W spotach reklamowych emitowanych dość często w mediach, widzimy jak zachwala się młode mamy, które po powrocie z urlopu macierzyńskiego mają wiele do zaoferowania. Jednak młode mamy boją się, że po powrocie stracą posadę. Dlaczego tak się dzieje? Przecież młoda mama jest lepszym pracownikiem, cechuje ją większe zaangażowanie w obowiązki, wykazuje większą zaradność. To nie tylko nasza opinia, potwierdzają to badania.

Jednak z tych samych badań wynika, że co szósta z Nas po powrocie z urlopu macierzyńskiego traci pracę, ale przecież chroni nas prawo?! Niestety to tylko pozory.

Jak nie dać się zwolnić z pracy?

Zazwyczaj największym błędem jest ukrywanie "stanu błogosławionego”. Nie odkładaj tej rozmowy, nie ukrywaj ciąży, przedstaw zaświadczenie od ginekologa swojemu pracodawcy. A tym samym zapewnij go że będziesz pracować do tąd, do kiedy twój stan Ci na to pozwoli"

Od tego momentu jesteś już chroniona prawem.

Zwolnienie lekarskie

Zapewne wcześniej, czy później to nastąpi. Pamiętaj wtedy, by poinformować o tym szefa. To istotne, by wiedział do kiedy Cię nie będzie. Przekaż prowadzone przez Ciebie sprawy innym. Zostaw namiary na osoby z którymi współpracujesz, zapewnij swoją pomoc przez telefon. Największym błędem jest brak kontaktu. To powoduje, że potem kiedy zechcesz wrócić pozostaje niesmak po odejściu.

Powrót do pracy

Taki powrót poprzedzić powinna dwutygodniowa informacja, którą kierujesz do szefa, oraz złożenie dokumentów w dziale kadr. Rozmowę z szefem najlepiej przeprowadzić osobiście. To pozwoli Ci się zorientować w sytuacji, czy i jakie stanowisko na Ciebie czeka. Kiedy czujesz, że raczej nie masz już po co wracać, możesz wykorzystać urlop wypoczynkowy, co powinno poprzedzić podanie, możesz go wykorzystać do szukania nowej posady.

 

Nie obawiaj się powrotu do pracy. Pracodawca musi Cię przyjąć z powrotem do pracy. Faktem jest, że może zaproponować Ci inne stanowisko, niż to, które piastowałaś dotychczas. Jednak nie ma prawa obniżyć ci wynagrodzenia.

Jeśli dostaniesz wypowiedzenie, sprawdź czy pracodawca nie popełnił błędu.

Przy wypowiedzeniu podczas pracy na czas nieokreślony, należy podać przyczynę jej rozwiązania.

To bardzo ważne, bo nie każdy powód, może być przyczyną zwolnienia!


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

0
0
0
s2sdefault

Rejestrując się, możesz spersonalizować komentarze oraz profil na forum. Możesz także zostać autorem artykułów/newsów.

Jesteś tutaj