Jak stosować WCIERKI? – wszystko, co musisz wiedzieć o WCIERANIU

Jak stosować wcierki?

Akademia Świadomej Pielęgnacji Sklepu Loczek

Zadbaj z nami o swoje włosy!
Dołącz do Akademii Loczka
i poznaj tajniki pielęgnacji.

Wcierka – co to takiego?

Wcierka jest płynnym kosmetykiem, często nazywanym odżywką czy tonikiem do skóry głowy. W zależności od zawartych w niej składników oraz naszego sposobu i częstotliwości aplikacji, każda będzie różniła się swoimi właściwościami oraz efektami, jakie przyniesie. Jak powinna działać idealna wcierka oraz jak dobrać właściwą do naszych potrzeb? Zapraszamy do lektury.

Jak działa?

Wcierając kosmetyk w skórę głowy, masujemy ją, dzięki czemu pobudzamy krążenie krwi. Do głosu dochodzi tzw. promotor przejścia (m.in. alkohol, gliceryna, olej), dzięki któremu cenne składniki aktywne wnikają i mają szansę zadziałać,

  • wzmacniając cebulki włosów oraz ściany naczyń krwionośnych,
  • pobudzając porost włosów na długości oraz nowych, młodych włosów, tzw. baby hair,
  • nawilżając skórę głowy lub wspierając pracę gruczołów łojowych.

Podział wcierek

Na rynku co chwila pojawiają się nowe rodzaje wcierek. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób ma problem z decyzją, na jaką postawić i która powinna być odpowiednia. Aby to ułatwić, podzielimy wcierki na rodzaje – w zależności od ich konsystencji oraz przeznaczenia.

1. Forma kosmetyku – czyli postać i konsystencja

HYDROLATY – wody kwiatowe i roślinne

Hydrolaty są to jednoskładnikowe wielofunkcyjne i aromatyczne preparaty, które powstają w procesie produkcji olejków eterycznych, jako produkt uboczny.

TONIKI – wcierki

Znajdziemy tutaj preparaty o szerokim spektrum działania, a w składach wiele cennych składników aktywnych, olejów oraz wyciągów i ekstraktów ziołowych.

MACERATY – olejki z ziołami i ekstraktami

Maceraty to esencjonalne olejki przepełnione bogactwem dobroczynnych ziół i ekstraktów roślinnych, powstają w wyniku sezonowania tych składników w oleju bazowym.

OLEJOWE MIESZANKI

Specjalnie dobrane mieszanki olejów, które wzmocnią cebulki włosów i odżywią skórę głowy.

2. Działanie i przeznaczenie

stymulowanie porostu: Anwen Grow Me Tender (kompleks ziół,),

nawilżająca: Joanna Konopie (pochodna miodu, aloes, pantenol, betaina, gliceryna),

przeciwłupieżowa: Biolaven Tonik (ocet winny),

redukcja przetłuszczania: Barwa Koktajl Ziołowy (wyciąg z pokrzywy),

odświeżająca: Nowa Kosmetyka (mięta),

ograniczenie wypadania: Banfi (łopian),

Należy pamiętać, że wypadanie włosów to kwestia, która bardzo często wynika z problemów zdrowotnych i ze złego stanu naszego organizmu. Zawsze w pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem i zadbać o zdrowe nawyki. Warto przeczytać także pomocy artykuł na temat wypadania włosów.

Jak wybrać odpowiednią dla siebie?

Moc i skład idealnej dla nas wcierki powinny być przede wszystkim dostosowane do typu i stanu naszej skóry głowy. Jeśli Twój skalp jest problematyczny, łatwo się uczula albo jesteś w ciąży, ewentualnie karmisz piersią, przed wyborem wcierki koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zdecyduje, czy powinnaś decydować się na konkretny produkt.

Skóra wrażliwa i sucha

Mocnymi, alkoholowymi wcierkami nie powinni interesować się właściciele skóry przesuszonej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień – w takim przypadku warto postawić na produkt łagodny – na bazie wody, gliceryny lub olejów – który dodatkowo będzie zawierał kojące substancje nawilżające.

Skóra normalna i przetłuszczająca się

Posiadacze skóry odpornej mogą spróbować mocnych wcierek, których bazą będą alkohole izopropylowy, denaturowy lub etylowy.

Próba uczuleniowa

To, że wcierka jest w jak największym stopniu naturalna, niestety nie zapewni nam stuprocentowego bezpieczeństwa, dlatego nawet, jeśli Twoja skóra głowy nie jest wrażliwa czy alergiczna, przed wcieraniem w nią kosmetyku, warto zrobić próbę uczuleniową, aby upewnić się, że dany produkt jej nie zaszkodzi. Próbę uczuleniową warto wykonać zwłaszcza, jeśli testujemy wcierkę rozgrzewającą.

Nawilżanie skóry głowy

Nawilżanie skóry głowy jest niezwykle istotne, jeśli regularnie korzystamy z mocnych, alkoholowych wcierek. Do wyboru mamy wiele nawilżających kosmetyków do skóry głowy: żele aloesowe, lotiony, nawilżające boostery i serum.

Jak stosować wcierki?

Jeśli produkt został już wybrany, próba uczuleniowa dała pozytywny wynik i nie ma żadnych przeciwwskazań, możemy przystępować do działania. Ze względów higienicznych, a także po to, by składniki aktywne miały szansę zadziałać jak najlepiej, warto wcierać produkt w czystą skórę głowy. Natomiast, jeśli Twoja skóra ma tendencję do nadmiernego przeciążania i przetłuszczania, używaj wcierki na około 1-2 godziny przed myciem.

Czym aplikować?

Jeśli produkt nie został zaopatrzony w odpowiedni aplikator, warto sięgnąć po dodatkowe akcesoria, jak pipetka, zakraplacz czy strzykawka, które ułatwią nam precyzyjne umieszczanie produktu na skórze głowy.

Czym wykonywać masaż?

Masaż najlepiej jest wykonywać za pomocą masażera. Można sobie pomóc także grzebieniem, delikatnie i powoli “wczesując” kosmetyk w skórę głowy, bez szarpania.

UWAGA! – WAŻNE I PRZYDATNE

  • Najbardziej efektywna i wygodna dla masażu samymi opuszkami palców może się okazać pozycja głową w dół – wtedy najlepiej dotrzesz do wszystkich zakamarków skóry.
  • Pamiętaj o regularnym myciu “wcierkowych gadżetów” szamponem opartym na mocnych detergentach, aby pozbyć się martwego naskórka, sebum oraz pozostałości po kosmetyku.

Metoda przedziałkowa

Przedzielaj włosy na przedziałki w odległości około 2 cm i sukcesywnie nanoś wcierkę precyzyjnie w linię przedziałka. Ta metoda może się spodobać posiadaczom bardzo gęstych lub krótkich włosów, a także włosom blond, zwłaszcza w chłodnych tonacjach, gdy stosowana wcierka ma ciemny kolor i obawiasz się “zabrudzenia” koloru. 

Oczyszczanie skóry głowy

Mocny, oczyszczający szampon stosuj raz na tydzień lub dwa, nie zapomnij także o peelingu.

 

Jak długo stosować kurację?

Odpowiedni czas prowadzonej przez nas kuracji jest kwestią indywidualną, zależną od preferencji skóry oraz organizmu. Już po miesiącu możemy zobaczyć pierwsze efekty wcierania. Czy po takim czasie należy zrobić sobie przerwę? Jeśli stosujemy wcierkę opartą na alkoholu, miejmy na uwadze stan skóry głowy.

Z uwagi na ewentualne przesuszenie, warto rozważyć tydzień przerwy i zadbać o jej nawilżenie. Jeżeli zauważysz, że zbyt długo trwający czas kuracji Ci nie służy, również pomyśl nad tygodniem bez wcierania.

OSTRZEŻENIA

Podczas trwania kuracji obserwuj reakcje swojej skóry głowy. W razie wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych, np. wzmożonego wypadania włosów lub podrażnień, zaprzestań stosowania wcierki.

Rozgrzewające wyciągi, np. z papryki, gorczycy, cynamonu lub imbiru, znacznie pobudzają krążenie krwi, poprzez lekkie drażnienie zakończeń nerwowych. Dzięki temu stymulują włos do szybszego wzrostu. Taka rozgrzewająca wcierka może poruszyć nawet najbardziej oporne cebulki i tym samym przynieść naprawdę ciekawe rezultaty. Jednak stanowczo odradza się stosowania tego na skórę wrażliwą, podrażnioną, zranioną czy delikatną. W przypadku stosowania kosmetyku z tymi składnikami, niezależnie od typu skóry głowy wyjątkowo konieczna jest próba uczuleniowa.

TOP 5 WCIEREK DO WŁOSÓW

NOWA KOSMETYKA serum “Mniej problemów, więcej włosów”

Łagodna, prosta wcierka na bazie wody, o krótkim, lecz ciekawym składzie. Zawiera m.in. odżywczą keratynę, nawilżające pantenol i kwas mlekowy oraz odświeżający miętowy olejek eteryczny, którego zadaniem jest poprawa krążenia, pobudzanie włosów do wzrostu, a także redukcja przetłuszczania.

JANTAR

Kultowa wcierka bez alkoholu. W jej składzie znajdziemy m.in. ekstrakt z bursztynu oraz kompleks ziół poprawiających krążenie i stymulujących porost włosów. Zawiera także antybakteryjne składniki regulujące aktywność gruczołów łojowych oraz nawilżającą glukozę i pantenol. Arnika i rumianek są dodatkowo odpowiedzialne są za wzmocnienie skóry głowy i łagodzenie podrażnień.

JOANNA Konopie

Bezalkoholowa wcierka o działaniu typowo nawilżającym i kojącym, dzięki obecności łagodzącej mieszanki, w skład której wchodzą m.in. pochodna miodu, aloes, alantoina i pantenol. Ekstrakt z konopi wzmacnia cebulki, a wyciągi owocowe mają właściwości antyoksydacyjne.

JOANNA Rzepa

Tym razem alkoholowa propozycja, której działanie jest bardziej intensywne. Aktywnymi składnikami przyspieszającymi porost będą tutaj ekstrakt z czarnej rzepy, pokrzywa, łopian oraz jałowiec. Mentol odświeży przetłuszczający się skalp, a pantenol i alantoina nieco złagodzą wysuszające działanie alkoholowej bazy wcierki.

ANWEN Grow Me Tender

Rozgrzewająca wcierka, która pobudzi do wzrostu nawet najbardziej oporne cebulki. Przeznaczona do normalnej i przetłuszczającej się skóry głowy. Zawiera kompleks ziół, takich jak ekstrakt z kozieradki, czarnej rzepy i czerwonej cebuli oraz Horflux – związek rozgrzewający, który poprawia krążenie skóry głowy i pobudza cebulki do wzrostu.

Autorka: Katarzyna Suwara


Odwiedź społeczności Loczka. Podziel się z nami swoimi wyborami i efektami pielęgnacji także na grupie Akademia Świadomej Pielęgnacji oraz Instagramie.

Akademia Świadomej Pielęgnacji Sklepu Loczek

Przeczytaj więcej