Święta Wielkiej Nocy a szczególnie Niedziela Wielkanocna, to przede wszystkim czas zadumy, poprzedzający je post. Są to największe święta katolickie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa, obchodzone przez wszystkie wyznania chrześcijańskie. Poprzedzający ją tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Oprócz przygotowań duchowych, które czyni każdy z nas w głębi swojej duszy, zaczyna się maraton przedświąteczny. Mamy dla Was kilka ciekawych pomysłów na dekoracje wielkanocne jajek, stołu. Napiszemy jak zaprosić wiosnę na święta do domu.

Kiedy obchodzimy Wielkanoc

Święta Wielkanocne są świętami ruchomymi. Ustalono, że będzie się je obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Najbliższe daty kiedy wypada Niedziela Wielkanocna to:

Wielkanoc 2016 niedziela, 27 marca

Wielkanoc 2017 niedziela, 16 kwietnia

Wielkanoc 2018 niedziela, 1 kwietnia

Wielkanoc 2019 niedziela, 21 kwietnia

Wielkanoc 2020 niedziela, 12 kwietnia

Pomysły na dekoracje Wielkanocne.

 

Wielkanoc bez jajek? Święconki? Baranka? To niemożliwe! Zachęcamy, byś w tym roku spróbowała nowych pomysłów! Piszemy jak zmienić detale, jak modnie nakryć stół, pokażemy ci również jak zrobić przepiękne pisanki i wyeksponować je.

 

 

 

Kolorowe baranki

 

Ten pomysł jest także wspaniałą zabawą. Dzieci będą zachwycone kolorowymi zajączkami, lub barankami. Korpus robimy z masy papierowej. Kolorową pociętą „rafie” (można kupić w każdej kwiaciarni). Na masę papierową nawijamy kilka warstw, tak by pokryć całego zajączka lub baranka. Takie zadanie możesz zlecić swoim dzieciom. Będzie to dla nich nie lada atrakcja, a dla Ciebie chwila wytchnienia.

 

 Świąteczny ogród w domu.

 

Świeże kwiaty dodają uroku, jednak co zrobić, by wyglądały efektownie i inaczej? Jeśli lubisz tulipany to na szklanej płaskiej paterze możesz utworzyć przepiękną kompozycję przycinając tulipany przy główkach. Przyozdób je zielonożółtymi gałązkami, taka patera kwiatów, rewelacyjnie będzie wyglądać na stole lub komodzie.

 

 Rzeżucha

 

To stary, ale dobry pomysł na dekorację. Pamiętaj, by posadzić ją odpowiednio wcześnie, by móc na święta cieszyć się jej widokiem. Tu możesz rozwinąć swoją wyobraźnię, wystarczy troszkę namoczonej waty i rozsypane ziarenka rzeżuchy. Możesz ją posadzić w czarnym lub żółtym pojemniku, gdy już wyrośnie, wetknąć w nią kurczaczki, maleńkie żółte z dodatkiem czerwieni, będą wyglądać uroczo.

 

 Szafirki

 

W kwiaciarniach przed świętami roi się od dekoracyjnych kwiatów, którymi możesz przystroić swoje mieszkanie, tulipany, róże, pierwiosnki, szafirki. Te ostatnie są bardzo dekoracyjne zwłaszcza jeśli postawisz je w jednym rzędzie tworząc mini ogródek w ładnych osłonkach, lub doniczkach o żywych kolorach. Takie dekoracje możesz wykonać z kwiatów jakie lubisz, możesz posłużyć się tu swoją wyobraźnią i stworzyć przepiękną dekorację.

 

 Nakrycie stołu

 

 Na poniższych zdjęciach zaprezentowałam moje domowe pomysły. Mimo tego iż mając tylko jedną zastawę, właściwie zawsze mój stół wygląda inaczej, tak naprawdę drobiazgi takie same jak co roku: jajeczka, zajączki, ozdobne serwety zwijane i układane w przeróżny sposób. Cała tajemnica tkwi w oryginalnej aranżacji! Wystarczy zmiana obrusu lub dodatków. Zamiast szyfonu użyłam czerwonego obrusu, zielonego i tradycyjnego białego. Ogromną rolę odgrywają tu serwetki, świeczki, kwiaty. Nie używałam zbyt skomplikowanych rozwiązań, jednak dekoracja stołu za każdym razem zmienia się diametralnie. Zamiast kwiatów ciętych użyłam barwinku, kolorowej rafi, orzechów, kwiatów w ładnej doniczce. Mam nadzieję, że zainspirują Was moje pomysły i sięgniecie po rozwiązania, które macie pod ręką. Każda z nas ma zmysł estetyczny. Trzeba go tylko rozbudzić.

 

Może być tradycyjne, czyli biały obrus, biała zastawa z dodatkiem kolorowych dekoracji np.: serwetek lub świec.

 

 

 

 Jednak jeśli pragniesz czegoś innego, to mamy coś dla Ciebie! Zachęcamy do troszkę innego podejścia. W wiosenny Wielkanocny poranek, świetliste pastele, sprawią, że wyda się on magiczny! Zamiast białego obrusu użyj szyfonu, super modny jest teraz róż.

 

 

 

 

By dopełnić całości z wykrochmalonych serwet utwórz zajączki. Jak to zrobić?

 

Potrzebne będą Ci dwie serwety, dobrze wykrochmalone. Z jednej formujesz zwierzę, a z drugiej uszy i zestawiamy z korpusem. Tak przygotowane ustawiamy na nakryciach. Kolor proponuję niebieski lub odcień błękitu. Świeczki to szalenie dekoracyjny pomysł. Do takiego zestawienia idealnie będą pasować świeczniki w formie rozchylonych główek żonkili. Zastawa może pozostać biała. W takim zestawieniu będzie, pięknie wyglądać.

 

 

 

 

 

 

Pisanki, kraszanki, wielobarwne lub jednolite. Z wzorkami, szlaczkami staną się jedną z najpiękniejszych dekoracji naszego Wielkanocnego stołu.

 

Słodziutkie malunki

 

Wydmuszki

 

Ozdabiamy je delikatnymi malunkami, kwiatkami i wzorkami o nieco naiwnych wzorach, robiąc to na wydmuszce. Przez środek możesz przewlec nitkę lub gumkę, by zawiesić je np.: na gałązkach, które przyniesiesz do domu na święta, idealne będą się komponować z baziami.

 

 Jajko FABERGE

 

Szukając inspiracji wpadłam na pomysł zrobienia małych kopii „jajek Faberge”. Nadworny złotnik cara Aleksandra III Piotr Faberge, stworzył słynną kolekcję przepięknych, wykonanych ze złota, bogato zdobionych jajek. Nasze też mogą je przypominać. Jajka oklejamy kolorową bibułką lub malujemy farbą na jednolity kolor. Zdobimy je za pomocą koralików, diamencików. Tworzymy na pisance bajeczne wzory i ornamenty. To praca dla wytrwałych. Jednak efekt jest zaskakujący zachęcam do zrobienia choć jednego takiego jajka.

 

 Proste zdobienie pisanek

 

Jeśli nie masz czasu lub nie lubisz bawić się w ozdabianie jajek, skorzystaj z gotowej foli. Najlepsze będzie jajko o białej skorupce. Nakładamy na jajko folię i zanurzamy w gorącej wodzie. Po wyjęciu na powierzchni jajka pozostaje barwny nadruk. Jaki? To już zależy od Ciebie!

 

Jeśli chcesz pójść na łatwiznę, postaw na bogactwo wzoru i koloru, ciekawe będą pisanki we wzory geometryczne, lub motywy roślinne. Możesz użyć foli z nadrukiem, ale możesz też zabawić się w artystę i z pomocą wyobraźni stworzyć, własne dzieło stuki!

 Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

0
0
0
s2sdefault

Rejestrując się, możesz spersonalizować komentarze oraz profil na forum. Możesz także zostać autorem artykułów/newsów.

Jesteś tutaj