Metod antykoncepcyjnych jest wiele, jednak żadna nie zabezpiecza na 100%. Ten artykuł, napisaliśmy wraz z naszymi przyjaciółmi i znajomymi, którzy już mają potomstwo, albo jeszcze dojrzewają do tego stanu. Sugerowaliśmy się przeżyciami par stosujących antykoncepcję w różnej formie, a z którymi czasem „natura figlarka” poradziła sobie łatwo i skorzystała ze sposobności, aby przedłużyć ludzki gatunek. Mamy nadzieję że artykuł zainspiruje was do dyskusji, a może podzielicie się z nami swoimi opiniami na ten temat? Czekamy też na rady i ciekawostki, bardzo liczymy na waszą pomoc, wierzę że ten dział rozrośnie się i będzie jeszcze więcej informacji. Zachęcam więc do wypowiedzi na naszym forum.

 

Od czego zacząć?

 

Jeśli zamierzasz rozpocząć współżycie seksualne, należy udać się do ginekologa, który na podstawie badań i wywiadu jaki z Tobą przeprowadzi dobierze odpowiedni środek zapobiegający ciąży. Warto też pamiętać o tym, że nawet najlepsza metoda zawiedzie jeśli stosuje się ją bez należytej wiedzy. Poczęcie dziecka to sprawa zbyt poważna, by pozostawiać ją przypadkowi. Jednak w naszym kraju to właśnie przypadek patronuje większości poczęć.

 

Lekarz zapyta o stan twojego zdrowia, a ty powinnaś opowiedzieć mu o wszystkich kłopotach i niepokojach jakie cię trapią. Lekarz jest Twoim sprzymierzeńcem, więc staraj się być z nim szczera, nie ukrywaj niczego, pamiętaj też że nie ma się czego wstydzić.

 

 Co dla kogo?

 

Pytań dotyczących antykoncepcji może być dużo. Czy plastry są lepsze niż pigułki? Jakie ryzyko niesie stosowanie tak zwanej „pigułki po”? Czy wkładka jest dla mnie? Jakie tabletki będą najlepsze? Jeszcze raz zachęcamy do wizyty u ginekologa. Spytaj koleżanki, które mają już swojego lekarza i są z niego zadowolone. Jeśli udajesz się pierwszy raz do gabinetu ginekologicznego warto iść tam z kimś zaufanym.

 

 

Metody antykoncepcji: naturalna, chemiczna i mechaniczna, wkładka wewnątrzmaciczna

 

 Metoda naturalna. Naturalne planowanie rodziny (NPR)

 

Do naturalnych metod antykoncepcji należy metoda termiczna polega ona na codziennych pomiarach temperatury Twojego ciała, rano przed wstaniem z łóżka w tym samym momencie, tym samym termometrem. Pomiarów dokonuje się w pochwie, odbycie lub jamie ustnej. Wyniki należy zapisywać.

 

Innym sposobem naturalnego planowania rodziny jest metoda Billingsów, czyli ocena konsystencji i wyglądu śluzu szyjkowego W czasie poprzedzającym owulację i w jej trakcje śluz jest lepki i rozciągliwy – wtedy powinnyśmy powstrzymać się od stosunków seksualnych. Bezpośrednio po miesiączce śluz jest suchy i gęsty – wówczas występują dni niepłodne.

 

 Metoda objawowo - termiczna

 

 Najskuteczniejszym sposobem antykoncepcji naturalnej (wielu uważa że nie jest to rodzaj antykoncepcji, ale naturalny sposób planowania rodziny. My będziemy posługiwać się skrótem myślowym) jest stosowanie wszystkich wyżej wymienionych rodzajów razem, zazwyczaj obserwacja własnego ciała daje nam najwięcej wiadomości co się dzieje. Ból w okolicy brzucha może świadczyć o tym że zostało uwolnione jajeczko i zaczęła się owulacja.

 

 Metoda chemiczna

 

 Jest to szereg środków chemiczno - farmakologicznych w postaci tabletek antykoncepcyjnych, globulek, kremów, pianek lub gąbek dopochwowych.

 

Metoda mechaniczna

 

 Do takich środków zapobiegawczych zalicza się prezerwatywę dla mężczyzn.

 

Dostępna jest też prezerwatywa dla kobiet w jednym rozmiarze, jest to cylindryczny worek, który zakłada się do pochwy przed stosunkiem.

 

Kapturek naszyjkowy: ma walcowaty kształt, i dopasowuje się do szyjki macicy i odgradza macicę i jajowody od pochwy.

 

 

 

Wkładki wewnątrzmaciczne

 

Wkładki te najczęściej przypominają kształtem literę T, produkuje się je z tworzyw sztucznych o dużej elastyczności, ale tak, by zachowywały nadany im kształt.

 

 Wkładka hormonalna czynna

 

 Wkładka wydziela hormon, który zwiększa działanie antykoncepcji, zmniejsza też działania niepożądane i ewentualne powikłania. Przeczytaj o wkładkach w oddzielnym artykule.

 

 WSKAŹNIK PEARLA

 

 Co to jest wskaźnik PEARLA? Jest to skala w jakiej ocenia się skuteczność danej formy antykoncepcyjnej. Im wskaźnik Pearla jest niższy, tym metoda skuteczniejsza. Bez stosowania antykoncepcji wskaźnik Pearla wynosi 85.

 

 Plastry hormonalne

 

 

Reklamowane w TV coraz modniejsza forma antykoncepcji, kobiety dumnie prezentują ramie z takim plastrem, to przełamanie tabu, które od lat panowało w naszym kraju. Dlaczego plastry są tak popularne? Bo tak naprawdę jest to tabletka hormonalna przyklejona na skórze. Są łatwiejsze w obsłudze, przykleja się je raz w tygodniu, zmienia 3 razy w miesiącu z tygodniowa przerwą. Należy zapoznać się z ulotką przed zastosowaniem. Plastry są mniejszym obciążeniem dla wątroby.

 

 Pigułka po stosunku. Antykoncepcja postkoitalna

 

 Co to jest? Jest to pigułka wypisana na receptę przez ginekologa, która dzięki bardzo wysokiemu stężeniu hormonów, może zapobiec zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w ściance macicy. Pigułkę tą można stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach, najskuteczniejsza jest zażyta do 12 godzin po niepewnym stosunku. U nas w kraju dopuszczone są Postinor Duo i Escapelle.

 

 Dla kogo wkładka wewnątrzmaciczna?

 

 

Wkładka jest bezstresowym środkiem zapobiegawczym, zakłada się ją raz na kilka lat, i coraz częściej polecana jest młodym kobietom, które jeszcze nie rodziły. Skuteczność takiej wkładki porównuje się do podwiązania jajowodów. Zaletą wkładki są skąpe miesiączki. Spytaj o takie rozwiązanie swojego ginekologa.

 

 

 

Dla zapominalskich.

 

 Z wiadomości jakie udało nam się zabrać wynika, że niektóre z nas regularnie zapominają brać pigułkę! No cóż wiele rzeczy ma na to wpływ, tryb życia, stres, czasem nieprzewidziane zdarzenia na które nie mamy wpływu. I co?

 

 Jeśli porozmawiasz o tym z swoim ginekologiem na pewno dobierze dla ciebie odpowiednia formę antykoncepcji.

 

 Przed rozpoczęciem przyjmowania preparatów hormonalnych bardzo ważną sprawą są badania kontrolne. Lekarz przeprowadzi tak zwany wywiad rodzinny i lekarski. Zmierzy ciśnienie krwi i upewni się ze pacjentka nie jest w ciąży. Może również przeprowadzić badanie. Jeśli stosujesz środki doustne antykoncepcyjne wizyty kontrolne są konieczne.

 

 Doustna antykoncepcja, a zakrzepica

 

 

 

Stosowanie doustnej antykoncepcji może nieść ze sobą ryzyko choroby zakrzepowo - zatorowej.

 

Choroba ta polega na powstawaniu skrzepliny krwi, która może zamykać naczynie krwionośne.

 

Skrzepliny mogą powstawać w żyłach lub tętnicach. Sporadycznie zakrzepica może spowodować inwalidztwo lub zgon.

 

Należy pamiętać, że do czynników zwiększających ryzyko występowania zakrzepicy należą:

 

 

  • wiek (ryzyko zawału serca lub udaru zwiększa się z wiekiem)
  • palenie papierosów (w czasie stosowania leków należy przestać palić)
  • duża nadwaga
  • nadciśnienie tętnicze
  • zaburzenia przemiany tłuszczów we krwi lub rzadka choroba krwi.
  • wada zastawkowa
  • przebyty niedawno poród
  • Ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył zwiększa się w czasie zabiegu chirurgicznego lub w przypadku długotrwałego unieruchomienia.

 

 Doustna antykoncepcja a nowotwór

 

W artykułach i informacjach na ten temat wyczytałam że są dość częste doniesienia o występowaniu raka szyjki macicy u kobiet, które stosują przez długi czas doustne środki antykoncepcyjne. Jednak może to nie mieć ze sobą związku, a przyczynić się do tego mogą zachowanie seksualne, lub inne czynniki.

 

U kobiet poniżej 40 roku życia przyjmujących doustną antykoncepcję rak piersi występuje częściej, niż u tych, które takich środków nie stosują. Jednak nie ma jednoznacznych dowodów że jest to spowodowane przyjmowaniem leków. Powodem takiej wykrywalności może być fakt że kobiety przyjmujące środki częściej robią badania i z tego powodu nowotwory wykrywa się u nich wcześnie.

 

 

 

Ciąża a antykoncepcja

 

 Nie należy przyjmować preparatów hormonalnych w ciąży. W przypadku podejrzenia o zajście w ciąże natychmiast należy zgłosić się do lekarza.

 

 Antykoncepcja i inne leki

 

 Zawsze należy poinformować swojego ginekologa o przyjmowanych lekach, nawet tych wydawanych bez recepty. Zawsze należy informować innego lekarza że przyjmuje się preparaty antykoncepcyjne doustnie. W przypadku innych leków przepisanych przez lekarza pierwszego kontaktu, poinformować on powinien jaką inną metodę antykoncepcji należy stosować w tym czasie i na jak długo. To istotna informacja, bo niektóre leki przyjmowane ze środkami antykoncepcyjnymi mogą hamować ich działanie. Dotyczy to takich leków jak: antybiotyki, leki stosowane w leczeniu padaczki i inne.

 

 


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

0
0
0
s2sdefault

Rejestrując się, możesz spersonalizować komentarze oraz profil na forum. Możesz także zostać autorem artykułów/newsów.

Jesteś tutaj