Po narodzinach dzidzia czuje się bezpiecznie tylko przy mamusi, dlatego zaraz po narodzinach zostaje on położony na brzuchu mamy i osuszony pieluszką. Dzięki temu zetknie się po raz pierwszy z florą bakteryjną skóry mamy i zabezpieczy przed infekcjami. Kiedy pępowina przestanie tętnić, położna lub dumny tatuś przecina ją.

 

Na rączkę twojej dzidzi zostanie założona tasiemka z nazwiskiem mamy, datą i godziną porodu. Po porodzie zostajecie jeszcze przez dwie godziny na sali porodowej, rodząca cały ten czas musi być pod opieką lekarzy, którzy obserwują jak reaguje jej organizm, po tak dużym wysiłku jakim jest poród. Jednak po 2 godzinach zostaniecie przewiezieni na salę, gdzie spędzicie kilka dni. Codziennie maleństwo obejrzy lekarz, osłucha, zbada brzuszek i stawy biodrowe, oceni też kolor skóry – jej zażółcenie jest objawem żółtaczki fizjologicznej.

 

Noworodkowi zostanie wykonane badanie słuchu, które umożliwi wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości. Raz dziennie sprawdza się też, czy malec przybiera na wadze. W pierwszej dobie życia noworodek jest szczepiony, przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. W trzeciej dobie pobiera mu się krew (z pięty), by sprawdzić, czy nie choruje na fenyloketonurię, niedoczynność tarczycy i mukowiscydozę.

 

Wczesne wykrycie tych chorób jest ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Badanie jest przesiewowe - o wyniku informuje się rodziców tylko wówczas, jeśli u dziecka zostanie wykryta choroba. Gdy zostaniecie wypisani przed zrobieniem tych badań, rodzice będą musieli w oznaczonym terminie zgłosić się do szpitala na pobranie krwi.

 

To jak długo tam pozostaniecie, zależy od kondycji mamy i dziecka.

Jeśli wszystko jest dobrze, możesz wyjść do domu w drugiej dobie po porodzie


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

0
0
0
s2sdefault

Rejestrując się, możesz spersonalizować komentarze oraz profil na forum. Możesz także zostać autorem artykułów/newsów.

Jesteś tutaj