Pielęgnacja włosów DZIECI

Główne zasady pielęgnacji – skrót

  1. Minimalizm – im mniej, tym lepiej.
  2. Tylko łagodne mycie!
  3. Główne problemy – elektryzowanie, plątanie włosów, trudności z rozczesywaniem.
  4. Olej ze słodkich migdałów, jojoba, ekstrakt z owsa i rumianek – jako przykładowe składniki polecane, o subtelnym działaniu pielęgnacyjnym.
  5. Lekkie odżywki i delikatne oleje.
  6. A co ze stylizacją dziecięcych loków?
  7. FAQ – olejowanie, upięcia, zabezpieczanie, częstotliwość mycia.

Włosy małych dzieci są zazwyczaj cienkie i delikatne, a skóra głowy wrażliwa, często alergiczna i skłonna do podrażnień. Jej naturalna warstwa ochronna jest jeszcze znacznie mniej rozwinięta, niż u osób dorosłych.

Wraz z upływem lat, sytuacja stopniowo ulega zmianie… Skóra nabywa większej ochrony, a włosy rosną i nieco się zagęszczają. Plączą się i mogą sprawiać pewne problemy. Loczek podpowiada, jak temu zaradzić, wprowadzając jedynie kilka zmian i prostych trików.

Minimalizm

Zbyt złożona i treściwa pielęgnacja może obciążyć delikatne włosy dziecka. Natomiast czasochłonne i skomplikowane zabiegi szybko dziecko zniechęcą. Dlatego w tym przypadku “Mniej znaczy lepiej”.

Zachęcamy też, by drobne zmiany w pielęgnacji wprowadzać małymi kroczkami. Niech to będzie dla malucha atrakcja i dobra zabawa.

Tylko łagodne mycie!

Do mycia wybieraj jedynie łagodne szampony i żele, oparte na delikatnie myjących detergentach. Tego typu produkty skutecznie oczyszczą skórę głowy, jednak nie podrażnią i nie uszkodzą naturalnej bariery ochronnej. Zdecydowanie unikaj szamponów z mocnymi środkami myjącymi, jak sls i sles!

Polecamy także spienianie szamponu w specjalnym kubeczku, by ułatwić i usprawnić mycie. Szampon możesz rozcieńczyć w ciepłej wodzie lub w naparze z rumianku.

Czytaj składy!

Zrezygnuj z przeładowanych receptur. W trosce o swoje dziecko, postaw na naturalne składniki możliwie bez zbyt wielu sztucznych barwników i zapachów, by maksymalnie ograniczyć ryzyko podrażnień skóry.

Propozycje Loczka w kategorii produktów do mycia:

Polecamy produkty w formie pianki, bez cocamidopropyl betaine, który może uczulać: 

 

Jak często myć włosy dzieci?

Najbardziej uniwersalną i zasadną odpowiedzią jest “w zależności od potrzeb”.

Częstotliwość mycia włosów zarówno dorosłych, jak i starszych dzieci to kwestia indywidualna. Zależy od trybu życia, energii dziecka, rodzaju jego zabaw, a przede wszystkim od typu skóry głowy i tempa jej przetłuszczania.

Oleje w pielęgnacji włosów

Polecamy oleje o wyjątkowo lekkiej konsystencji. Nie zostawiają one lepkiego, tłustego filmu. Sprawdzą się także w pielęgnacji delikatnej skóry dziecka (nierafinowane).

Zapewnią ochronę przed zniszczeniami oraz ułatwią rozczesywanie.

Sprawdzą się zwłaszcza w okiełznaniu krótkich włosków na karku, które zwykle wyjątkowo się plączą.

Olej ze słodkich migdałów i morelowy, a także olej z nasion malin – to niezwykle delikatne oleje, szczególnie dedykowane dzieciom.

Sprawdzą się także mieszanki i tzw. “oliwki” dla dzieci:

olejek Pierpaoli, Ekos Baby – olejek dla dzieci do włosów i ciała

Czy olejowanie włosów dzieci jest wskazane?

Tak, jednak tutaj również zalecamy zasadę minimalizmu, a zatem:

niezbyt często, ok. raz na miesiąc,

a także radzimy stosować niewielkie ilości oleju

podkładem nawilżającym może być:

delikatny hydrolat,

domowy żel lniany,

żel aloesowy,

pamiętajmy o zemulgowaniu oleju niewielką porcją lekkiej odżywki – ułatwi to jego zmycie i nie obciąży włosów.

Składniki pielęgnujące o subtelnym działaniu

Kwiat rumianku znany jest ze swoich łagodzących i przeciwzapalnych właściwości oraz wyjątkowo delikatnego działania. Szukaj go w składach pod nazwą Chamomilla recuitita (Matricaria) flower extract. Sięgnij także do Zielarni Loczka, w której znajdziesz łagodzący hydrolat z kwiatów rumianu rzymskiego oraz suszone kwiaty rumianku lub całe koszyczki kwiatowe.

Sporządzony z nich delikatny napar łagodzi wszelkie podrażnienia i stany zapalne skóry.

Odżywki

Pozwolą odżywić włosy, ułatwią rozczesywanie, zapobiegną ich plątaniu i elektryzowaniu.

Możemy wybrać produkt typowo dedykowany najmłodszym:

Odżywka Anwen Bee My Baby

lub skorzystać z kosmetyków dla dorosłych.

Pamiętajmy jednak, by były one naprawdę lekkie, nie obciążały włosów i nie zawierały silikonów, parafiny oraz innych filmformerów, a przede wszystkim, by stosować je w niewielkich ilościach.

Propozycje Loczka:

Sprawdzi się także odżywka bez spłukiwania w sprayu lub domowa mgiełka, którą przygotujesz samodzielnie w czyli…

odrobinę odżywki (opcjonalnie + kropla oleju) rozprowadź w wodzie, wymieszaj, przelej do atomizera i gotowe. Pamiętaj jednak, że jest to produkt nietrwały, do szybkiego wykorzystania.

Główne problemy – elektryzowanie, plątanie włosów i trudności z rozczesywaniem

Właściwa technika, dobra szczotka i dużo cierpliwości…

Zacznij od końcówek, czesz stopniowo coraz wyżej, aż do nasady. Zadbaj o właściwą amortyzację, nie śpiesz się. Zaproponowane wyżej lekkie odżywki ułatwią rozczesywanie, a delikatne oleje zapobiegną elektryzowaniu włosów. 

Wybierz odpowiednią szczotkę dla dzieci lub grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami.

Włosy dziecka, a stylizacja – tak czy nie?

By kręcone włosy dziecka nie puszyły się i wyglądały estetycznie, nie czesesz ich na sucho, lecz na mokro, po myciu, z delikatną, lekką odżywką.

Następne lekko je ugnieć – najpierw dłońmi, formując skręt, a potem w taki sam sposób, osusz miękkim ręcznikiem z mikrofibry. Pozostaw do samoistnego wyschnięcia lub wysusz suszarką z dyfuzorem i chłodnym nawiewem.

Możliwe, że zasanawiasz się, czy krem, bądź żel stylizujący to aby nie za wiele w pielęgnacji włosów dziecka… Decyzję o wyborze stylizatora pozostawiamy do indywidualnej rozwagi rodziców, nie chcemy Wam niczego narzucać.

Sugerujemy natomiast, że tego typu produkty mogą sprawdzić się w stylizacji dłuższych, wyjątkowo gęstych włosów starszych dzieci.

Fryzury i ochrona włosów

Przede wszystkim wybieraj gumki dobrej jakości, które nie będą wyrywać włosów, a utrzymają fryzurę w ryzach. Ważne też, aby nie miały metalowych elementów, w które pojedyncze włosy łatwo się zaplątują. Polecamy małe, kolorowe scrunchies, grube fotki lub praktyczną spinkę klamerkę typu puff cuff w wersji micro.

Do zabezpieczenia końcówek i całych włosów przed rozdwajaniem i zniszczeniami polecamy kroplę lekkiego oleju.

Wszystkie produkty polecane w pielęgnacji włosów i skóry dzieci i niemowląt znajdziesz w specjalnie stworzonej kategorii DLA DZIECI według podziału na szampony, odżywki oraz inne, przydatne produkty.

Porost włosów

Na stosowanie wcierek jeszcze przyjdzie czas. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by włosy Twojego dziecka rosły szybciej, stosuj regularny, delikatny masaż skóry głowy, bądź masażerem typu “grabki“. To w zupełności wystarczy na dobry początek :-)

Ważne!

Wszelkie kwestie pielęgnacji niemowląt konsultuj z lekarzem.

Pamiętaj także, by przed wprowadzeniem nowego produktu, wykonać próbę uczuleniową i obserwować reakcje delikatnej skóry dziecka. W razie wystąpienia uczuleń, bądź zmian alergicznych odstaw kosmetyk.

“By móc czerpać jak najwięcej radości z pielęgnacji
i cieszyć się efektami, dostosuj ją do trybu życia – Twojego i dziecka.

Niech włosowa moc będzie z Tobą!”

Autorka: Kasia Suwara

Przeczytaj więcej