Depresja pojawia się zazwyczaj krótko po porodzie, jako uczucie smutku lub rozpaczy. Objawy są bardzo różne, od łagodnych do trudnych do zniesienia, lecz nie trwają długo. Depresje poporodową prawdopodobnie wywołuje wiele czynników.


Dużą rolę odgrywają nagłe zmiany hormonalne dokonujące się w momencie porodu, a także uświadomienie sobie przez matkę odpowiedzialności za maleństwo. Kolejnym czynnikiem jest zmęczenie. Poród często bywa bolesny i wyczerpujący, noworodek wymaga stałej opieki w dzień i w nocy, czasem nawet co dwie godziny trzeba karmić maluszka. Prawdopodobieństwo wystąpienia cięższej depresji poporodowej zwiększają przebyte depresje lub inne problemy psychologiczne. W niektórych przypadkach depresja osłabia więź między matką a dzieckiem, co pociąga za sobą konsekwencje dla obojga.

Niekiedy głęboka i długa depresja wiąże się z uczuciem agresji w stosunku do dziecka, utratą zainteresowania własnym wyglądem, domem, brakiem apetytu lub nadmiarem łaknienia, unikaniem towarzystwa a nawet skłonnością do samobójstwa.


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

0
0
0
s2sdefault

Rejestrując się, możesz spersonalizować komentarze oraz profil na forum. Możesz także zostać autorem artykułów/newsów.

Jesteś tutaj