Jakie kosmetyki zabrać na wakacje – poradnik dla włosomaniaczki

Jakie kosmetyki zabrać na wakacje – poradnik dla włosomaniaczki

 

Zastanawiasz się, jak swoją kolekcję kosmetyków spakować do walizki? Co warto wziąć ze sobą na wakacje nad morze lub w góry? Podpowiadamy!

 

Zacznij od odpowiedzenia sobie na kilka pytań:

– na jak długo wyjeżdżasz?

– gdzie będziesz nocować? W hotelu? Na kempingu? A może u znajomych?

– co ile będziesz myć włosy? (weź pod uwagę kąpiele w morzu/basenie, aktywność fizyczną oraz temperatury w danym miejscu – te czynniki mogą zwiększyć częstotliwość mycia)

– jakie elementy równowagi PEH dominują w Twojej pielęgnacji?

 

Znając odpowiedzi na tych kilka pytań, będziesz mogła zdecydować o ilości, pojemności i różnorodności swojego zestawu podróżnego. 

Wakacyjny niezbędnik

Przy komponowaniu swojej wakacyjnej kosmetyczki warto sięgnąć po pojemniki z drogerii lub apteki, aby przelać odpowiednią ilość ulubionych produktów. Latem ze względu na wysokie temperatury i dużą wilgotność szczególnie polecamy skupić się na dostarczeniu włosom emolientów, które ograniczą puszenie się – więcej o pielęgnacji latem oraz na wakacjach przeczytasz tutaj i tutaj.

 

Podczas wyjazdów szczególnie dobrze sprawdzą się odżywki myjące (myjadła), którymi możemy umyć skórę głowy oraz nałożyć na włosy w ramach pierwszego lub drugiego O przy metodzie OMO. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej niż tydzień, warto również zadbać o produkt do peelingu skóry głowy – możesz przesypać do mniejszego opakowania ulubiony półprodukt, albo przelać niewielką ilość gotowego kosmetyku do innego pojemniczka.

 

Jeśli jedziesz w miejsce z łatwym dostępem do składników, z których pomocą będziesz mogła tuningować odżywkę, możesz zabrać ze sobą jedną maskę bazową i dodawać do niej to, czego Twoje włosy w danym momencie potrzebują.

 

Innym sposobem jest wzięcie dwóch odżywek – emolientowej i PEHowej. Pamiętaj jednak, że taki zestaw dobrze sprawdzi się jeśli nie czeka Cię za dużo myć i Twoje włosy nie potrzebują dużego zróżnicowania. Uniwersalność tego zestawu kończy się w momencie, gdy Twoje włosy preferują proteiny lub humektanty, a z drugim rodzajem składników lubią się w mniejszych ilościach.

 

Jeśli planujesz myć włosy często, jedziesz na dłużej lub Twoje pasma w innym stopniu lubią się z różnymi składnikami, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie przelanie wszystkich trzech rodzajów odżywek do opakowań podróżnych.

 

Ze względu na wysoki punkt rosy (artykuł o nim znajdziesz tutaj) warto postawić na stylizator o emolientowym lub proteinowym składzie. Humektanty latem mogą być przyczyną puchu, dlatego warto za każdym razem zamykać je produktem z alkoholami tłuszczowymi, olejami lub masłami.

 

Nie zapomnij zabrać ze sobą również serum na końcówki, które zminimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

 

Do walizki warto spakować także swój ulubiony olej. Dlaczego? Nie tylko ze względu na olejowanie (latem szczególnie ważne jest dostarczenie nawilżenia i zamknięcie go w środku włosa, dlatego warto systematycznie olejować na podkładzie), ale również w trosce o zabezpieczenie włosów przed morską lub basenową wodą. Jeśli wybierasz się w ciepłe miejsca, zabierz ze sobą również mgiełkę z filtrem UV.

Jak przygotować włosy na wyjazd?

Jeśli jedziesz na dwa lub trzy tygodnie i chcesz ograniczyć ilość kosmetyków, przed wyjazdem zrób mycie oczyszczające mocnym szamponem z SLS. Kilka tygodni przed urlopem zadbaj o bogatą pielęgnację, aby ograniczyć ewentualne zniszczenia.

 

Co jeszcze warto ze sobą zebrać na wyjazd?

Jednym z dodatków, które warto spakować, jest nakrycie głowy, które ochroni nie tylko włosy przed nadmiernym wysuszeniem, ale również skórę głowy przed poparzeniami słonecznymi. Przydatnym gadżetem jest również uniwersalny dyfuzor GAMA, który pozwoli Ci wysuszyć włosy suszarką hotelową lub pożyczoną od znajomego.

 

A Ty, bez czego nie wyobrażasz sobie wakacyjnego wyjazdu?

Przeczytaj więcej