią różnorakie funkcje, w zależności od składu.

Odżywki emolientowe z zawartością olejów będą zabezpieczać włosy przed łamaniem i puszeniem się, a także dodawać im blasku.

Odżywki H (humektantowe) i EH (emolientowo-humektantowe) odpowiadają za nawilżanie.

Odżywki proteinowe i PEH-owe – regenerują i dodają włosom objętości.

Większość odżywek bez spłukiwania zawiera także substancje antystatyczne, które ułatwiają rozczesywanie włosów.

Jeśli chcemy ochronić włosy przed działaniem wysokiej temperatury, w składzie takiej odżywki bez spłukiwania szukajmy silikonów.

Bardzo ważne jest określenie porowatości Twoich włosów:

Test na porowatość

Wiele odżywek bez spłukiwania jest opracowanych dla określonych rodzajów włosów, dlatego ważne jest, aby przeczytać etykietę przed zakupem.

odżywka-bez-spłukiwania-czy-do-spłukiwania-która-jest-lepsza

 

Ogólne wskazówki:

Jeśli używasz narzędzi do stylizacji włosów na gorąco, takich jak prostownice lub lokówki, poszukaj produktu, który zapewnia ochronę przed wysoką temperaturą. W składzie szukaj silikonów, posiadających właściwości ochronne.

Jeśli farbujesz włosy, poszukaj odżywki bez spłukiwania opracowanej specjalnie w celu zachowania koloru. W składzie takiej odżywki znajdują się ekstrakty roślinne, które działają antyoksydacyjnie, a także zapobiegają szybszemu wypłukiwaniu się koloru.

W przypadku cienkich włosów, wybierz lekką odżywkę bez spłukiwania w sprayu lub taką z proteinami, która również zwiększa objętość włosów.

Odżywki w sprayu

Jeśli posiadasz włosy falowane lub kręcone, sięgnij po odżywkę bez spłukiwania w formie kremu lub balsamu, aby dociążyć pasma i przygotować je na przyjęcie stylizatora.

W przypadku włosów z problemem plątania się i kołtunienia, poszukaj odżywki z substancjami antystatycznymi, ułatwiającymi rozczesywanie.

CZY MOŻNA UŻYWAĆ ZWYKŁEJ ODŻYWKI JAKO ODŻYWKI BEZ SPŁUKIWANIA?

Można śmiało stosować odżywki do spłukiwania jako takie bez spłukiwania, ale w niewielkiej ilości, aby włosów nie obciążyć. Kluczowa jest tutaj niewielka ilość. Kierujemy się oczywiście składem i aktualnymi potrzebami włosów.

GDZIE W TYM ZESTAWIENIU ZNAJDUJĄ SIĘ GŁĘBOKO ODŻYWIAJĄCE MASKI DO WŁOSÓW?

Głęboko odżywiające maski do włosów, takie jak nasza CANTU ACAI BERRY REVITALIZING, mają na celu odżywienie i nawilżenie włosów na jeszcze głębszym poziomie niż odżywki do spłukiwania.

Zostawianie masek na włosach na całą noc, które nie są do tego przeznaczone, może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Może włosy rozpulchnić, rozmiękczyć.

Polecamy specjalne maski, przeznaczone do stosowania na noc, ze specjalnie opracowanym składem: Anwen Sleeping Beauty.

Odżywka B/S czyli “aktywator skrętu” do kręconych włosów.

W jakim celu stosowana jest odżywka bez spłukiwania na naturalnie kręconych lub falowanych włosach?

Taki produkt ma za zadanie wzmocnić skręt, nawilżyć włosy, ograniczyć puszenie się i przygotować pasma na przyjęcie stylizatora. Aplikujemy go na ociekające wodą włosy, po zmyciu maski lub odżywki do spłukiwania. Ich podstawową funkcją jest przywrócenie nawilżenia suchym lub zniszczonym włosom i naprawa uszkodzeń spowodowanych stylizacją, zabiegami chemicznymi i czynnikami środowiskowymi.

 

 

Przeczytaj więcej